Meble ogrodowe DIY

Meble ogrodowe DIY

Dobrze urządzony ogród nie musi kosztować majątku. Ciekawe i oryginalne meble ogrodowe można wykonać samodzielnie. A kopalnią pomysłów na meble ogrodowe DIY jest YouTube. Z tutoriali dowiesz się, jak od podstaw zaprojektować i wykonać różnego typu meble do ogrodu lub na taras.

Jakie meble potrzebne są w ogrodzie? Wszystko zależy od tego, jak lubimy spędzać w nim czas, ale zawsze przydadzą się wygodne siedziska i stolik – to podstawa to relaksu. Możemy też pokusić się o zaprojektowanie leżanek, zawiesi w ogrodzie hamak czy postawić huśtawkę. Wszystko to sprawi, że przestrzeń wokół domu będzie zachęcała do wspólnego spędzania czasu. Meble ogrodowe możemy też wykorzystać do urządzenia tarasu – niemal wszystkie projekty pasują także do tej przestrzeni.

Meble ogrodowe DIY – dlaczego warto?

Dlaczego warto wykonać meble ogrodowe samodzielnie? Przede wszystkim dlatego, że to spora oszczędność – gotowe meble do ogrodu i na taras bywają bardzo drogie, a te tanie często są mało estetyczne i ich jakość też pozostawia wiele do życzenia. Poza tym meble ogrodowe są idealne, jeśli chcemy zająć się projektami DIY i rozpocząć przygodę z majsterkowaniem. Z natury są mniej formalne, swobodniejsze i wybaczają więcej niedoskonałości niż projekty przeznaczone do wnętrz. Wiele pomysłów jest też bardzo prostych w realizacji, dlatego doskonale nadają się dla osób początkujących.

Z czego wykonać meble ogrodowe DIY?

W przypadku mebli ogrodowych nie musimy wykonywać ich od podstaw z desek, choć oczywiście możemy. Bardzo wiele pomysłów zrealizujemy, korzystając z palet, skrzynek, szpul po kablach i innych tego typu przedmiotów. Zaletą palet jest ich waga – meble z nic wykonane są ciężkie, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że przy silniejszym wietrze zostaną przewrócone.

W przypadku mebli przeznaczonych do ogrodu lub na taras bardzo ważne jest, by odpowiednio zabezpieczyć je przed działaniem czynników atmosferycznych. Dlatego do ich malowania i lakierowania należy używać specjalnych produktów przeznaczonych do mebli użytkowanych na zewnątrz. Są one wodoodporne, wile z nich dobrze znosi też mróz.

Meble ogrodowe DIY: kilka ciekawych projektów

Najczęściej i najłatwiej jest wykonać meble ogrodowe z palet. Palety można kupić za nieduże kwoty, niekiedy można je też otrzymać za darmo, choć wówczas nieco więcej czasu potrzeba, by wyczyścić je i doprowadzić do dobrego wyglądu. Zaletą europalet jest to, że są one bardzo proste w obróbce: można je ciąć, szlifować, bez trudu pomalujemy i polakierujemy palety. Meble ogrodowe z palet idealnie nadają się jako projekty dla poczatkujących. A efekty? Oto tutorial pokazujący, jak wykonać interesujący komplet wypoczynkowy do ogrodu właśnie z palet:

Ogrodowe rękodzieło jest też bardzo przyjazne dla środowiska naturalnego, bo często opiera się na recyclingu i upcyclingu. Z różnego typu odpadów można skonstruować wiele rzeczy. Oto tutorial pokazujący, jak z odpadów wykonać efektowną ławkę ogrodową:

Z resztek możemy wykonać też składane krzesło drewniane do ogrodu. Oto instrukcja krok po kroku:

Bardzo wdzięcznym materiałem do projektów DIY są też drewniane skrzynki. Najprostszy pomysł? Pomalowanie skrzynek i umieszczenie w nich kwiatów. Gdy do pomalowanej skrzynki przykręcimy kółka, uzyskamy wygodny mobilny pojemnik, który na pewno przyda się na tarasie, na przykład do przechowywania książek czy pledu, jakim przykryjemy się w chłodny wieczór.

Jednak ze skrzynek możemy też wykonać komodę, która świetnie sprawdzi się na tarasie czy werandzie. Oto prosty przepis, jak to zrobić:

Bardzo prostym, ale pomysłowym projektem jest też stolik kawowy ze skrzynek z miejscem na przechowywanie. Jak go zrobić?

W wymarzonym ogrodzie powinna też znaleźć się huśtawka. Nie jest to mebel łatwy do wykonania, ale z dobrym tutorialem na pewno się uda:

Zdecydowanie łatwiej będzie wykonać hamak, a to też wspaniałe miejsce do relaksu w ogrodzie czy na tarasie.

A na koniec – kropka nad i czyli ozdoby do ogrodu – sprawdźcie, jak udekorować przestrzeń przed domem:

Ozdoby do ogrodu – porady z kanału Sprytne Babki

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

Dywany boho

Dywany boho

Kolory we wnętrzach 2020 – co jest teraz modne?

Kolory we wnętrzach 2020 – co jest teraz modne?

Jak kolory we wnętrzach wpływają na nastrój?

Jak kolory we wnętrzach wpływają na nastrój?

Warzywa bogate w żelazo. Które produkty warto jeść przy niedoborach żelaza?

Warzywa bogate w żelazo. Które produkty warto jeść przy niedoborach żelaza?