Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Domy jednorodzinne to rozwiązanie przeznaczone dla ludzi, którzy potrzebują dla siebie i bliskich własnych czterech ścian. Dla wszystkich tych, którzy chcą poczuć się swobodnie i u siebie projektanci przygotowują ciekawe rozwiązania domów jednorodzinnych, w których można uwić swoje przyszłe gniazdko. Na rynku nieruchomości znajdziemy wiele gotowych propozycji dla osób zainteresowanych budową własnego domu. Wykorzystuje się w nich praktyczne rozwiązania funkcjonalne oraz sprawdzone technologie i materiały. Wszystko zależy od preferencji przyszłych mieszkańców, którzy mogą wybierać w domach jednorodzinnych parterowych, z poddaszem, z garażem, nowoczesnych, na wąską działkę czy energooszczędnych. Opcji jest wiele, a wszystkie różnią się nie tylko rozmiarem, ale również stylem, dlatego każdy inwestor bez trudu znajdzie dom idealnie dopasowany do swoich oczekiwań. Przy wyborze wymarzonego domu jednorodzinnego warto zwrócić uwagę nie tylko na jego zalety estetyczne, ale również na aspekty funkcjonalne i użytkowe budynku, które decydują zasadniczo o komforcie życia przyszłych domowników.

Na domy jednorodzinne składa się bardzo rozległa grupa budynków, która obejmuje obiekty mieszkalne dedykowane jednej rodzinie. Gama tych projektów rozciąga się od małych i tanich domów parterowych, aż po rozległe, wielokondygnacyjne rezydencje i wille. Domy mogą być nowoczesne, tradycyjne, zwarte lub bardzo rozłożyste, przykryte dachem płaskim, więźbą bądź innego rodzaju zwieńczeniem. Liczba kondygnacji, plan rzutu, antresola, ogród zimowy, wszystkie te elementy dzielą kategorię domów jednorodzinnych na rozmaite podgrupy, które odpowiadają na zróżnicowane zapotrzebowanie domowników. Odmienne formy, konstrukcje i układy funkcjonalne są tak ogromne, że zarówno koszt budowy jak i cena samego projektu zawierają się w bardzo szerokim przedziale. Wszystko to oznacza, że każdy z nas może bez trudu znaleźć projekt domu odpowiadający specyfice działki i otoczenia, a także jego indywidualnym potrzebom i możliwościom finansowym. Najczęściej zaczynamy przegląd projektów pod kątem interesującej nas estetyki, dlatego prezentujemy kilka ciekawych projektów podzielonych na bardziej tradycyjne i nowoczesne rozwiązania.

Tradycyjne rozwiązania

Polskie tradycyjne domy jednorodzinne są zazwyczaj dwukondygnacyjne, z dodatkowymi balkonami i przekryte dwuspadowym dachem, tak jak w projekcie SANDOMIERZ, stanowiący klasyczny przykład na prosty dom jednorodzinny z podpiwniczeniem. Dwuspadowy dach oraz prosta bryła sprawiają, że projekt ten jest niedrogi w realizacji. W podpiwniczeniu zaprojektowano garaż jednostanowiskowy, kotłownię i pomieszczenie gospodarcze, co pozwoliło na wykorzystanie powierzchni na parterze i poddaszu pod cele mieszkalne. Bardzo często projekty domów jednorodzinnych nawiązują do modelu staropolskiego dworka, jak np. projekt PONIATOWICE (https://www.kbprojekt.pl/537/poniatowice), którego prosta bryła przykryta jest kopertowym dachem i ozdobiona dwoma wysunięciami na brzegach, co upodabnia budynek do szlacheckich dworów z XIX wieku.

Nowoczesne domy jednorodzinne

HEMARIA to bardzo ciekawy projekt małego domku, który pozwala na wybudowanie na bardzo wąskiej działce parterowego domu jednorodzinnego. Może on służyć jako domek rekreacyjny lub całoroczny. Wewnątrz zaprojektowano przyjazny domownikom układ pomieszczeń, który do maksimum pozwala wykorzystać dostępną przestrzeń. Z kolei projekt TURZYCZKA skierowany jest do inwestorów, którzy szukają odważnej, nowoczesnej architektury. Duża ilość przeszkleń zapewnia doskonałe doświetlenie strefy dziennej, a minimalistyczne akcenty w elewacji frontowej nadają całemu założeniu modernistycznego wyrazu.

Michał Grochowicz

Podobne artykuły

Projekty domów dużych

Projekty domów dużych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów kanadyjskich

Projekty domów kanadyjskich

Projekty domów luksusowych – rezydencje

Projekty domów luksusowych – rezydencje