Kolory we wnętrzach 2020 – co jest teraz modne?

Kolory we wnętrzach 2020 – co jest teraz modne?

Jeśli stoimy przed wyzwaniem wykończenia naszego nowego mieszkania lub do remontu ważną kwestią jest dobór palety kolorystycznej. Szeroki zakres możliwości w tym względzie pozwala nam dobrać barwy z dużą dokładnością, ale też utrudnia w ostatecznym wyborze. Dla wielu z nas ważnym czynnikiem w takim momencie są aktualne trendy w dziedzinie stylizacji, oraz podpowiedzi specjalistów światowych marek. Prześledźmy zatem jakie kolory będą dominować w modnych aranżacjach wnętrz w 2020 roku, oraz jak je odpowiednio dopasować do poszczególnych pomieszczeń.

Dominujące trendy

Każdy kto interesuje się aranżacją wnętrz może zauważyć zmieniającą się z roku na rok paletę kolorów, którymi posługują się najwięksi styliści i projektanci. Trendy w tym zakresie wyznaczają jednak nie tylko indywidualni specjaliści, ale też światowe koncerny zajmujące się m.in. produkcją farb lub materiałów wykończeniowych. Warto zwrócić uwagę, że modne kolory występują we wnętrzach w postaci jednolitych barw na ścianach, jak i zależą od tego z jakich materiałów wykonane są poszczególne elementy oraz dodatki w pomieszczeniach. Co ciekawe, modne barwy są odzwierciedleniem aktualnych dominujących nastrojów, popularnych stylów urządzania wnętrz oraz wartości, którymi się kierujemy jako społeczeństwo.

Czas na zmianę

Rok 2020 to wyjątkowy moment dla branży wnętrzarskiej. W związku z końcem dekady wyraźnie słabną dominujące w ostatnich latach trendy, a w ich miejsce pojawiają się nowe, które towarzyszyć nam będą przez kolejne lata. Analizując aktualne projekty coraz wyraźniej widać nowe prawidłowości. Zauważyć można np. większą ilość różnorodnych barw, ale w nieco spokojniejszych odcieniach niż dotychczas. Projektanci coraz częściej kierują się wyrafinowanym maksymalizmem w swoich koncepcjach, rezygnując z rozwiązań minimalistycznych, które dla wielu osób stały się nudne i nieciekawe. W miejsce bieli i szarości coraz częściej pojawiają się różnorodne odcienie beżu, który bywa już określany nowym kolorem neutralny będącym doskonałym tłem dla różnych kompozycji stylistycznych. Pamiętajmy, że podstawą odważniejszego i bogatszego doboru kolorów powinny być konkretne wartości i uczucia jakie dane wnętrze ma w nas wywoływać. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się obecnie relaks, odpoczynek, inspiracja do działania, kontemplacja świata przyrody i umiar.

Naturalne barwy szlachetnych materiałów

Dużą rolę odgrywają barwy kojarzące się z roślinami oraz żywiołami, takie jak butelkowa zieleń, musztardowa żółć czy ciemny błękit oceanu. Barwy natury są również związane z naturalnymi oraz szlachetnymi materiałami, takimi jak drewno, kamień, szkło czy metal. Popularnym kolorem drewna jest obecnie m.in. dąb sonoma o jasnym beżowym odcieniu. Kamieniem, który często występuje zarówno jako blat stolików lub wykończenie ścian i podłóg jest marmur w odcieniu przybrudzonej bieli z ciemnymi pręgami. Szkło występuje w przydymionej półprzezroczystej wersji lub w pełnej barwie zgodnej z aktualnymi trendami. Spośród metali, które stanowią obecnie modną dekorację, dodającą blasku zarówno meblom, jak i ścianom np. w postaci dekoracji o obłych kształtach wyróżnia się złoto, srebro, miedź i cyna. Ważną kwestią jest też szeroko pojęty recykling i wykorzystanie materiałów będących odpadami produkcji przemysłowej. Jest to zgodne z popularną filozofią zero waste.

Kolory roku

Chcąc wyróżnić jeden najważniejszy kolor, na który powinniśmy zwrócić uwagę w 2020 roku warto zwrócić uwagę na wskazówki najlepszych specjalistów w dziedzinie kolorystyki. Jedną z najważniejszych organizacji, które prognozują światowe trendy w tym zakresie jest Pantone Color Institute. Kolorem bieżącego roku jest według nich Classic Blue. Jest to niebieski w ciemnym klasycznym odcieniu, który nawiązuje do nocnego nieba lub głębi oceanu. Reprezentuje on takie wartości jak: stałość, pewność siebie, zaduma nad światem i nadzieja na przyszłość. Może być on doskonałą bazą kolorystyczną wielu pomieszczeń. Kolejny kolor, na który warto zwrócić uwagę, to miętowa szarość, którą możemy znaleźć pod nazwą Tranquil Dawn. Jest to kolor łączący zgaszone, ciepłe odcienie szarości, zieleni i niebieskiego. Inspirowany jest pierwszymi promieniami wschodzącego słońca. Jest inspiracją do wyciszenia i skupienia się na pozytywnym działaniu. Wśród odcieni żółtego na nadchodzące miesiące zwróćmy uwagę na Lemonade H300. Jest to delikatna, stonowana żółć z dodatkiem ciepłego brązu i szarości. Kolor ten nada wnętrzu nową energię będąc przy tym łagodnym i wyrafinowanym elementem. Ma być wyrazem optymizmu, który do naszych pomieszczeń wnosi światło słoneczne. Nawiązuje on również do trendu stosowania sporych odsłoniętych okien i szklanych drzwi oraz rezygnacji z używania żaluzji, zasłon czy rolet. Światło, które zapraszamy dzięki temu do naszego domu będzie dodatkowo rozjaśniać tę optymistyczną barwę. Kolorem, który również nawiązuje do optymizmu promieni słonecznych jest First Light 2102-70. Jest to jasny pastelowy odcień różu stanowiący ciekawą alternatywę dla bieli lub beżu. W porównaniu do tych barw jest on nieco bardziej subtelny, stwarza atmosferę relaksu i koi nasze zmysły.

Barwy dla różnych pomieszczeń

Wybierając paletę kolorystyczną możemy kierować się funkcją jaką pełni dana przestrzeń. W salonie warto postawić na ciepłe, pastelowe barwy przydymionej czerwieni lub pomarańczy. Wyłącznie białe ściany i dodatki, choć optycznie powiększają przestrzeń, to obecnie zdają się odchodzić do przeszłości, zwłaszcza w odcieniu jasnym i błyszczącym. W sypialni dominują obecnie barwy ziemi w postaci koloru oliwkowego, jadeitowego czy szałwiowego.

Michał Grochowicz

Podobne artykuły

Jak kolory we wnętrzach wpływają na nastrój?

Jak kolory we wnętrzach wpływają na nastrój?

Kolory we wnętrzu: sypialnia

Kolory we wnętrzu: sypialnia