Meble młodzieżowe, czyli jak urządzić pokój dla nastolatka

Meble młodzieżowe, czyli jak urządzić pokój dla nastolatka

Jak urządzić pokój dla nastolatka? Jakie meble młodzieżowe wybrać, w zależności od powierzchni, jaką dysponujemy? Podpowiadamy, jak wykreować modne i funkcjonalne wnętrze dla nastolatka.

Urządzenie pokoju dla nastolatka to nie lada wyzwanie. Już nie dziecko, jeszcze nie dorosły, osoba z ogromnym poczuciem własnej odrębności i jasno sprecyzowanym zdaniem na temat tego, jak ma wyglądać jej przestrzeń. Przy czym przekonania te niekoniecznie idą w parze z tym, co o urządzaniu wnętrz myślą rodzice. Dlatego urządzając pokój młodzieżowy trzeba liczyć się z gorącymi dyskusjami i koniecznością pójścia na kompromis. Warto pamiętać, że przestrzeń ta ma się podobać przede wszystkim jej mieszkańcowi, a młody człowiek wyraża siebie i swoją kształtującą się osobowość przez strój, muzykę jakiej słucha i wygląd swojego pokoju.

Podstawy w pokoju nastolatka

Nie oznacza to, że musimy godzić się na każdy pomysł dziecka. Gdzie postawić granicę? Na pewno absolutnym minimum jest stworzenie przestrzeni, która jest funkcjonalna i sprzyja zdrowiu nastolatka. Co to oznacza? W pokoju musi znaleźć się przestrzeń do nauki – odpowiedniej wysokości biurko, dobrze dobrane krzesło i właściwe oświetlenie to podstawa. Nawet, jeśli nastolatek twierdzi, że biurka nie potrzebuje, bo świetnie mu idzie nauka na łóżku czy na dywanie. Kolejna sprawa to wygodne łóżko – może mieć bardzo różny wygląd, ale niezbędny jest dobry materac, który gwarantuje odpowiednie wsparcie dla rosnącego jeszcze kręgosłupa. Pokój musi mieć też odpowiednie oświetlenie, które pozwoli uczyć się, czytać i funkcjonować w dobrym świetle, bez nadwyrężania wzroku. To są najważniejsze kwestie. Resztę z pewnością uda się wypracować w toku rozmów z nastolatkiem.

Od czego zacząć?

Od czego zacząć urządzanie takiego pokoju? Młodzież kocha internet, dlatego warto na początku poszukać w sieci inspiracji. Serwis Pinterest jest kopalnią pomysłów dotyczących urządzania wnętrz, można wyszukać tam bardzo różne aranżacje i przypinać je do swojej wirtualnej tablicy. Nastolatek może w ten sposób stworzyć swój mood board, czyli tablicę, która gromadzi jego pomysły na pokój: kolorystykę, wzory, dodatki, meble, konkretne rozwiązania aranżacje. To pokaże nam, w jakim kierunku podążać. A przy okazji jest świetną zabaw i kreatywną pracą dla nastolatka.

Kolejny krok to wybór mebli. Na jakie meble młodzieżowe się zdecydować? Czy szukać gotowych zestawów dla młodzieży, czy aranżować przestrzeń nastolatka z mebli dla dorosłych, a nie dedykowanych kolekcji? Oto kilka pomysłów na ciekawe meble dla nastolatka.

Meble z biurkiem

Jak już wspomnieliśmy, biurko jest obowiązkowym elementem pokoju nastolatka. E sklepach z kolekcjami meblowymi dla młodzieży znajdziemy wiele zestawów, w których biurka już są zaprojektowane – zwykle są one klasyczne, średniej wielkości, z szufladami lub szafką na dole, niekiedy z nadstawką lub wiszącą szafką na ścianę ponad biurkiem. W kolekcjach młodzieżowych burka często są kolorowe, zdarzają się z graficznymi motywami. Dzięki temu nie ma problemu, by stworzyć kreatywne i atrakcyjne wizualnie wnętrze.

Jednak nie każdemu nastolatkowi podobają się takie komplety. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, by biurko zaaranżować zupełnie inaczej. Jakie meble sprawdzą się w roli biurka do pokoju nastolatka?

Duży stół dla młodego odkrywcy

Duży stół to świetny pomysł, jeśli dysponujemy sporą przestrzenią. Obszerny blat pozwala wygodnie rozłożyć się z nauką, większymi projektami czy hobby. W przypadku młodszych nastolatków biurko często służy jeszcze do zabawy, na przykład układania klocków czy tworzenia prac plastycznych. Uwaga: warto wybrać taki stół, którego nie będzie nam szkoda, gdy się zniszczy – jest duże prawdopodobieństwo, że znajdą się na nim farby, rozleją się napoje i pojawią się ślady po odstawianiu kubka z gorącą herbatą.

Biurko narożne

Jeśli przestrzeń w pokoju na to pozwala możemy też wybrać duże biurko narożne. To dobry pomysł na wykorzystanie rogu pokoju – najlepiej przy oknie, by na blat padało naturalne światło. W roli biurka może też wystąpić blat przytwierdzony do ściany. Tego typu meble proponuje ostatnio IKEA, a w ślad za nią inne popularne sklepy. Zaleta? Mebel nie zajmuje dużo miejsca, jest idealny do niewielkich przestrzeni. Niestety, takie blaty są dość małe, co sprawia, że nadają się raczej dla starszych nastolatków, które potrzebują przestrzeni jedynie na książkę, zeszyt czy niedużego laptopa. Burko ścienne może być przytwierdzone na stałe lub składane.

Meble z antresolą

Nastolatki kochają antresole i łóżka piętrowe. Możliwość korzystania z przestrzeni na wysokości jest dla młodzieży wyjątkowo ekscytująca. Jak ją zaaranżować? Antresola może być wybudowana jako część pokoju. Wówczas jest po prostu drugim poziomem, najczęściej aranżuje się tam sypialnię. Tego typu rozwiązania zwykle stosowane są w kamienicach, gdzie mieszkania są wysokie lub na poddaszach, gdzie w zależności od punktu w pomieszczeniu, mamy sufit bardzo nisko lub bardzo wysoko. Jeśli jednak nie dysponujemy takim rozwiązaniem we wnętrzu, możemy wybrać meble młodzieżowe z antresola.

Wysokie pomieszczenie antresola

W wysokim pomieszczeniu może to być system z klasycznym łóżkiem na antresoli – jest ono wysokie, pod spodem swobodnie można stać – przestrzeń pod łóżkiem można więc zaaranżować dowolnie. Teto rodzaju rozwiązania idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach wysokich, ale niewielkich, gdzie możliwość przeniesienia łóżka na wyższy poziom uwalnia sporo przestrzeni na podłodze.

Meble na wymiar do mieszkania z antresolą

Co zrobić, jeśli dysponujemy mieszkaniem niewysokim i klasyczna antresola nie pozwala na swobodne spanie? Możemy zamów meble na wymiar – wówczas łóżko będzie nieznacznie niżej niż w standardowych zestawach, co podwyższy komfort korzystania z niego, jednak jest to rozwiązanie kosztowne. Jeśli zależy nam na tańszej wersji, w wielu sklepach znajdziemy meble młodzieżowe z tak zwaną półantresolą lub łóżkiem na podwyższeniu. Co to oznacza?

Schowek pod łóżkiem

W zestawach tych łóżko znajduje się niżej niż klasyczna antresola – zwykle na wysokości metra lub nieco ponad metra. Wiąże się to z tym, że przestrzeń pod łóżkiem nie może być wykorzystywana w dowolny sposób, bo trudno tam wstać, jednak idealnie nadaje się na przykład do przechowywania – można tam umieścić szafki na ubrania czy półki z książkami. Jeśli pod podwyższanym łóżkiem umieścimy półki i miękką poduchę lub materac zyskamy znakomity kącik wypoczynkowy. W przestrzeni tej często też znajdują się biurka – najczęściej mają one kołka, dzięki czemu do pracy można je wysunąć w dogodne miejsce, a gdy nie są potrzebne, schować pod łóżkiem. W przypadku młodszych nastolatków przestrzeń ta świetnie nadaje się też do zabawy.

Meble z garderobą

Własna garderoba to marzenie większości nastoletnich dziewcząt. Jak zaaranżować ultra dziewczęcy pokój z garderobą? Gdzie znaleźć meble? W roli garderoby dobrze sprawdzi się pojemna szafa narożna. Tego typu komplety młodzieżowe są bardzo popularne. Uwaga: aby głęboka szafa była funkcjonalna, należy zadbać o zamontowanie w niej oświetlenia, by łatwo można było wszystko znaleźć. W roli przestronnej garderoby dla nastolatki sprawdzi się też klasyczna szafa. Bardzo dobry jest system PAX z IKEA, bo pozwala na duża dowolność w projektowaniu szafy, dzięki czemu zarówno jej wygląd jak i wnętrze możemy wykreować wedle własnych potrzeb, budując nasz zestaw z gotowych modułów. Przydatna jest też opcja drzwi lustrzanych – wtedy garderoba nie wymaga już lustra.

Pomysły na garderobę

Oczywiście szafa nie jest jedynym pomysłem na garderobę. Obecnie bardzo modne są garderoby otwarte. Pokój z tak zaaranżowanym miejscem do przechowywania ubrań i dodatków z pewnością zostanie uznany przez nastolatkę za „instagramowy”, a to w ustach młodzieży największy komplement – oznacza to, że wnętrze jest modne, zgodne z trendami i można w nim robić interesujące zdjęcia do pochwalenia się swoim stylem w mediach społecznościowych.

Garderoba otwarta

Otwarta garderoba to najczęściej stojący wieszak – zwykle na kółkach, często wyposażony dodatkowo w półkę dolną na przykład na buty. Tak eksponowane ubrania stają się jednocześnie elementem dekoracyjnym pokoju. Niestety, łatwo się kurza, ale w tym przypadku styl jest ważniejszy od walorów praktycznych.

Otwartą garderobę możemy też zaaranżować na półkach i drążkach przytwierdzonych do ściany. Największą zaletą tego rozwiązania (poza zachwytem właścicielki pokoju) jest to, że zmusza ono nastolatkę do utrzymywania swojej odzieży w porządku. Nie ma też problemu z rzeczami zalegającymi na dnie szafy, które od dawna nie są noszone.

Meble młodzieżowe z toaletką

Toaletka to kolejny mebel, o którym marzy większość nastolatek. Trudno jest znaleźć gotowe komplety mebli młodzieżowych z toaletką. Można jednak pokusić się o zakupienie kompletu z dwoma biurkami – jedno z nich będzie służyło do nauki, na drugim możemy zaaranżować toaletkę. Wystarczy zawiesić na ścianie nad biurkiem lustro z dobrym oświetleniem, a na blacie ustawić organizery na kosmetyki.

Ciekawym pomysłem jest też kupienie klasycznej toaletki – z lustrem w podnoszonym blacie – po podniesieniu lustra otwiera się przestrzeń pełna przegródek, gdzie przechowywane są kosmetyki. Toaletkę do pokoju nastolatki możemy upolować w serwisie aukcyjnym lub ogłoszeniowym – tego typu meble vintage często sprzedawane są za niewielkie pieniądze, a ich odświeżenie nie jest trudne. W przypadku nieco starszych nastolatek sama właścicielka toaletki może się podjąć tego zadania, a przynajmniej mieć w nim spory udział.

Meble młodzieżowe z łóżkiem

Komplet mebli młodzieżowych z łóżkiem to sposób na to, by stworzyć spójne stylistycznie wnętrze. Zwykle zestawy takie składają się z tapczanu o standardowej wielkości pojedynczego łóżka. Często łóżka te mają też dodatkowe szuflady na pościel lub inne akcesoria, co jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Poza łóżkiem meble młodzieżowe zwykle zawierają biurko, szafę, komodę oraz regał na książki. To oczywiście komplet podstawowy.

Warto także wybierać takie zestawy, które składają się z wielu modułów i pozwalają na rozbudowanie kompletu w zależności od potrzeb, na przykład dokupienie wiszących półek, kolejnej szafy czy regał. To pozwoli nam wprowadzać zmiany w pokoju nastolatka – dla dorastającej młodzieży trudno liczyć na urządzanie pokoju na lata, więc możliwość zmian jest bardzo ważna.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?