Piękne wnętrza w bloku: KUCHNIA
Mieszkanie w bloku stanowi często duże wyzwanie dla tego, kto urządza wnętrze. W przestronnym domu bez trudu możemy zrealizować rozmaite pomysły, by wykreować stylową przestrzeń. W bloku jest to trudniejsze, ale nie niemożliwe. Podpowiadamy, jak urządzić piękną i stylową kuchnię w bloku. Bez względu na warunki, jakimi dysponujemy.
Urządzenie kuchni w dużym domu jest banalnie proste. Przestronne, widne i ustawne pomieszczenie, niejednokrotnie połączone w otwartą przestrzeń z obszernym salonem i miejscem na kącik jadalniany – to wprost wymarzone warunki dla każdego projektanta. Niestety, w blokach zwykle nie mamy tego luksusu – dominują w nich mieszkania małe i średnie, o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych. W tej sytuacji kuchnia rzadko jest pomieszczeniem dużym. Jak ją urządzić, by była funkcjonalna oraz piękna?
Salon z aneksem kuchennym w bloku
Salony połączone z aneksami kuchennymi nieodmiennie od lat są na topie. W nowo budowanych blokach i apartamentowcach takie rozwiązanie zwykle jest stosowane już na etapie projektu. W starym budownictwie wiele osób decyduje się na samodzielną zmianę układu pomieszczeń i wyburzenie ściany dzielącej kuchnię od pokoju dziennego, dzięki czemu zyskują połączoną przestrzeń z aneksem kuchennym. Rzecz jasna jest ona i tak zdecydowanie mniejsza niż w domach, jednak usunięcie ściany sprawia, że wizualnie pomieszczenie wydaje się przestronniejsze i zyskuje „oddech”.
Jak urządzić taki salon z aneksem kuchennym w bloku? Ze względu na dość skromną powierzchnię, warto postawić na jasne kolory. Dużo bieli i naturalne drewno, czyli wciąż modny styl skandynawski, idealnie pasują do tego typu pomieszczeń. Warto zadbać o to, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń – najlepszym rozwiązaniem jest zabudowa robiona na wymiar. Ciekawy pomysł to zrobienie dwóch rządów szafek wiszących, z czego te bliżej sufitu są głębsze – pod wystająca częścią możemy zamontować oświetlenie LED, które doświetli blat roboczy.
W przypadku aneksu kuchennego możemy tez rozważyć zastosowanie wyspy. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w lokalach zamieszkiwanych przez singla lub parę, gdzie nie potrzeba dużego stołu jadalnianego. Wówczas wyspa kuchenna może pełnić funkcje stołu, jednocześnie będzie wyraźnym znakiem, gdzie kończy się część kuchenna, a zaczyna wypoczynkowa.
Oczywiście aranżując salon z aneksem kuchennym w bloku nie musimy decydować się na styl skandynawski. Ważne, by stworzyć spójną aranżację, w której część kuchenna będzie pasowała do części dziennej. Ciekawym pomysłem są kolorowe fronty kuchenne, modny efekt uzyskamy, malując wybraną ścianę farbą tablicową. Choć w kuchnie na pierwszym planie jest funkcjonalność, dzięki starannie dobranym dodatkom może ona być też piękna. Jak udekorować niewielką kuchnię? Na pewno warto wprowadzić do niej ogródek ziołowy – świeże zioła przydadzą się przy gotowani, rośliny wspaniale ozdabiają każde wnętrze. Wiele zależy też od oświetlenia, bo to ono nadaje charakter całości. W zależności od wybranego stylu możemy zdecydować się na przykład na kolorowe kable z żarówkami zwisające nad wyspą kuchenną lub wybrać klimatyczne, nico rustykalne klosze z drewna czy lnu.
Mała kuchnia w bloku
Jeśli decydujemy się na kuchnię w bloku jako osobne pomieszczenie, zwykle jest ona mała i dość wąska. Najczęściej powierzchnia tego pomieszczenia wynosi od sześciu do dziesięciu metrów kwadratowych w starym budownictwie, w nowych apartamentowcach jest nieco większa. W małej kuchni jesteśmy niestety skazani na liczne kompromisy związane choćby z wielkością sprzętu AGD: lodówka i zmywarka muszą być dość wąskie. Niezbędne jest też wykorzystywanie przestrzeni w pionie – zabudowa sięgająca do sufitu jest najlepszym rozwiązaniem. W wąskiej kuchni najlepiej sprawdzą się meble z jasnymi frontami – optycznie powiększą i poszerzą niewielkie pomieszczenie. Warto jednak pamiętać, że nie musimy decydować się na monochromatyczną biel. W takich wnętrzach świetnie sprawdzają się kontrasty, które sprawiają, że niewielkie pomieszczenie nabiera wyrazu. Świetnym pomysłem jest na przykład wybranie kontrastowej fugi; bardzo modne są na przykład niewielkie kafelki w kształcie białych cegiełek w duecie z czarną fugą. Dodatkowy bonus: taka fuga nie brudzi się i długo wygląda świeżo. Dla urozmaicenia aranżacji możemy też zdecydować się na kontrastowy kolor na ścianie, na której nie ma kafelków. Nadal modna jest czarna farba tablicowa, ale ciekawym pomysłem jest też wprowadzenie do kuchni innego koloru. W przestrzeni kuchennej dobrze sprawdzą się energetyczne barwy takie jak odcienie czerwieni czy pomarańczu, choć stonowana zieleń czy błękit również będą wyglądały dobrze. Wybraną barwę możemy też zaakcentować w dodatkach, takich jak osłonki doniczek czy akcesoria kuchenne.
Kuchnia bez okna – jak ją urządzić?
W blokach starszego typu często zdarza się, że kuchnia jest pozbawiona okna, a przy tym jest odrębnym pomieszczeniem. Może mieć postać tak zwanej wnęki kuchennej. Najczęściej takie rozwiązanie stosowane jest w kawalerkach. Wnęka kuchenna może być zupełnie pozbawiona doświetlenia lub być tzw. kuchnią w prześwicie, czyli posiadać okno wychodzące na pokój dzienny, dzięki czemu jest nieco jaśniejsza. Pomieszczenia te są też bardzo małe, dlatego ich urządzanie to nie lada wyzwanie.
We wnęce kuchennej kluczowe jest dobre oświetlenie, bo brak tu światła naturalnego. Ważne jest też, by zapewni sobie jak najwięcej miejsca do przechowywania, gdyż blat roboczy i tak jest niewielki – najlepszym rozwiązaniem jest zabudowa na wymiar. Gdy kuchnia jest bardzo wąska, dobrym pomysłem może być wybranie szafek nieco płytszych niż standardowe, to ułatwi swobodne poruszanie się w kuchni.
Bardzo ciekawe efekty możemy uzyskać, jeśli dobrze zaaranżujemy prześwit z kuchni do pokoju dziennego. Możemy zdecydować się na jego modyfikację: usunąć niewielkie okienko i część ściany ponad nim – zyskamy wówczas półotwartą przestrzeń, co poprawi doświetlenie kuchni i wizualnie powiększy całe mieszkanie. Powstała część możemy potraktować jak połączenie wyspy kuchennej i blatu typu barowego. Wystarczy od strony pokoju postawić dwa efektowne krzesła tym hoker, a zyskamy miejsce do zjedzenie posiłku czy posiedzenia z kubkiem kawy – w niewielkiej kawalerce pełnowymiarowy stół raczej się nie zmieści. Oto przykład bardzo ciekawej i kolorowej aranżacji tego rodzaju wnęki kuchennej. Kolorowe oświetlenie nad blatem ożywia całość i sprawia, że bardzo ciasna kuchnia wygląda interesująco. „Kropką nad i” w tej aranżacji jest też czerwona lodówka. To doskonały przykład, jak na niewielkiej powierzchni zaaranżować funkcjonalną i piękną kuchnię pełną sprytnych rozwiązań, takich jak choćby miejsce na książki kucharskie z boku blatu tworzącego bar.
Mini aneks kuchenny w bloku
Jeszcze trudniejszą przestrzenią do aranżacji niż wnęka kuchenna jest mini aneks kuchenny mieszczący się w przedpokoju. To rozwiązanie charakterystyczne dla budownictwa z lat sześćdzieątych i siedemdziesiątych – budowano wówczas kawalerki o powierzchni około dwudziestu metrów kwadratowych, a w przedpokoju, tuż przy wejściu aranżowany był mikroskopijny kącik kuchenny. Ze względu na skromną powierzchnia całego mieszkania trudno jest go przenieść do pokoju, dlatego pozostaje zaaranżować tę niewielką przestrzeń najlepiej, jak się da. Co jest najważniejsze? Przede wszystkim dobra wentylacja i oświetlenie, a także znalezienie odpowiednio niewielkich sprzętów AGD. Jeśli dobrze je skomponujemy, uda się nawet umieścić niewielką zmywarkę. Wiele osób decyduje się też na wybranie niskiej lodówki, by przestrzeń nad nią wykorzystać do zabudowy i stworzenia miejsca do przechowywania.
Mini aneks kuchenny w bloku będzie wyglądał estetycznie, jeśli zdecydujemy się na jasną i prostą zabudowę. Możemy dodać mu charakteru, wybierając interesujące oświetlenie i kolorowe dodatki. W tak małej przestrzeni wystarczy na przykład czajnik w mocnym kolorze i dobrane do niego ścierki kuchenne, by ożywić wnętrze. Podobny efekt uzyskamy, decydując się na wyłożenie ściany nad blatem roboczym kolorowymi kafelkami lub kafelkami białymi z kolorową fugą.
Ze względu na położenie aneksu kuchennego w przedpokoju trzeba też zadbać o to, by płynnie łączył się on stylistycznie z resztą mieszkania. Efekt ten uzyskamy, wybierając wiodący kolor, który będzie przewijał się w dodatkach w całym mieszkaniu. Ze względu na niewielką przestrzeń kolor bazowy powinien być jasny i neutralny, najlepiej sprawdza się w tej roli biel, kolor kremowy czy delikatna szarość.