Szafka na buty w przedpokoju – jaka sprawdzi się najlepiej?

Szafka na buty w przedpokoju – jaka sprawdzi się najlepiej?

Szafka na buty w przedpokoju, jeśli jest funkcjonalna i dobrze zorganizowana pomoże utrzymać je w porządku. Podpowiadamy, jaka szafka na buty sprawdzi się najlepiej.

Przechowywanie butów w przedpokoju powinno być dobrze przemyślane. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania – wszystko zależy od liczby domowników a także od liczby par butów, które posiadamy. Dlatego zanim wybierzemy konkretne szafki, warto zacząć od inwentaryzacji stanu posiadania – dzięki temu będziemy wiedzieli, ile miejsca potrzebujemy na buty wysokie, ile na klasyczne pantofle itp. Warto też od razu zastanowić się, czy wszystkie buty chcemy trzymać w szafkach w przedpokoju, czy też część sezonowo będziemy chować do pudełek i układa w innym miejscu. Dopiero wiedząc, ile miejsca potrzebujemy, możemy zacząć przeglądać ofertę sklepów meblowych.

Szafka na buty w przedpokoju – Jakie mamy możliwości?

Klasyczna szafka na buty to najczęściej wybierane rozwiązanie. Zwykle ma wysuwane półki lub szuflady, niekiedy w firmie stelaży na buty. Charakterystyczną cechą są półki ułożone pod kątem, dzięki czemu mieści się w nich więcej butów. Często niestety pojawia się problem z miejscem na buty o nietypowych rozmiarach – wysokie kozaki, muszkieterki czy solidne trapery. Klasyczne szafki na buty są idealne do przechowywania szpilek, pantofli czy butów sportowych.

Buty w szafie wnękowej

Jeśli w przedpokoju mamy szafy wnękowe lub inne systemy szaf, w jednej z nich możemy zaaranżować przestrzeń na buty. Jak to zrobić? Możemy zmodyfikować istniejące półki – zwykle te klasyczne są za głębokie, przez co buty musiałyby stać w dwóch rzędach, a to jest mało praktyczne i prowadzi do powstania bałaganu, trudno też dostać się do obuwia stojącego z tyłu. Wystarczy jednak zamienić półki na węższe, by w szafie pomieścić naprawdę dużo butów. Możemy też zamówić półki ułożone pod kątem. Bez trudu można też na dole zaplanować więcej miejsca na wysokie buty.

Zamiast półek ciekawym pomysłem może być umieszczenie w szafie obrotowego stojaka metalowego, takiego jak często możemy zobaczyć w sklepach obuwniczych. To duża oszczędność miejsca, bo na tego typu półkach mieści się bardzo dużo par butów.

Zabudowa na wymiar

Jeśli planujemy zabudowę przedpokoju na wymiar, jest to świetna okazja, by perfekcyjnie zorganizować przestrzeń do przechowywania butów. Wówczas wnętrze szafy może być od początku do końca zaplanowana wedle naszych potrzeb. Możemy zdecydować się na miks różnych rozwiązań – półki idealne do przechowywania butów na szpilkach, stojak na kozaki, półki z prawidłami czy wysuwane szuflady na pantofle męskie. Warto też od razu zaplanować miejsce do przechowania środków i akcesoriów do czyszczenia i pielęgnacji obuwia.

Buty na otwartych półkach

A gdyby tak nie chować butów i potraktować je jak… dekorację? To nieszablonowe rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w mieszkaniach, których właściciel cenią oryginalny wystrój. Idealnie pasuje dla osoby, która kocha modę i chętnie zaakcentuje fakt, że posiada porą kolekcję ciekawych butów. Jak je wyeksponować? Możliwości jest wiele – buty możemy ustawić na przykład na półkach – kubikach wieszanych na ścianie. Można też zawiesić je bezpośrednio na gwoździach – to dobry pomysł na niedbałą aranżację w stylu loft, idealnie sprawdzi się na tle ceglanej, nieotynkowanej ściany. Ciekawym pomysłem są też różnego rodzaju półki DIY wykonane z… rur PCV przyciętych na odpowiednią długość. Można z nich tworzyć rozbudowane, modułowe systemy o nietypowych kształtach.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Krzesła dobrze dobrane. Jakie aspekty pomogą Ci przy ich zakupie?

Krzesła dobrze dobrane. Jakie aspekty pomogą Ci przy ich zakupie?

Łóżko piętrowe, czyli pomysł na wypoczynek dla rodzeństwa

Łóżko piętrowe, czyli pomysł na wypoczynek dla rodzeństwa