Nowoczesne projekty domów parterowych

Nowoczesne projekty domów parterowych

Nowoczesne domy są funkcjonalne a przy tym przestrzenne i wygodne. Koniec ze stawieniem ogromnych kilkukondygnacyjnych brył pełnych małych pokoików. Obecnie królują proste i funkcjonalne domy parterowe. Ich prosta bryła pozwala na ciekawe i nowoczesne rozwiązania. Każdy kto ceni sobie wygodę i komfort użytkowania będzie zadowolony z takiego projektu. Co więcej, dom parterowy jest o wiele efektowniejszy niż rozbudowane przesadnie domostwa. W czasach minimalizmu i skandynawskiej prostoty projektanci kierują się ku modernistycznym inspiracjom, tworząc niesamowicie wydaje projekty domów parterowych.

Projekty domów parterowych – lub tzw. bungalowy – zyskują coraz więcej na popularności wśród polskich rodzin. Głównym powodem takiej sytuacji jest przede wszystkim komfort, jaki oferuje dom jednopoziomowy. Otóż nie wymaga on od domowników wspinania się po schodach, co jest wyjątkowo ważne dla osób starszych. Równie istotna jest przytulna atmosfera, jaką tego rodzaju rozwiązanie buduje. Składa się na nią bliski kontakt wszystkich pomieszczeń z otaczającym je ogrodem. Na rynku nieruchomości znaleźć możemy wyjątkowo bogatą kolekcję domów parterowych, jednak najciekawiej prezentują się projekty nowoczesne. Znajdziemy tu wiele różnych rozwiązań estetycznych – od najprostszych ekonomicznych domów, poprzez ekskluzywne bungalowy, aż po minimalistyczne kostki.

Opis domów parterowych

Domy parterowe są rozplanowane w obrębie jednej, naziemnej kondygnacji. Jest to zazwyczaj związane z większą powierzchnią zabudowy, ponieważ wszystkie pomieszczenia muszą zmieścić się w przyziemiu. Na szczęście nie musi to oznaczać, że budynek parterowy wymaga od właściciela ogromnej działki. Co ciekawe, jest wręcz przeciwnie. Otóż na rynku znajdziemy wiele małych obiektów, które specjalnie zaprojektowano z myślą o niewielkich terenach. Duża zaletą rozwiązań parterowych jest to, że budynki takie są bardziej rozłożyste, a ich tektonika pozwala często wydzielić atrakcyjne miejsca w obejściu. Chodzi o takie punkty jak zadaszenia czy podcienie. Oczywiście część dzienna i nocna, tak jak w domach piętrowych, wciąż pozostają odseparowane, jednak ze względu na brak dodatkowej kondygnacji są one inaczej rozplanowane. Zazwyczaj rozmieszcza się je w przeciwległych częściach domu oraz dodatkowo rozdziela pomieszczeniami uzupełniającymi lub odpowiednio poprowadzoną komunikacją. W ten oto przemyślny sposób domy parterowe oferują komfort i swobodę użytkowania taką jak domy piętrowe. W zasadzie, z uwagi na dużo lepszą dostępność wszystkich pomieszczeń, mają nad nimi przewagę.

Na jaki projekt się zdecydować?

Kategoria domów parterowych obejmuje bardzo różnorodne domy, jednak w typie nowoczesnych wciąż króluje skandynawski minimalizm. Projekt Hemaria (https://www.kbprojekt.pl/1806/hemaria) to jedna z ciekawszych realizacji małych domków, jaką możemy znaleźć na rynku. Otóż projekt pozwala na wybudowanie na bardzo wąskiej działce parterowego domu jednorodzinnego, który może służyć jako domek rekreacyjny lub całoroczny. Wewnątrz zaprojektowano przyjazny domownikom układ pomieszczeń, który do maksimum pozwala wykorzystać dostępną przestrzeń. Z kolei Słowicze (https://www.kbprojekt.pl/1454/slowicze-n) to bardzo nowoczesny projekt parterowego domu jednorodzinnego, ujmującego swoją ciekawą bryłą. Jest to doskonała propozycja dla inwestorów, ceniących sobie nowoczesne rozwiązania. Otóż projekt dzięki swojej prostocie, jest niedrogi w budowie. Sam dom wybudowany na podstawie projektu znakomicie prezentuje się również w otoczeniu nowej miejskiej zabudowy. Jego praktyczny program z trzema sypialniami, doskonale posłuży nawet czteroosobowej rodzinie.

Joanna Magowska

Podobne artykuły

Projekty domów dużych

Projekty domów dużych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów kanadyjskich

Projekty domów kanadyjskich