Remont mieszkania w kamienicy
Chcesz remontować mieszkanie w kamienicy? Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego, by z sukcesem zrealizować to przedsięwzięcie, którego efektem będzie pięknie wyremontowane mieszkanie.
Mieszkania w kamienicach są bardzo specyficzne i nie każdemu przypadną do gustu, mają jednak swoich wielbicieli, którzy doceniają atuty takich lokali. Jakie? Bardzo często kamienice mają znakomitą lokalizację – w dużych miastach znajdują się one w prestiżowych dzielnicach położonych w centrum. Wiele z nich to obiekty zabytkowe, o ciekawej historii i interesującej infrastrukturze Poza tym same mieszkania w kamienicach są bardzo oryginalne, jakże inne od współcześnie projektowanych wnętrz. Charakteryzuje je przede wszystkim duża wysokość, często są to mieszkania o sporej powierzchni, choć zdarzają się i niewielkie lokale, urządzone na przykład w dawnych służbówkach lub powstałe w wyniku powojennego podziału dużych mieszkań na kilka mniejszych. Mają też interesujący układ pomieszczeń, duże kuchnie łączone z jadalniami i spiżarnią, często pokoje w układzie amfiladowym. Dochodzą do tego solidne, grube mury i często interesujące detale wewnątrz, takie jak oryginalny parkiet dębowy, piec kaflowy czy sztukaterie. Mieszkania w kamienicach mają też swoje wady. Poza wysoką ceną jest to często konieczność generalnego remontu – często mieszkania w kamienicach, które trafiają na rynek, są od lat nieremontowane i zaniedbane.
Remont mieszkania w kamienicy to poważne przedsięwzięcie. Trzeba liczyć się ze sporymi kosztami, szczególnie, jeśli powierzchnia lokalu jest duża. Należy też starannie wybrać ekipę, która poradzi sobie z takim wnętrzem i nie zniszczy tego, co w nim najcenniejsze. Od czego zacząć, by przeprowadzić remont mieszkania w kamienicy z sukcesem?
Remont mieszkania w kamienicy: formalności
Zanim rozpoczniemy remont mieszkania w kamienicy, należy dopełnić niezbędnych formalności. Zacznijmy od prawnej definicji remontu: otóż jest to wykonanie w obiekcie budowlanym takich prac, których celem jest przywrócenie stanu pierwotnego. To, co potocznie często rozumie się jako remont lokalu, czyli różnego rodzaju zmiany mogą być wedle prawa budowlanego modernizacją lub przebudową – o przebudowie mówimy, gdy zmieniają się parametry użytkowe lub techniczne lokalu. Sam remont należy zgłosić administracji. Jeśli jednak planujemy prace kapitalne, w tym przebudowę, możliwe, że będzie konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę. Dla pewności przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto udać się do administracji budynku, by dowiedzieć się, jak traktowane są działania, jakie zamierzamy podjąć oraz jakich formalności powinniśmy dopełnić.
Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, jeśli kamienica, w jakiej mamy mieszkanie, jest wpisana do rejestru zabytków. Wówczas prace remontowe wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. A poprzedzone jest to zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, któremu musimy przedstawić wniosek zawierający między innymi plan robót budowlanych. Może się jednak okazać, że konserwator nie wyraża gody na wszystkie planowane przez nas zmiany lub wyznacza inny sposób wykonania prac. Zdarza się też, że wprowadzone zmiany znacząco podnoszą koszty całej inwestycji, jednak bez zgody konserwatora nie możemy rozpocząć prac. Warto wiedzieć, że rozpoczęcie prac w zabytkowym budynku bez wymaganych pozwoleń może się wiązać z karą sięgającą pół miliona! W skrajnych przypadkach, gdy przeprowadzone prace zostaną ocenione jako działanie, które doprowadziło do zniszczenia zabytkowego budynku, jest możliwa nawet kara więzienia.
Ile kosztuje remont mieszkania w kamienicy?
Remontując mieszkanie w kamienicy trzeba się często liczyć z kosztami wyższymi niż w przypadku mieszkań w bloku. Z czego to wynika? Przede wszystkim z dużego zakresu prac remontowych niż w blokach. Zwykle remont musi być kapitalny – wymaga to wymiany wszystkich instalacji, często też skucia kafelków i położenia nowych, także zrobienia nowego białego montażu. W wielu przypadkach konieczne jest też ponowne tynkowanie wszystkich ścian – dotyczy to mieszkań, które od bardzo dawna nie były remontowane i odświeżane. Często wykonywana jest też nowa aranżacja układu pomieszczeń. Wielu właścicielom zależy też, by podczas prac remontowych nie ucierpiały najpiękniejsze i najbardziej wartościowe elementy mieszkania, na przykład dębowe parkiety. Wymaga to wzięcia ekipy, która ma doświadczenie w pracach w tego rodzaju lokalach.
Czy mieszkanie można wyremontować samodzielnie? Zwykle jest to zbyt poważne zadanie, choć ktoś, kto jest „złotą rączką”, może zminimalizować koszty remontu, powierzając fachowcom najtrudniejsze zadania, takie jak wymiana instalacji, natomiast samodzielnie wykonując prostsze prace, na przykład kładzenie kafelków czy malowanie.
Koszty remontu rosną, jeśli mieszkanie znajduje się w zabytkowej kamienicy. Warto jednak pamiętać, że mieszkania w kamienicach to świetna lokata kapitału. W przeciwieństwie do wielu innych typów lokali, nie tracą one na wartości. Wręcz przeciwnie – popyt na wysokiej klasy lokale w prestiżowych, śródmiejskich lokalizacjach jest ogromny, niezależnie od tego, czy myślimy o wynajmie czy sprzedaży takiego mieszkania. Dlatego warto zadbać o to, by podczas remontu użyć jak najlepszej jakości materiałów, bo to sprawia, że mieszkanie będzie oceniane jako lokal na wysokim poziomie. Solidne materiały sprawią też, że efekty remontu wystarczą na długie lata.