Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów dwurodzinnych zdobywają serca Polaków i z roku na rok możemy obserwować ich rosnącą popularnością. Dlaczego? Chodzi głównie o względy praktyczne i rodzinne, ponieważ po zamieszkaniu łatwiej stawiać czoło problemom dnia powszedniego w gronie krewnych, pielęgnując tym samym więzi pokoleniowe a w trakcie samej budowy istnieje możliwość współdzielenia nakładów finansowych. Jest to też dobre rozwiązanie dla inwestorów, którzy mogą budować osiedla składające się z tzw. bliźniaków, które z niewielkiej działki pozwalają stworzyć dom dla dwóch rodzin z kawałkiem przyjemnego ogrodu i wszystkimi zaletami domu jednorodzinnego.

Projekt domu dwurodzinnego jest wyzwaniem dla architekta pod względem optymalnego zorganizowania wygodnego wnętrza współdzielonego przez dwie rodziny. Z tego powodu większość projektantów skupia się właśnie na rozwiązaniach funkcjonalnych, takich jak osobne wejście, opcje dwumieszkaniowe (jedno mieszkanie na parterze, drugie mieszkanie na poddaszu lub na piętrze), dodanie seniorówki czy mniejszej kawalerki. Wszystko tak, aby dom w pełni odpowiadał potrzebom rodzin i umożliwiał im swobodne funkcjonowanie.

Dla kogo takie rozwiązanie?

Celem współczesnych architektów jest takie zaprojektowanie przestrzeni, aby każda z rodzin miała swobodę i komfort mieszkania. W domach dwurodzinnych nacisk położony jest na wydzielenie dwóch stref kuchennych i sanitarnych oraz sypialni. Niektóre projekty przewidują wspólny salon, jeśli mieszkańcom zależy na takim rozwiązaniu, jednak oczywiście zawsze istnieje możliwość całkowitego rozdzielenia stref dla poszczególnych członków rodziny dzięki dwóm niezależnym wejściom, jak np. w projekcie SZAKŁAK. Pozostaje podstawowe pytanie czy potrafimy się pomieścić całą rodziną, większą grupą, w jednym wnętrzu? Oczywiście wiemy jak to bywa i raczej ciężko byłoby mieszkać młodej parze z dziećmi z ich rodzicami w jednym mieszkaniu. To, co kiedyś było koniecznością, dzisiaj zwyczajnie nie sprawdza się. Nie oznacza to jednak, że musimy mieszkać kilometry od siebie, a wszyscy wiemy, jak nieoceniona jest pomoc dziadków mieszkających w pobliżu. Dlatego, jeśli mamy widoki na zamieszkanie w większym kręgu rodzinnym warto pomyśleć nad rozwiązaniem bliźniaczym, które pod wspólnym dachem stworzy każdemu szanse na własne, osobne miejsce, zagwarantuje prywatność, nie będzie zmuszało do zbyt wielu kompromisów, jeśli idzie o styl życia. Temu właśnie służą projekty domów dwurodzinnych, żeby zapewnić odrębne mieszkania przy zachowaniu sąsiedztwa z najbliższymi. Projekty domów dla dwóch rodzin to opcja dla domów z częścią usługową, którą można wykorzystać na mały gabinet lekarski lub salon kosmetyczny.

Wybierz projekt

Na rynku znajdziemy projekty domów różnej wielkości o typowej, jak i rzadziej spotykanej konfiguracji wnętrza. W domach dwurodzinnych mamy do czynienia z dwoma bezpośrednio ze sobą połączonymi lokalami, z zachowaniem przy tym odpowiednio odrębnej przestrzeni i prywatności. Możemy wybrać więc domy z osobnymi wejściami oraz z dwoma garażami o identycznej symetrycznej konstrukcji, jak np. w projekcie JASTRUŃ. Znajdziemy jednak też budynki z dwoma wejściami, ale jednym dwustanowiskowym garażem, jak w projekcie STERELICJA Oczywiście proporcje wielkości dwóch lokali w budynku nie zawsze są porównywalne, innym razem mniejsze mieszkanie dla starszej gałęzi rodziny znajduje się na parterze, dzieląc np. część kondygnacji ze strefą dzienną drugiego lokalu. Ważne jest, żebyśmy wybrali projekt kierując się potrzebami i stylem życia przyszłych mieszkańców.

Joanna Magowska

Podobne artykuły

Projekty domów dużych

Projekty domów dużych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów kanadyjskich

Projekty domów kanadyjskich

Projekty domów luksusowych – rezydencje

Projekty domów luksusowych – rezydencje