Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Urządzając przestrzeń w nowym domu bardzo często możemy mieć do czynienia z pomieszczeniami ze skosami. Występują one zarówno w wielu domach jednorodzinnych jak i mieszkaniach i w kamienicach. W tym drugim przypadku ze względu na to, że lokal ze skosami znajduje się najczęściej na najwyższym piętrze, musimy przygotować się na jego większy koszt. Choć skośne ściany często zmniejszają przestrzeń użytkową pomieszczenia, to przy odpowiednim zaplanowaniu poszczególnych elementów, mogą dodawać uroku i tworzyć wyjątkowy, intymny klimat. Zastanówmy się, jak optymalnie wykorzystać przestrzeń ze skosami urządzając w niej swoją sypialnię.

Jaki kolor ścian wybrać?

Pierwszym elementem, o którym najczęściej myślimy, jest paleta kolorystyczna. W przypadku sypialni o urozmaiconej skosami architekturze na wybór odpowiednich barw będzie miało wpływ kilka ważnych czynników. Przede wszystkim powinniśmy dokładnie zmierzyć dostępną przestrzeń. Ważne dla nas będą nie tylko długość i szerokość podłogi, ale również wysokości w różnych miejscach naszych skosów. Odpowiednią do wykorzystania wysokością pod skosem dla stojącej osoby jest najczęściej 140-150 centymetrów. Jeśli mimo skosów jest ona dosyć wysoka i obszerna, możemy rozważyć więcej wariantów i efektów kolorystycznych. Jeśli chcemy optycznie zmniejszyć pomieszczenie, możemy jedną ze ścian lub strop pomalować w ciemnych kolorach nawiązujących do barw ziemi. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ciemnymi kolorami, aby efekt nie był zbyt przytłaczający. Optymalnym rozwiązaniem może być ciemniejszy kolor ściany znajdującej się za zagłówkiem naszego łóżka. Poza barwami ziemi, możemy również sięgnąć po inne aktualnie popularne. W przypadku ścian kolankowych zawierających skos możemy oczywiście pomalować jedynie dolną część, a w części ze skosem zastosować inny rodzaj wykończenia, np. tapetę lub drewniane deskowanie. Jakie barwy uzupełniające powinniśmy zastosować? W przypadku bardzo małego pomieszczenia dobrym rozwiązaniem powiększającym przestrzeń będą jasne kolory, np. klasyczna biel, ale i beże, oraz nieco bardziej wyrafinowane odcienie nawiązujące do naturalnych tkanin takich jak bawełna, len lub satyna.

Jak zagospodarować przestrzeń pod skosami?

Przestrzeń dostępna do aranżacji pod skosami może początkowo wydawać się kłopotliwa i nieustawna, jednak po odpowiednim przemyśleniu ułożenia elementów wyposażenia często okazuje się, że mamy sporo możliwości, a miejsca nie powinno nam zabraknąć. W odpowiednim ustawieniu poszczególnych mebli powinniśmy kierować się głównie ergonomią, dostępnością i wygodą ich użytkowania na codzień. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby ilość mebli takich jak komody czy stoliki nie była zbyt przytłaczająca. Jeśli zamierzamy połączyć sypialnię z garderobą, prawdopodobnie będziemy musieli przy tym zrezygnować ze stojących półek na książki, a naszą domową biblioteczkę urządzić w innym pomieszczeniu. Warto natomiast zwrócić uwagę na niską zabudowę ścian kolankowych, zwłaszcza gdy nasze skosy schodzą dosyć nisko. Jeśli w takich miejscach zaplanujemy odpowiednio dopasowane półki lub szuflady zyskamy dodatkową przestrzeń do przechowywania naszych rzeczy. W przypadku dużych przestrzeni ze skosami, którym chcielibyśmy nadać różne funkcje poza sypialnianą, ciekawym i zwracającym uwagę rozwiązaniem może być wstawienie estetycznej ścianki działowej wkomponowanej w nasz skos. Może ona być zbudowana z ażurowej konstrukcji równoległych drewnianych belek. Możemy również zastosować w tym elemencie zestaw luster, które dodatkowo wprowadzą element lekkości i powiększą optycznie przestrzeń. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie popularnych obecnie w tym elemencie szklanych lekko przydymionych paneli umieszczonych w metalicznych obramowaniach. Taka ścianka świetnie sprawdzi się do oddzielenia sypialni od miejsca pracy większej garderoby lub łazienki. Aby podkreślić wyjątkowość sypialni ze skosami, możemy uwydatnić je jako walor architektoniczny poprzez zabudowę w postaci drewnianych paneli w jasnym odcieniu. Jeśli nasza sypialnia zawiera przy tym oryginalne elementy konstrukcyjne, takie jak drewniane belki lub filary wspierające dach, to również możemy je wyeksponować i stworzyć dzięki temu wyjątkową przestrzeń.

Szafa na poddaszu – na specjalne zamówienie?

Bardzo często nasza sypialnia ma dodatkowo pełnić także funkcję osobistej garderoby. Jeśli marzymy o dużej szafie, która wypełni nam jedną ze ścian pomieszczenia powinniśmy podobnie jak w przypadku mniejszych mebli zastanowić się nad wyborem gotowego rozwiązania lub konstrukcji na specjalne zamówienie. To drugie rozwiązanie choć bywa nieco bardziej kosztowne, za to jest zdecydowanie bardziej polecane. Dzieje się tak z powodu dużej nieregularności wymiarów i kątów nachylenia w pomieszczeniach ze skosami. Znalezienie w sklepowej ofercie modelu szafy, która idealnie wpasuje się w naszą przestrzeń jest wyjątkowo czasochłonnym wyzwaniem, a często wręcz niewykonalnym. W przypadku mebla wykonywanego na zamówienie możemy niemal dowolnie zaaranżować jego wyposażenie w niezbędne szuflady, półki czy drążki na wieszaki. Ważną kwestią będzie też wybór sposobu otwierania szafy w postaci drzwi przesuwnych, otwieranych tradycyjnie na zawiasach lub też całkowita z nich rezygnacja.

Gdzie postawić łóżko?

Najważniejszym elementem każdej sypialni jest oczywiście łóżko. W przypadku sypialni ze skosami jego usytuowanie nie jest jednak tak oczywiste jak w przypadku pomieszczenia o regularnej wysokości ścian. Wyobraźmy sobie codzienne sytuacje i sposób w jaki będziemy poruszać się w sypialni. Zastanówmy się czy położenie zagłówka łóżka bezpośrednio pod ścianą ze skosem nie będzie nam przeszkadzało podczas porannego wstawania. W wielu wypadkach ustawienie łóżka w bardziej centralnym miejscu pozwoli zyskać większą wygodę i optymalny dostęp do niego z trzech stron. Przestrzeń za zagłówkiem możemy dzięki temu wykorzystać na dodatkowe, mało widoczne półki do przechowywania naszych rzeczy.

Michał Grochowicz

Podobne artykuły

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?