Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?

Podczas urządzania naszego mieszkania często skupiamy się w pierwszej kolejności na pomieszczeniach, które mają służyć przyjmowaniu gości oraz spędzania z nimi czasu. Staramy się jak najlepiej wyposażyć salon czy kuchnię, ponieważ są to miejsca wymagające największych nakładów finansowych. Tymczasem my sami większość czasu spędzamy w naszym mieszkaniu poświęcamy na sen. W swoim życiu przesypiamy aż ⅓ czasu. Coraz częściej cierpimy także na problemy związane z kręgosłupem, które powoduje praca siedząca lub źle dobrany materac lub poduszki. Warto zatem zadbać o odpowiednią jakość naszego snu i wyposażyć swoją sypialnię nie tylko w piękne łóżko, ale również takie, które będzie dostosowane do naszych potrzeb. W końcu każdy potrzebuje przestrzeni do relaksu i regeneracji. Czym się kierować wybierając materac do sypialni?

Odpowiednia wielkość

Wybierając najważniejszy mebel do naszej sypialni musimy zwrócić uwagę na kilka jego części składowych. Patrząc ogólnie możemy podzielić je na elementy wpływające na funkcjonalność, estetykę i na wygodę użytkowania. Szczególnie ten ostatni czynnik powinien być dla nas kluczowy. Nie da się jednak ukryć, że żyjąc w kulturze obrazkowej na początku zawsze zwracamy uwagę na wygląd i estetykę danej rzeczy. Aby nie dać się zmanipulować pod tym względem pewnych wyborów, kalkulacji musimy dokonać przed udaniem się na zakupy. Chodzi tutaj głównie o dokładne zmierzenie dostępnej w naszej sypialni przestrzeni, którą chcemy przeznaczyć na łóżko. Jeśli mamy w sypialni sufit ze skosami, musimy uwzględnić przesunięcie łóżka bardziej na środek pomieszczenia, aby móc wygodnie z niego korzystać. Zastanówmy się już na wstępnym etapie jak dużego materaca będziemy używali. Materac dla pojedynczej osoby znajdziemy w rozmiarach od 80 do 100 centymetrów szerokości. Materac przeznaczony dla dwóch osób powinien mieć natomiast wymiar od minimum 120, aż do 180 lub 200 centymetrów szerokości. Długość materacy najczęściej jest jednakowa i mieści się w wymiarze 200 cm. Jeśli wielkość sypialni nie jest dla nas ograniczeniem, warto wybrać jak najszerszy dostępny materac, dzięki czemu zwiększa się komfort jego użytkowania, zwłaszcza gdy ma być on przeznaczony dla dwóch osób. Istotnym kryterium powinna być tu również waga, zarówno nasza, jak i drugiej osoby. Może się niestety okazać, że przy dużej różnicy w gabarytach między użytkownikami, będzie dochodziło do nadmiernego zapadania się materaca z jednej strony. Osoba lżejsza może wówczas mieć po swojej stronie skośną powierzchnię materaca. Skutkiem takiej sytuacji, może być nawet brak możliwości komfortowego snu. Sposobem na skuteczne rozwiązanie problemu jest tu zakup dwóch materacy, które ułożymy w jednej ramie łóżka.

Solidny budulec

Kolejnym kryterium naszego wyboru powinien być materiał z jakiego wykonane jest łóżko. Solidna rama z grubych, drewnianych, fachowo połączonych ze sobą desek, będzie rozsądnym wyborem. Możemy wówczas liczyć, że taki mebel zostanie z nami na lata. Bez wątpienia łóżko musi mieć stabilną i trwałą konstrukcję, która nie będzie skrzypieć czy chwiać się, podczas codziennego używania. Rodzaj drewna z jakiego wykonana będzie rama zależy w dużej mierze od naszych preferencji kolorystycznych i wystroju całej sypialni. Pamiętajmy jednak, aby należało ono do jednego z twardych, wytrzymałych gatunków, takich jak dąb, jesion lub buk. Możemy również rozważyć ramy wykonane z płyt meblowych typu MDF lub HDF, które są nieco tańsze niż lite drewno, a ich stabilność jest na zbliżonym poziomie. Łóżek spełniających te kryteria możemy z powodzeniem szukać w ofercie sklepowej. Jeśli zależy nam na indywidualnym dopasowaniu mebla do naszych potrzeb zastanówmy się nad zleceniem jego wykonania wykwalifikowanemu specjaliście. Doświadczony stolarz będzie mógł sprostać dodatkowym wymaganiom, takim jak, np. szuflady na pościel, schowki na książki, oświetlenie ledowe lub rodzaj wykończenia drewna. Istotnym szczegółem będzie też konstrukcja i wykończenie samego zagłówka w naszym łóżku. Jeśli zamierzamy spędzać dużo czasu w sypialni, również w ciągu dnia, to właśnie zagłówek, poza samym materacem, będzie w dużym stopniu wpływał na naszą wygodę. Zgodnie z aktualnie panującymi trendami zagłówek jest najbardziej ozdobnym elementem łóżka. Coraz częściej stosuje się w tym elemencie tapicerkę z ozdobnego materiału z miękkim wypełnieniem, która poza tym, że świetnie wygląda, daje również wygodę użytkowania.

Odpowiedni stelaż

Na koniec powinniśmy zajrzeć do wnętrza naszego przyszłego łóżka, aby ocenić jego stelaż. Jeśli pod, nawet najlepszym dostępnym materacem, umieszczona będzie zwykła płyta wiórowa, to z pewnością nie wykorzystamy w pełni jego zalet. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od płyty będzie drewniana drabinka z listewek. Ona także może mieć różną jakość. Unikajmy drabinek z małą ilością listewek, ponieważ nasz materac będzie zapadał się w szpary pomiędzy nimi. Gęściej rozstawione listewki zapewnią prawidłowe podparcie dla naszego materaca, co pozwoli mu najlepiej dla nas pracować.Na cenę łóżka wpływ będzie miała również możliwość regulacji twardości listewek, oraz kąta ich nachylenia w stelażu. Pamiętajmy przy tym, aby do regulowanych stelaży nie dobierać materaca z wypełnieniem sprężynowym ponieważ będzie to miało negatywny wpływ na nasz kręgosłup.

Joanna Magowska

Podobne artykuły

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?