Wyposażenie pokoju dziecięcego

Wyposażenie pokoju dziecięcego

Jak dobrze wyposażyć pokój dziecięcy? Z tym dylematem boryka się wielu świeżo upieczonych rodziców oraz tych, których pociechy właśnie zaczynają szkołę. O ile w pierwszych latach życia dziecka urządzanie pokoju jest większą „zabawą” dla rodziców niż dla niego, o tyle, kiedy maluch potrzebuje swojej przestrzeni do odrabiania lekcji i chwili spokoju, warto mu ją zapewnić. Oczywiście, wiele zależy od tego, jakie mamy warunki mieszkaniowe, ale nawet jeśli dziecko spędza najwięcej czasu w pokoju rodziców, bez problemu można wygospodarować dla niego przytulny kącik.

Najważniejsze: mieć swoje miejsc

Być może to nie będzie najtrafniejsze porównianie, ale nawet posiadając zwierzęta staramy się, by miały „swoje miejsce”, swoją bezpieczną strefę, do której mogą uciec w chwili zagrożenia czy zmęczenia i odpocząć bez ingerencji pozostałych członków rodziny. Dlatego nawet jeśli masz więcej niż jedno dziecko, powinieneś postarać się zapewnić każdemu swoją małą przestrzeń, która może ograniczać się choćby do łóżka.

Łóżko, najistotniejszy mebel w każdym domu

Do łóżka wracamy po ciężkim dniu pracy lub szkoły. Właśnie ten mebel kojarzy nam się z tymi chwilami, w których możemy odpocząć. Dlatego powinniśmy zadbać o wygodny materac i solidną ramę. Jeśli chodzi o łóżka dla dzieci, warto zdecydować się na takie, które posiadają funckję regulowania – w miarę, jak nasza pociecha rośnie, możemy pozbywać się lub dodawać pewne elementy, by było do niego dopasowane. W modzie jest także urządzanie pokoju dziecka zgodnie z tematem, którym się najbardziej interesuje, np. samochodami, astronomią, jakąś konkretną bajką. Nie damjmy się jednak zwariować – zwykłą ramę bez problemu można zamienić w bajeczne łóżeczko, potrzebujemy jednak trochę czasu i zaangażowania.

Komoda czy szafa?

Dopóki nasza pociecha jest mała, nie potrzebujemy szafy w jej pokoju. O wiele praktyczniejszym rozwiązaniem będzie komoda, w której zmieścimy o wiele więcej ubrań, poukładanych wg naszej potrzeby. Na rynku znajdziemy bardzo wiele modeli przeróżnych komód i szafek. Poza tym, komoda jest bardzo uniwersalnym meblem, będzie nam służyć na długie lata.

Szczegóły

Każdy wie, że wystrój wnętrza w dużej mierze zależy od szczegółów. Dlatego przygotowując pokój dla dziecka lepiej postawić na neutralne kolory: biele, beże, jasne pastele. Dzięki temu wnętrze będzie jaśniejsze i optycznie większe. Jeśli natomiast chodzi o szczegóły, tutaj dobierzmy bajkowe zasłony, dywanik w tym samym kolorze, lampkę nocną – użyj swojej wybraźni, a na pewno stworzysz wymarzone dla dziecka miejsce!

Joanna Magowska

Podobne artykuły

Jak najlepiej urządzić pokój dla dziecka?

Jak najlepiej urządzić pokój dla dziecka?

Pokój dla nowego członka rodziny

Pokój dla nowego członka rodziny

Ciekawe akcesoria do pokoju dziecięcego

Ciekawe akcesoria do pokoju dziecięcego

Jak ciekawie zaaranżować pokój dziecka?

Jak ciekawie zaaranżować pokój dziecka?