Remont mieszkania w bloku
Mieszkanie w bloku w stanie do remontu to typ lokalu, który cieszy się dużą popularnością wśród nabywców. To okazja, by kupić dość tanio mieszkanie w niezłej lokalizacji. Dzięki konieczności remontu cena może być nawet o dwadzieścia procent niższa niż w przypadku lokalu po remoncie, a my mamy okazję, by urządzić sobie swoje lokum wedle własnego gustu. Oto kompendium dla każdego, kto planuje remont mieszkania w bloku.
Jeszcze niedawno bloki nie cieszyły się najlepszą opinią. Szczególnie te budowane w latach PRL uchodziły za budynki pośledniej kategorii – kto mógł, wyprowadzał się do nowego budownictwa prosto od developera, zawsze w cenie były też stylowe wnętrza kamienic. Dziś na nowo doceniliśmy bloki. Co jest ich zaletą? Przede wszystkim – lokalizacja. Developerzy często stawiają nowe osiedla „w polu”, czyli w miejscach, gdzie brak odpowiedniej infrastruktury i komunikacji, by wygodnie żyć. Osiedla z lat PRL często są w miejscach świetnie skomunikowanych. Często były budowane na zasadzie „miasteczka” – na osiedlu miało znajdować się wszystko, czego mieszkańcy potrzebują, dlatego na miejscu są szkoły i przedszkola, jest przestrzeń handlowa i usługowa, często znajdzie się też poczta i przychodnia. W dodatku wówczas szczodrze gospodarowano przestrzenią – osiedla z lat PRL mają bloki oddalone od siebie, a pomiędzy nimi zielone skwery czy place zabaw, ostatnio często rewitalizowane, więc pojawiają się nowoczesne urządzenia i słownie plenerowe, strefy lokalnej aktywności. Niebagatelne znaczenie ma też cena – mieszkania w blokach wciąż są relatywnie tanie. Minus? Bardzo często po zakupie musimy wykonać generalny remont – mieszkania te trafiają na rynek niekiedy dopiero po śmierci starszych właścicieli, którzy od lat niczego nie odświeżali.
Remont w bloku to poważne przedsięwzięcie, jednak niska cena mieszkania rekompensuje te niedogodności. Nie bez znaczenia jest też fakt, że to znakomita okazja, by urządzić mieszkanie po swojemu, kierując się własnymi potrzebami i gustem. To lepsze niż dużo droższe mieszkanie świeżo po remoncie, gdy jednak nie podoba nam się styl, w jakim jest urządzone. Jak przeprowadzić remont mieszkania w bloku, by przedsięwzięcie to zakończyło się sukcesem?
Remont mieszkania w bloku: formalności
Formalności zależą od tego, jak dalece prowadzone przez nas prace będą ingerowały w strukturę budynku, na przykład w ściany nośne czy instalacje będące w gestii podmiotu zarządzającego budynkiem. Warto na starcie zapoznać się z Regulaminem porządku domowego dla użytkowników lokali mieszkalnych – z niego dowiemy się, jakie prace muszą być zgłaszane. Zasadniczo jednak nie musimy zgłaszać prac, które nie mają wpływu na sąsiednie lokale: wymiana podłóg, kafelków, malowanie, burzenie i stawianie ścianek działowych itp.
Bardzo restrykcyjnie traktowane są natomiast prace mające wpływ na bezpieczeństwo, przede wszystkim ingerencja w instalację elektryczną, hydrauliczną i gazową a także w wentylację. Poza zgłoszeniem (np. do zakładu energetycznego) należy pamiętać, że prace te muszą być wykonywane przez osoby posiadające stosowne pozwolenia.
Należy też pamiętać, że to właściciel lokalu odpowiada za ewentualne zniszczenia (np. zalanie sąsiadów), zabrudzenie klatki schodowej czy usuwanie odpadów. Nie wolno pozostałości z remontów wrzucać do pojemników na odpady komunalne – jesteśmy zobowiązani do zamówienia worków lub kontenera na gruz i podpisania umowy z firmą, która wywiezie odpady. Oczywiście należy też pamiętać, że bardzo istotne jest podpisanie odpowiedniej umowy z firmą, która wykonuje remont. Niestety próby zaoszczędzenia przez zatrudnianie fachowców „na czarno” są nie tylko nieuczciwe, ale mogą być fatalne w skutkach, bo nie wyegzekwujemy ani jakości pracy, ani poniesienia konsekwencji zaniedbań. W przypadku legalnej umowy możemy dochodzić na przykład pokrycia kosztów zniszczeń, jeśli dojdzie do nich z winy pracowników firmy remontującej mieszkanie.
Zanim rozpoczniemy remont warto też zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi godzin prowadzenia hałaśliwych prac. Zwykle są to godziny 8-18 w dni powszednie. Należy zobowiązać pracowników firmy do ich przestrzegania. W wielu blokach jest też zakaz prowadzenia hałaśliwych prac w niedzielę lub nawet przez weekend. Warto wówczas rozplanować prace tak, by w te dni wykonywać czynności, które nie są uciążliwe, na przykład malowanie czy kładzenie tapet albo montaż mebli.
Wiele osób podkreśla, że regulaminy te nie mają mocy prawnej. Istotnie, zarządcy budynku bardzo trudno jest to wyegzekwować, jednak nie warto rozpoczynać swojego mieszkania w nowym miejscu od wojny z sąsiadami. Dlatego do dobrego tonu należy też uprzedzenie sąsiadów, że w naszym mieszkaniu będzie remont. W wielu blokach nowi mieszkańcy wywieszają kartkę z planowanym terminem remontu na tablicy ogłoszeń. Nie jest to obowiązkowe, ale to miły gest, który z pewnością ułatwi nam nawiązanie pozytywnych relacji z sąsiadami. Informacja, kiedy będą prowadzone hałaśliwe prace pozwoli na zaplanowanie sobie tego czasu na przykład przez osoby pracujące w domu czy rodziców z małymi dziećmi.
Warto też przed rozpoczęciem remontu zajrzeć do najbliższych sąsiadów, przywitać się i zostawić swój numer telefonu z prośba o kontakt, gdyby działo się coś niepokojącego. Niestety zdarza się, że pracownicy firm remontowych zachowują się niewłaściwie i lepiej dostać od razu sygnał od sąsiadów. W ten sposób pokazujemy też, że zależy nam na tym, by wszystko przebiegło sprawnie.
Remont mieszkania w bloku: z ekipą czy samemu?
Wynajęcie ekipy remontowej to poważne wyzwanie. Na rynku brak pracowników, najlepsi dysponują bardzo odległymi terminami. Trudno też o zaufanych fachowców – najlepiej, jeśli uda nam się skorzystać z rekomendacji znajomych, bo są one bardziej wiarygodne niż referencje w internecie. Wiele jednak możemy wyczuć podczas rozmowy wstępnej – jeśli właściciel firmy/kierownik ekipy niechętnie odpowiada na pytania, nie chce pokazać wymaganych uprawnień, lawiruje, proponuje rozliczenia bez faktury – lepiej poszukać kogoś innego
Bardzo ważnym elementem współpracy jest dobrze skonstruowana umowa. Bezwzględnie musi mieć ona formę pisemną. Powinna być jak najbardziej szczegółowa, zawierać dokładny opis zakresu prac, a także termin ich rozpoczęcia i zakończenia wraz z karami umownymi za ich przekroczenie. W umowie powinien też znaleźć się kosztorys – oczywiście mogą pojawić się dodatkowe koszty, jednak to jest podstawa do późniejszych rozliczeń. Należy też uwzględnić harmonogram płatności. Należy też umieścić specyfikację potrzebnych materiałów wraz z jasnym określeniem, kto je zapewnia. Do umowy warto dołączyć szczegółową dokumentację fotograficzną mieszkania – to zabezpieczenie dla obu stron przed ewentualnymi roszczeniami dotyczącymi na przykład zniszczeń. Choć to dodatkowy koszt, warto umowę skonsultować z prawnikiem, by mieć gwarancję, że dokument ten dobrze zabezpiecza nasze interesy.
A może wykonać remont samodzielnie? Wiele osób rozważa taki wariant ze względów finansowych. Może to być dobry pomysł, ale pod kilkoma warunkami. Warto mieć już doświadczenie w tego typu pracach. Należy też pamiętać, że będzie to wymagało sporo czasu, może więc pojawić się konieczność wzięcia urlopu. Nawet mając doświadczenie i talent do tego typu prac nie możemy też wykonać poważniejszych zadań wymagających szczególnych uprawnień.
Z tego względu wiele osób decyduje się na wariant łączony: najpoważniejsze prace powierza firmie remontowej, natomiast wykończeniem wnętrza, montażem mebli itp. zajmuje się samodzielnie, co pozwala na zminimalizowanie kosztów.
Czy warto zaplanować remont z architektem wnętrz?
Korzystanie z usług architekta wnętrz staje się w Polsce coraz popularniejsze. Wciąż jednak kojarzy się raczej z wyposażaniem apartamentów niż klasycznych mieszkań w bloku. Tymczasem warto pamiętać, że im mniejsza i mniej ustawna przestrzeń, tym większym wyzwaniem jest urządzenie jej tak, by wnętrze było funkcjonalne i ładne. Dlatego planując kapitalny remont mieszkania w bloku, warto skorzystać z usług architekta wnętrz. Fachowiec może nam podpowiedzieć rozwiązania, na które sami nie wpadlibyśmy. Wiele z nich poprawia ergonomię i estetykę mieszkania. Z architektem zweryfikujemy też nasze pomysły – może okazać się, że nie wszystkie były trafne. Jest to szczególnie przydatne, jeśli chcemy zmieniać układ czy funkcje pomieszczeń. Architekt pomoże nam na przykład wygospodarować dodatkową mikro sypialnię czy garderobę. I choć nie jest to tania usługa, warto pamiętać, że remontujemy mieszkanie na długie lata, a komfort życia jest nie do przecenienia.
Remont mieszkania w bloku: na czym można zaoszczędzić?
Remont mieszkania w bloku zwykle pochłania spore koszty. Jak mądrze szukać oszczędności? Przede wszystkim warto postawić na tak zwany smart shopping, czyli sprytne kupowanie. Szukajmy promocji i rabatów, korzystajmy z porównywarek cen. Warto też grupować zakupy. Wiele sklepów ma promocje, które polegają na tym, że rabat narasta wraz z liczbą kupionych sztuk. Uwaga: zawsze warto trzymać emocje na wodzy i na chłodno sprawdzić, czy promocja rzeczywiście jest atrakcyjna. Dobrym pomysłem jest też negocjowanie cen. Jeśli kupujemy dużo w jednym sklepie warto zapytać o rabat. To zaskakujące, jak wielu sprzedawców uwzględnia tę prośbę. Jeśli nie będzie to rabat cenowy, możliwe, że otrzymamy coś gratis. A jeśli nie? Trudno, zawsze jednak warto spróbować.
Dobrym pomysłem jest też odwiedzanie różnego rodzaju hurtowni i outletów poza standardowymi sklepami. W wielu z nich ceny mogą być nawet o kilkadziesiąt procent niższe! W przypadku wielu rzeczy możemy też zdecydować się na rzeczy „z drugiej ręki”, dotyczy to na przykład mebli czy elementów wyposażenia wnętrz. Zanim rozpoczniemy remont mieszkania warto też spróbować sprzedać to, co nam się już nie przyda, na przykład zabudowę kuchni czy łazienki. Często znajdują się zainteresowani nabywcy i choć trudno tu uzyskać duże kwoty, mamy podwójną korzyść; pieniądze oraz rozwiązany problem demontażu i wyniesienia sprzętów.
Miejscem, gdzie możemy znaleźć wiele rzeczy w atrakcyjnych cenach są też różnego rodzaju targi branżowe. Warto na nie zaglądać.