Projekty domów kanadyjskich

Projekty domów kanadyjskich

Projekty domów kanadyjskich zyskują sobie coraz większe grono fanów wśród polskich klientów. Choć na razie konstrukcje te wybierane są głównie na domy letniskowe, to pomału Polacy dostrzegają ich potencjał. Domy kanadyjskie powstają na bazie drewnianego szkieletu, a sama konstrukcja często wykonana jest z elementów prefabrykowanych, co znacznie skraca czas budowy. Drewniane ściany ocieplane są najczęściej wełną mineralną. Należy jednak dodać, że lekki i sprawdzony szkielet drewniany posiada wiele zalet. Domy kanadyjskie należą obecnie do najszybszych technologii budowlanych.

Prostota wykończenia oraz tempo budowy sprawia, że w Polsce powstaje coraz więcej domów kanadyjskich. Budowę tego rodzaju domu można ukończyć w krótkim czasie od 3 do 4 miesięcy. W razie konieczności rozbudowy łatwo można powiększyć budynek, co zapewnia duża elastyczność konstrukcji. Domy kanadyjskie wykańcza się poprzez obłożenie ścian płytami gipsowo-kartonowymi, co znacznie eliminuje mokre prace wykończeniowe oraz umożliwia o wiele szybsze wprowadzenie się niż w przypadku domu murowanego. Jeśli chodzi o instalacje to konstrukcja tego rodzaju również posiada znacznie większą przewagę niż domy tradycyjne. Znacznie łatwiejsze jest rozprowadzenie instalacji, które ukrywane są pod poszyciem ścian, ponieważ nie ma obowiązku kucia bruzd w ścianie. Technologia budowy domów kanadyjskich nie jest bardzo rozpowszechniona dlatego najlepiej zlecić budowę firmie, która się w niej specjalizuje. Jeśli zależy wam na szybkim wprowadzeniu się do wymarzonego domu, konstrukcja kanadyjska będzie idealnym rozwiązaniem.

Zalety konstrukcji

Projekty domów kanadyjskich od kilkunastu lat podbijają rynek budowlany. Ich zdecydowaną zaletą jest czas budowy, niskie koszty i efektowny wygląd. Budynek w tym systemie można postawić średnio w 6 tygodni, niezależnie od pory roku. Jak każdy dom, oczywiście i ten wymaga fundamentów, ale na tym prace mokre się kończą. Nawet przy kilkustopniowym mrozie można budować dom. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na czasie. Jeśli finanse nie pokrzyżują planów, w nowym domu będzie można zamieszkać bardzo szybko.

Ewentualne problemy

Największe wątpliwości w przypadku domów kanadyjskich, wzbudza ich trwałość i ognioodporność. Oczywiście trudno zakładać, że taka lekka konstrukcja przetrwa całe pokolenia. Producenci oferują gwarancję na średnio 50 lat. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie domy wolnostojące i często zmieniają miejsce zamieszkania. Postawienie domu kanadyjskiego jest znacznie tańsze niż murowanego, jednak jego lekka konstrukcja nie jest w pełni odporna na działanie ognia i wilgoci. Nie oznacza to oczywiście, że wystarczy mała iskra z ogniska, aby dom stanął w płomieniach, jednak warto zadbać o materiały ognioochronne podczas samej budowy. Ważna jest również właściwa wentylacja, inaczej pojawi się problem z wilgocią. Projekt domu kanadyjskiego z pewnością jest godny uwagi jeśli chcemy budować tanio, szybko i nie koniecznie na kilka pokoleń.

Zalety domów kanadyjskich

Konstrukcja jest przede wszystkim energooszczędna, ekologiczna i łatwa w ewentualnej przebudowie. Domy kanadyjskie to również domy zdrowe i ekonomiczne. Eksperci podkreślają, że zapewniają doskonałą izolację termiczną (chłód latem, ciepło zimą), najbardziej optymalną wilgotność powietrza oraz wykazują znacznie mniejszą emisję CO2 do atmosfery. Co więcej, domy te stwarzają najbardziej przyjazne warunki życia dla alergików. Fakt, że energooszczędne oznacza, że są tanie w eksploatacji.

Joanna Magowska

Podobne artykuły

Projekty domów dużych

Projekty domów dużych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów luksusowych – rezydencje

Projekty domów luksusowych – rezydencje