Jak kolory we wnętrzach wpływają na nastrój?

Jak kolory we wnętrzach wpływają na nastrój?

Nie od dziś wiadomo, że kolor wnętrza i przedmiotów znacznie wpływa na nasze samopoczucie. W starożytności, a dokładniej w Egipcie, Indiach i Chinach, stosowano chromoterapię (lub inaczej koloroterapię), jako jedną ze skutecznych metod leczenia niekonwencjonalnego. Udowodniono, że każdy kolor wpływa na mózg różną długością fal elektromagnetycznych, wpływając na nastrój, ale i zdrowie – szczególnie na poziom energii i … soki trawienne. Dzisiejsi architekci wnętrz w jednym palcu mają właściwości danego koloru. Jeśli decydujesz się na samodzielną aranżację wnętrz, podstawowa wiedza w tym zakresie może znacząco wpłynąć na komfort życia. W jaki sposób kolory wnętrz mogą wpłynąć na nasz nastrój?

Jaka jest rola koloru w wystroju wnętrz?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, rola kolorów wnętrz jest nieoceniona w komforcie codziennego życia. Aranżując konkretne pomieszczenia możemy sprawić, że przebywając w nich będziemy się relaksować, odpoczywać lub motywować do działania. Ważne, by każde wnętrze współgrało z indywidualnymi preferencjami przyszłych lokatorów, by zawierało ulubione style i barwy. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że niegdyś oddawano mieszkania użytkownikom w stanie surowym, dosłownie gołe ściany i podłogi. Ich wykończenie zależy wyłącznie od właściciela – w końcu wynajmując mieszkanie wielokrotnie cierpimy z powodu ograniczeń, które narzuca najemca, polegającym na zakazie remontowania i przemalowywania wnętrza. Często decydujemy się na klasyczny lub minimalistyczny wystrój wnętrz, w którym królują biele i szarości. Te kolory są uniwersalne i ponadczasowe oraz bezpieczne. Dzisiejsze trendy odbiegają od tych stylów, przekraczając granice i eksperymentując z nieszablonowymi połączeniami kolorów. Zdecydowanie warto przyjrzeć się różnym właściwościom konkretnych kolorów, zanim pomalujesz mieszkanie według utartych schematów.

Jak kolory wpływają na nastrój?

Dwa główne rozróżnienia kolorów to barwy ciepłe i zimne. Barwy ciepłe biegną od soczystej zieleni, poprzez odcienie żółci, pomarańczy, czerwieni i różu, aż do nasyconego fioletu. Emitują one dłuższe fale elektromagnetyczne, dlatego patrząc na kolor z palety ciepłych barw potrzebujemy więcej energii i skupienia. Barwy zimne to przede wszystkim paleta od chłodniejszego fioletu, odcienie granatu, niebieskiego i zielonego. Kolory neutralne to odcienie beżu i szarości. Bazą wszystkich kolorów jest oczywiście biel i czerń. Wybór do stylizowania wnętrza, jak widać, mamy ogromny.

Jak poszczególne kolory wpływają na emocje?

Zacznijmy od tzw. kolorów natury, które kojarzą się z przestrzenią i barwami ziemi. Żółty – to kolor kojarzący się z radością i energią. Żółte elementy w pokoju poprawiają humor i wyzwalają optymizm. Co ciekawe, ten kolor wpływa też na apetyt, dlatego idealnie nadaje się do sypialni lub jadalni. Dobrze jest wykorzystać żółć w pomieszczeniach, w których nie ma zbyt dużo światła, bo skutecznie je rozjaśni. W odcieniu złota to kolor luksusowy i kojarzący się z obfitością i bogactwem, ale też władzą. W nadmiarze powoduje irytację, dlatego nie można z nim przesadzić. Podobnie rzecz ma się z pomarańczowym, który także dodaje energii, niosąc przy okazji nutę spontaniczności i gotowości do działania. Pomarańczowe wnętrza nastawiają pozytywnie i redukują stres, dlatego elementy w tym kolorze dobrze sprawdzają się w biurach. W zbyt dużej dawce, podobnie jak żółty, wywołuje rozdrażnienie. Pomarańczowy w odcieniu musztardowym to także jeden z topowych kolorów w 2020 roku. Brązowy, nielubiony kolor w branży odzieżowej, z powodzeniem podbija branżę wnętrzarską. To typowy kolor kojarzący się z naturą, ciepła barwa ziemi. Odpowiednio zestawiony z innymi kolorami, np. złotem, kojarzy się z ekskluzywnością i bogactwem. Brązowy wpływa na nasze emocje odprężająco i uspokajająco, a także daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Nadmiar brązu jednak może wpłynąć na obniżenie nastroju i spadek energii. Wpływa także na postrzeganie przestrzeni – z jednej strony wrażenie bezpieczeństwa, a z drugiej optycznie zmniejsza wnętrze. Czerwień, dość odważny kolor, który wykorzystuje się na pokazaniu charakteru wnętrza. Czerwony ożywia i daje natychmiastową dawkę energii, pobudza też apetyt i motywuje. Nie można z nim jednak przesadzić, zwłaszcza z wyrazistymi odcieniami, bo nadmiar przytłacza, a nawet wywołuje agresję i niepokój. To kolor, który dobrze sprawdza się w sypialniach, tworząc romantyczny nastrój i pozytywne emocje. W odpowiednich ilościach koi zmęczenie i odpręża umysł, który staje się bardziej kreatywny. Niebieski, ponadczasowy chłodny kolor, kojarzący się z powagą i elegancją, ale i uspokojeniem, koncentracją i wyciszeniem. Często stosowany w biurach w chłodnych i jasnych tonach, dzięki czemu nie rozprasza i utrzymuje umysł na wodzy. Niebieski to też niezwykle relaksujący kolor, kojarzący się z niebem i wodą. Piękne odcienie turkusa czy kobaltu idealnie podkreślą klasyczne i eleganckie wnętrza. W nadmiernej ilości niebieski może być przygnębiający. Zielony, kolor trawy, drzew i natury. Nie ma chyba bardziej relaksującego koloru, przy którym zmysły i emocje odpoczywają i ładują akumulatory. Zielone wnętrza skutecznie redukują stres, odświeżają umysł i wpływają kojąco na emocje. Świetnie nadaje się do pomieszczeń służących do wypoczynku. Nadmierna ilość zieleni powoduje spadek energii, monotonność i bierność.

Joanna Magowska

Podobne artykuły

Kolory we wnętrzach 2020 – co jest teraz modne?

Kolory we wnętrzach 2020 – co jest teraz modne?

Kolory we wnętrzu: sypialnia

Kolory we wnętrzu: sypialnia