Projekty domów z antresolą

Projekty domów z antresolą

Jeśli szukacie domów jednorodzinnych o wyjątkowej estetyce, nowatorskich i oryginalnych rozwiązaniach przestrzeni wewnętrznej, zapewniających najwyższy poziom funkcjonalności użytkowej, to z pewnością zainteresują was projekty z antresolą. Do niedawna, antresola królowała wyłącznie w kamienicach sprawiając, że nawet w kawalerce można było wygospodarować sypialnię czy kąt do pracy nad pomieszczeniem głównym. Obecnie jest to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność w projektach domów nowoczesnych, niekoniecznie jednak o dużym metrażu.

W niedużych domach zastosowanie antresoli ma przede wszystkim znaczenie funkcjonalne. Otóż oferuje ona możliwość zaaranżowania dodatkowego pomieszczenia lub kilku pomieszczeń, najczęściej nad salonem. W zależności od przeznaczenia, antresole mogą posiadać różną formą – od zabudowanych, przez otwarte po widoczne z pokoju dziennego. Z kolei w projektach większych domów z antresolą, zaletą takiego rozwiązania jest niebanalny efekt wizualny.

Dom z antresolą

Poszukujący odpowiedniego projektu na dom z pewnością docenią doskonałe doświetlenie salonu, jakie oferuje antresola. Wszystko za sprawą dużych przeszkleń, w niektórych przypadkach na całą wysokość budynku. To jednak nie wszystko, ponieważ antresole pozwalają na optyczne powiększenie strefy dziennej. Bez względu na planowany metraż, warto rozważyć dom z antresolą. W projektach małych domów nie będzie stanowić to znacznego obciążenia budżetu dla całości inwestycji. W budynkach większych, koszty na pewno podnoszą duże okna, jednak dla ostatecznego efektu, warto w nie zainwestować.

Przestronne i doświetlone wnętrze

Projekty domów z antresolą oferują domownikom piękną, otwartą przestrzeń. Dzięki niej wnętrze zyska stylowy charakter i wyjątkową atmosferę. Każdy, kto zechce zamieszkać w domu z antresolą, zyska wiele możliwości aranżacji i użytkowego zagospodarowania powierzchni. Zależnie od wielkości domu, ilości kondygnacji i indywidualnych potrzeb domowników antresola może oferować różne zastosowanie. W projektach większych domów, w stylu willi czy rezydencji, rolą antresoli jest stworzenie właściwego efektu wizualnego. Warto pamiętać, że szerokie otwarcie drugiej kondygnacji pozwoli rozciągnąć imponujący widok na strefę parteru.

Wyjątkowo interesująco prezentują się projekty domów z antresolami, w których elewacje wprowadzono wysokie okna. Spotęgują one przestronność wnętrza i pozwolą cieszyć się wspaniałym widokiem na ogród. Ponadto, antresola świetnie sprawdzi się w projektach małych domów oraz sprawia że dom optycznie wydaje się większy. Dodatkowo, wyznaczoną na wyższej kondygnacji przestrzeń można dowolnie zagospodarować. Otóż można zorganizować pracownię, domową bibliotekę, kącik kawowy czy wspólną strefę rekreacyjną dla dzieci. Antresola może posłużyć też jako korytarz, prowadzący do innej części domu. Jest to ciekawe rozwiązanie konstrukcyjne, które dobrze wpływa na integrację rodziny, ponieważ zapewnia dobrą komunikację pomiędzy kondygnacjami. Będąc w antresoli można utrzymywać kontakt z domownikami spędzającymi czas w strefie dziennej.

Wejście na antresolę

Otóż powinno być ono bezpieczne i wygodne. Dobrze jeśli antresola, na którą często będziemy wchodzić i z niej schodzić, będzie wyposażona w proste lub kręcone schody o standardowych proporcjach. Jeśli to możliwe, warto zamocować przy nich poręcz, która jest niezbędna, jeśli z antresoli mają korzystać dzieci. Jeśli brakuje miejsca, a na górze znajduje się tylko kąt do spania, najprostszym rozwiązaniem będzie drabinka.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

Projekty domów dużych

Projekty domów dużych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów kanadyjskich

Projekty domów kanadyjskich