Aranżacje kuchni w stylu loft
Kuchnia w stylu loft jest bardzo modna. Jednak nie jest łatwo urządzić spójną przestrzeń kuchenną w stylu industrialnym. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Oryginalnie loftami nazywano lokale mieszkalne urządzane w przestrzeniach po budynkach przemysłowych. Trend ten zapoczątkowano w wielkiej Brytanii, adaptując wnętrza starych fabryk – początkowo były to miejsca zajmowane przez artystów i bohemę, z czasem stały się po prostu modne i lofty zaczęła kupować też klasa średnia.
A co za tym poszło – modny stal się styl loftowy, czyli wnętrza, które nie są przestrzeniami pofabrycznymi, ale od początku są budowane w stylu industrialnym. Co charakteryzuje styl loftowy? Silne inspiracje industrializmem – beton, nieotynkowana cegła, metal – oto główne i mocno eksponowane surowce. Charakterystyczne są dla tego stylu też duże i otwarte przestrzenie, niestandardowo wysokie pomieszczenia z antresolami i dużymi oknami. Oczywiście towarzyszą temu detale dekoracyjne utrzymane w tej samej stylistyce. Całość ma być chłodna i dość surowa, mocno minimalistyczna. Dlatego nie każdy czuje się dobrze w tego typu przestrzeniach.
Elementy stylu loft w przestrzeni kuchennej
Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę grafiki hasło „kuchnia loft” zobaczymy, że aranżacje na zdjęciach znacząco się od siebie różnią. Styl industrialny ma bowiem różne odsłony i rodzaje. Od wnętrza „hard loft”, które są prawdziwymi przestrzeniami pofabrycznymi z maksymalną liczbą oryginalnych elementów wyposażenia, po wnętrza „soft loft” czyli apartamenty z delikatną stylizacją. Mamy odsłonę bardziej elegancką i taką, w której wyraźnie czuje się punkowy pazur…
Co ważne, świetną i spójną aranżację możemy stworzyć, samodzielnie wybierając i dozując poszczególne elementy. W stylu loft budujemy – nomen omen – z cegieł: zestawiając pojedyncze elementy. Oto kilka z nich, których połączenie pozwoli stworzyć przestrzeń kuchenną w stylu loftowym.
Cegła w kuchni loft to element bardzo charakterystyczne. Oryginalnie były to po prostu nieotynkowane ściany lub ściany, z których zdrapywano część tynku. Co ciekawe, niektórzy projektanci nadal pracują tą metodą – aby uzyskać maksymalnie interesujący efekt, ściana najpierw pokrywana jest tynkiem, a następnie fragmentarycznie usuwa się zaprawę, by wyeksponować cegły. Uwaga: w stylizacjach loft możemy śmiało posługiwać się tego rodzaju trickami, natomiast różnego rodzaju tapety i sztuczne okładziny imitujące cegły uchodzą za znak złego gustu.
Ściany w kuchni loft nie muszą być oczywiście ceglane. Mamy wiele innych możliwości. Bardzo popularny jest beton. Oczywiście może to być oryginalna betonowa ściana, jednak warto też wiedzieć, że betonu możemy używać tak jak farby – malować nim wybrane powierzchnie, uzyskując bardzo ciekawy efekt. Ściany w stylu loft to też różnego rodzaju pokrycia z metalu. Zarówno przywiercane gładkie metalowe płyty, jak różnego rodzaju kratownice maskujące ścianę – mają one walor zarówno dekoracyjny jak i praktyczny.
Meble w kuchni loft także mogą być bardzo różnorodne. W styl industrialny wpisują się zarówno chromowane, lśniące konstrukcje z metalu i szkła, jak i drewno łączone z metalem czy wręcz stare meble z dawnych magazynów. To, co je łączy to brak zdobień – są proste, funkcjonalne, nawet surowe w charakterze.
Oświetlenie w stylu loft jest kluczowe dla podkreślenia charakteru całej aranżacji. Najczęściej wykorzystuje się lampy w stylu przemysłowym – ciągi metalowych opraw z wyeksponowanymi żarówkami, zdarza się używanie samych żarówek bez żadnych kloszy. Popularne są różnego rodzaju lampy przemysłowe i reflektory o nietypowych kształtach, wyraziste kable, stanowiące element dekoracyjny. Ciekawy pomysł to też projekty DIY – butelki i różne pojemniki przerabiane na lampy.
Dekoracje w stylu loft są często ograniczone do minimum. To nie jest styl, który lubi bibeloty. Jeśli jednak chcesz zindywidualizować swoje wnętrze, sięgnij na przykład po rośliny. Zieleń umieszczona na przykład w betonowych doniczkach, czy w doniczkach wykonanych z metalowych puszek lub wiader dobrze wpisze się w industrialny klimat, a ożywi przestrzeń kuchenną. Zawsze znajdzie się też miejsce na sztukę – na przykład czarno – białą fotografię, czy surowe w charakterze obrazy i grafiki lub stare plakaty. Także w kuchni – kto powiedział, że to nie jest miejsce na sztukę?
Warto też pamiętać, że we wnętrzach loft często walor dekoracyjny mają same elementy konstrukcyjne – wyeksponowane słupy czy belki na suficie, schody prowadzące na antresolę. Brak dodatkowych ozdób pozwoli im zagrać pierwsze skrzypce.
Drewniana kuchnia w stylu loft
Wprowadzenie drewna do stylu loft to sposób na to, by go ocieplić i „udomowić”. Oczywiście musi być wprowadzone w sposób przemyślany i dobrze dobrane. Jak to zrobić? Świetnie sprawdzi się na przykład drewniana podłoga. Wykonana z ciemnego drewna w naturalnym odcieniu będzie świetnym tłem dla industrialnych przestrzeni. Najlepiej sprawdzi się podłoga w formie prostych i surowych desek. Klasyczny drobny parkiet zupełnie tu nie pasuje!
A co z meblami? Klasyczne drewniane meble kuchenne mogą być zbyt klasyczne do wnętrz industrialnych. Wystarczy jednak połączyć drewno z metalem, by otrzymać bardzo ciekawą, industrialną kompozycję. Ciekawym pomysłem jest rezygnacja z zamykanych szafek i postawienie na otwarte drewniane półki w metalowej, matowej obudowie. Szczególnie połączenie czarnego metalu i naturalnego drewna da interesujący efekt. Przy otwartych meblach w kuchni także zawartość szafek staje się ważna dla całej aranżacji. Oczywiście nie wszystko musimy przechowywać na półkach – do stylu industrialnego idealnie pasują różnego rodzaju metalowe szyny i listwy do przyczepiania noży i innych przedmiotów czy kratki metalowe, na których możemy także zaczepiać akcesoria kuchenne czy metalowe pojemniki z roślinami – zieleń znakomicie ożywia surowe, industrialne przestrzenie, nie łamiąc jednak spójności kompozycji.
Drewno w kuchni w stylu loftowym może też mieć postać stołu. Tutaj także możemy zrezygnować z klasyki i postawić na przykład na surowy blat z przykręconymi pofabrycznymi metalowymi elektami jako podporami. W manufakturach, które specjalizują się w industrialnym wzornictwie znajdziemy wiele drewniano – metalowych stołów pasujących do naszej kuchni. Oczywiście najodważniejszy pomysł to zastąpienie stołu kuchennego oryginalnym blatem roboczym – tego typu perełki, jeśli tylko uda je się odnaleźć, rewelacyjnie podkreślają industrialny charakter przestrzeni, nawet jeśli nie mamy do czynienia z oryginalnym loftem, tylko z apartamentem nawiązującym do tego stylu.
Nowoczesna kuchnia w stylu loft
Jeśli kochasz nowoczesność i innowacje, kuchnia w stylu loft będzie dla Ciebie idealnym wyborem. Beton, szkło i metal charakterystyczne dla tego stylu będą tworzyły idealne tło dla nowoczesnych gadżetów kuchennych. Jeśli zależy Ci na nowoczesności, wybierz styl loft na wysoki połysk! Zamiast czarnych i matowych elementów metalowych – wypolerowana miedź i lśniąca stal, dużo chromowań. Surowe drewno i otwarte półki zastąp lśniącymi i gładkimi powierzchniami zabudowy kuchennej. Możesz zdecydować się na laboratoryjną biel, jednak jeszcze lepiej sprawdzi się czerń z lustrzanym połyskiem. Szafki powinny być pozbawione uchwytów i zamykane jedynie na mechanizm dociskający, dzięki czemu zabudowa będzie sprawiała wrażenie jednolitej powierzchni. Do tak zaprojektowanych mebli w stylu loft bez trudu dobierzemy pasujące sprzęty AGD – czarna płyta indukcyjna czy czarna lśniąca lodówka dopełnią industrialnej aranżacji kuchni.
A co w takiej sytuacji położyć na podłogę? Bardzo popularna jest podłoga z żywicy – daje ona równie lśniącą powierzchnię. Jeśli jednak chcemy stworzyć przeciwwagę dla połysku, strzał w dziesiątkę to surowy beton – materiał bardzo popularny w stylu loft. Można umieścić go na podłodze, a także pokryć warstwą betonu ściany. Całości dopełni odpowiednio dobrane oświetlenie. Lampy kuchenne w stylu loft to zwykle metalowe konstrukcje nawiązujące do oświetlenia w halach fabrycznych oraz reflektory przemysłowe ustawiane na podłodze jako dodatkowe źródła światła.
Kuchnia loft z wyspą
Wyspa kuchenna to bardzo praktyczne rozwiązanie, które łatwo możemy zaaranżować w stylu industrialnym. Co ciekawe, modę na styl loft odnotowała nawet Ikea, słynąca przecież z przytulnego i ciepłego stylu skandynawskiego, który jest zupełnym przeciwieństwem industrialnych aranżacji. A jednak wyspa kuchenna z Ikea model VADHOLMA, która łączy matowy czarny metal i drewniany blat perfekcyjnie pasuje do przestrzeni kuchennej o charakterze loftowym. Do roli wyspy kuchennej możemy też zaadaptować różnego rodzaju oryginalne elementy wyposażenia fabryk czy magazynów – tego rodzaju elementy sprawiają, że cała aranżacja nabiera autentyzmu. Co więcej, tego rodzaju rozwiązania noszące miano upcyclingu świetnie wpisują się w modny trend zero waste i ekologii – wykorzystywanie surowców wtórnych w urządzeniu wnętrz jest dziś prawdziwym hitem. Na stronie www.theshabbycreekcottage.com znajdziemy aż trzydzieści różnych pomysłów na to, jak korzystając z metod upcyclingu i wykorzystując elementy poprzemysłowe zaaranżować samodzielnie wyspę kuchenną. Warto spojrzeć na te inspiracje, bo skorzystanie z nich gwarantuje nam posiadanie niepowtarzalnego wnętrza! Stelaż od starego sprzętu, stary wózek magazynowy czy odrapana szafka w roli wyspy kuchennej to tylko niektóre z opisanych tam propozycji.