Projekty dworków
Forma staropolskiego dworku to rozwiązanie, na które często decydują się architekci. Dlaczego? Przez nawiązanie do tradycji, które pozwala na wykorzystanie niezwykle eleganckiej i ciekawej bryły budynku w projekcie. N rynku nieruchomości znajdziemy bardzo różne rozwiązania z tego nurtu, takie jak projekty, które dosłownie powtarzają symetryczną bryłę, stromy dach z małymi lukarnami, kolumnowy portyk i okiennice czy też propozycje wnoszące do tradycji nowe elementy.
Projekty dworków wypełniają polski krajobraz coraz częściej. Sam styl dworkowy wywodzi się z ziemiańskich siedzib położonych z reguły na prowincji, charakteryzujących się jednocześnie prostym klimatem wiejskim oraz reprezentacyjną rezydencji. Taki niepowtarzalny charakter jest kwintesencją wielopokoleniowego domu, rodziny i spokoju. Tego rodzaju realizacje to domy z duszą, które świetnie współgrają z osobowością swoich gospodarzy.
Charakterystyka dworków
Pod tą kategorią znajdziemy bardzo różnorodne domy, które łączy reprezentacyjna, inspirowana dworami szlacheckimi forma. Obecnie trudno wyodrębnić zestaw wyjątkowych cech, które powtarzałyby się we wszystkich projekty dworków, ponieważ na ten rodzaj domów składa się wiele rozmaitych obiektów. Najczęściej jednak cały charakter wyraża się w fasadzie, którą stanowi dłuższa ściana budynku, często akcentowana centralnym wejściem, w wielu domach podkreślonym przez mniej lub bardziej rozbudowany portyk – jak w projekcie NAŁĘCZÓW . Jest to projekt obszernego, parterowego domu jednorodzinnego, gdzie uzewnętrzniono szlachecką duszę budynku poprzez pełną gracji i harmonii, symetryczna bryłę, kopertowy dach z dodatkowymi załamaniami połaci na elewacji frontowej oraz dostojny tympanon nad głównym wejściem do obiektu. Wszystkie projekty domów dworkowych odznaczają się akcentowaniem wejścia gankiem lub wnęką, trójkątną formą tympanonu lub lukarny. Ogólnie rzecz biorąc, bryła domów w stylu dworkowym jest zawsze zwarta, symetryczna, rozbudowana raczej w poziomie niż w pionie. Zwieńczeniem dworków powinien być zawsze spadzisty dach, najczęściej dwu- czasem też czterospadowy, o najdłuższej kalenicy równoległej do drogi.
Jaki projekt wybrać?
Pomimo zakorzenionej w polskiej tradycji formy dworku, możemy znaleźć także realizacje bardziej nowoczesne, o prostym wykończeniu, jak np. w projekcie DOMASZKÓW, który w lekki sposób nawiązuje do tradycji. Są też projekty bliższe klasycznym dworom, niektóre są wręcz doskonałą imitacją historycznych obiektów. Sporą grupę stanowią domy o współczesnych proporcjach, a więc nie tak rozłożyste jak pierwowzory, skrojone na mniejsze działki i uwzględniające nowe potrzeby funkcjonalne, jak np. JAGODNIK 2 . W żadnej innej grupie projektów nie ma tylu różnorodnych i rzadko już spotykanych form dachu – od dwuspadowych do mansardowych. Istnieją zarówno projekty piętrowe (projekt LUBAWA 2) jak i parterowe, ale wszystkie pozostają dość niskie. Należy podkreślić, że konstrukcja, technologia i ostateczna forma znacznie różnią się w poszczególnych budynkach. Zaletą wszystkich projektów należących do kategorii dworków jest nie tylko ich wyjątkowa estetyka, ale również energooszczędność – chodzi o małe straty ciepła, wynikające ze zwartej bryły budynku. Warto dodać, że poza domami jednorodzinnymi kategoria ta obejmuje również budowle szeregowe, bliźniaki, garaże, obiekty usługowe oraz inne.