Rośliny ogrodowe – 10 roślin, w które warto zainwestować

Rośliny ogrodowe – 10 roślin, w które warto zainwestować

Jak zaprojektować ogród? Jak dobrać rośliny ogrodowe do przestrzeni przed domem, by przez cały rok miejsce to wyglądało pięknie? Podpowiadamy top 10 roślin, które warto mieć w swoim ogrodzie.

Projektowanie ogrodu nie jest łatwą sprawą. Część osób powierza to zadanie profesjonalistom, jednak zaprojektowanie oraz stworzenie ogrodu przez profesjonalną pracownię to duży koszt. Zieleń w przydomowym ogrodzie możemy też zaplanować samodzielnie. A wymyślanie projektu i sadzenie roślin na pewno da nam dużo radości.

Czym się kierować, wybierając rośliny ogrodowe?

Wybierając rośliny do ogrodu musimy przede wszystkim zastanowić się nad tym jaki charakter ogrodu nam odpowiada. Zupełnie inaczej prezentuje się bowiem ogród elegancki, z angielskim trawnikiem, inaczej ogród połączony z elementami uprawy warzyw i owoców, a jeszcze inaczej – „dzika” przestrzeń z łąką kwietną, która ma przyciągać owady i ptaki. Co ważne, żadna z tych wersji nie jest „lepsza”, to wyłącznie kwestia osobistych preferencji.

Niezależnie od upodobań należy wziąć pod uwagę elementy naturalne. Warto zrobić sobie choćby uproszczony plan ogrodu i zaznaczyć na nim strony świata oraz poziom nasłonecznienia i rodzaj gleby. To pomoże znaleźć nam idealne miejsce na rośliny o określonych wymaganiach. Warto też pamiętać o zasadzie, że rośliny mające podobne potrzeby grupujemy w jednym miejscu, co ułatwia ich pielęgnację.

Wybierając rośliny do ogrodu warto też brać pod uwagę ich sezonowość. Jeśli postawimy na rośliny osiągające szczyt urody wiosną i latem jesienią nasz ogród nie będzie prezentował się najlepiej. Dobrze więc pomyśleć o kwiatach na późne lato i jesień oraz o zieleni, która będzie dobrze prezentowała się ozdobiona puchatym śniegiem. Dobierając rośliny do ogrodu dobrze też odpowiedzieć sobie uczciwie na pytanie o swoje ogrodnicze doświadczenia oraz ilość czasu, jaki chcemy poświęcić na pielęgnację ogrodu. Jeśli jesteśmy początkującymi ogrodnikami lub nie mamy czasu na skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne warto postawić na rośliny łatwiejsze w uprawie i o niższych wymaganiach.

Poniżej znajdziecie opis dziesięciu rośli, które warto mieć w swoim ogrodzie. Uwaga: nie oznacza to, że koniecznie trzeba posadzić je wszystkie – ale z pewnością wybierzecie z tej listy coś ciekawego do swojego ogrodu.

Najciekawsze rośliny ogrodowe

Jodła kalifornijska

to sposób na to, by ogród dobrze wyglądał przez cały rok. Jodła kalifornijska jest dorodna i odporna na zmienne warunki atmosferyczne, nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, ma też efektowne, różnobarwne szyszki. A dodatkowo w okresie świąt możemy ją ozdobić światełkami, nadając ogrodowi bajeczny klimat. Należy jednak pamiętać, że w niewielkich ogrodach możemy posadzić tylko kilka takich drzew, bo zacieniają one okolicę.

Hortensje

zarówno zwykłe (łatwiejsze w uprawie), jak i ogrodowe (mniej odporne na mrozy) to rośliny, które mają piękne, wielobarwne kwiaty. Co ważne, dobrze sprawdzają się w ogrodach z dużym stopniem zacienienia, jednak musimy zapewnić im stanowisko osłonięte od wiatru. To absolutna ogrodowa klasyka!

Chryzantemy

to kwiaty, które na fali mody retro wracają do łask. I bardzo dobrze, bo są naprawdę efektowne. I wcale nie muszą ograniczać się do roli ozdoby na groby… Dużą zaletą chryzantem jest to, że szczyt ich rozkwitu przypada na jesień, a więc wtedy, gdy wiele kwiatów okres kwitnienia ma już za sobą. Sadząc chryzantemy, mamy gwarancję, że jesień w naszym ogrodzie będzie barwna i piękna.

Ziemowit

jesienny to kolejna roślina, która ozdabia nasz ogród jesienią i to późną – nazwa wiąże się z tym, że kwiaty te są powitaniem zimy. Nie są trudne w uprawie, więc nawet osoby mało doświadczone mogą je posadzić w swoich ogrodach. Dobrze sprawdzą się też na balkonie czy tarasie.

Piwonie

to kwiaty o sporych wymaganiach, ale odwdzięczają się wyjątkowo pięknymi kwiatami, które wiosną ozdobią nasz ogród. Mają też nieco uroku w stylu retro, bo przez lata zastępowano je bardziej egzotycznymi okazami. Piwonie możemy posadzić, jeśli dysponujemy słonecznym stanowiskiem i żyzną glebą.
Są to byliny, a więc rośliny, które będą zdobiły ogród przez dłuższy czas.

Macierzanka piaskowa

to kolejny ogrodowy klasyk. Od czerwca do września obsypana jest drobniutkimi kwiatkami o różnych odcieniach różu i fioletu, jednak to, co jest w niej najatrakcyjniejsze to charakterystyczny słodkawy zapach, który tworzy klimat letniego wypoczynku. Macierzanka jest też rośliną leczniczą o licznych zastosowaniach.

Groszek pachnący

jest kolejna rośliną, której atutem jest roztaczany delikatny zapach. Groszek zwykle sadzi się na werandzie czy ganku, jak najbliżej domu, by cieszyć się jego zapachem. Jest to pnącze, które wymaga podpórki, dlatego okalające werandę kratki i barierki idealnie nadają się do tego, by wspinały się po nich pędy groszku. Dużym atutem tej rośliny jest też fakt, że występuje ona w wielu odmianach kolorystycznych, co pozwala na zaaranżowanie ciekawych kompozycji.

Żywotnik

znany też pod nazwą tuja to iglasty krzew, który świetnie sprawdza się w roli żywopłotu, może też oddzielać nas przed spojrzeniami ciekawskich sąsiadów z ogrodu obok. Dlatego tuje są bardzo popularne w grodach. Nie mają dużych wymagań i szybko rosną, a ich wgląd dodaje ogrodowi urody przez cały rok. Oczywiście tuje możemy sadzić nie tylko na obrzeżach, ale też grupować je w środku ogrodu, tworząc iglaste zakątki zielone przez cały rok.

Lawenda

zagwarantuje nam fioletowe kwiaty i charakterystyczny zapach od czerwca aż do końca października, dzięki czemu „złota Polska jesień” w naszym ogrodzie będzie wyjątkowo urokliwa. Co ważne, kwiaty lawendy możemy ścinać i suszyć – po schowaniu w woreczki będą aromatyzować szafę, odstraszając mole od naszych ubrań. Lawendę możemy sadzić bezpośrednio do ziemi, ale rośnie też w doniczkach czy skrzynkach, dlatego możemy nią ozdobić także taras czy werandę naszego domu.

Jabłoń ozdobna

to drzewo, którego owoce często nazywane są rajskimi jabłuszkami. Wiosną jabłonie dosłownie obsypane są kwiatami, później na gałęziach pojawiają się malutkie owoce o lśniącej skórce w kolorze żółtym, pomarańczowym albo czerwonym. W przypadku niektórych odmian owoce pozostają na gałęziach jeszcze zimą – wyglądają niezwykle efektownie przyprószone śniegiem. Małe jabłuszka są jadalne, można je kandyzować, uzyskując pyszny deser czy owoce do dekoracji ciast.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?