Wnętrza z duszą: kuchnia rustykalna coraz bardziej w modzie!

Wnętrza z duszą: kuchnia rustykalna coraz bardziej w modzie!

Po latach królowania chłodnego minimalizmu i zachwytu industrialnymi inspiracjami rodem z loftów wraca moda na styl rustykalny. Teraz wnętrza mają być proste, swojskie i przytulne. Szczególnie kuchnia, która idealnie nadaje się do urządzenia w takiej stylistyce.

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię, wertujesz magazyny wnętrzarskie i na długie godziny znikasz w otchłani kolorowych tablic Pinteresta, z pewnością nieobce jest ci pojawiające się coraz częściej hasło kuchnia rustykalna. Co to właściwie oznacza? Podstawowe cechy tego stylu to naturalność, swojskość, akcenty ludowe. We wnętrzach w stylu rustykalnym królują drewniane meble – mogą być neutralne i proste, choć niektórzy śmiało sięgają po ozdobne, nawiązujące do folkloru. Poza drewnem w rustykalnych wnętrzach znajdziemy klasyczne kafle, wiklinę, słomę, glinę, naturalne tkaniny… Paleta barw jest stonowana i jasna: biel, beże i szarości, pastelowe, rozbielone błękity i zielenie. Mocniejsze barwy pojawiają się, jeśli są związane z konkretnym wzornictwem ludowym. Te też styl, który wyjątkowo dużo czerpie z vintage – meble i dodatki „z duszą”, a nie prosto z fabryki pasują do niego idealnie. Poza starymi przedmiotami miejsce znajdują tu też różnego rodzaju wytwory rękodzielnicze i rzemieślnicze. Nie muszą pochodzić od artystów – śmiało można pokusić się o wykonanie ich samodzielnie, bo styl rustykalny wybacza drobne niedoskonałości – cenimy tu raczej swojskość niż perfekcję.

Odmiany stylu rustykalnego

Styl rustykalny ma kilka odmian, dzięki czemu pod tym hasłem możemy znaleźć wnętrza o nieco innych cechach.

Klasyczny styl rustykalny jest mocno inspirowany folklorem. Przyjmuje się, że powinien wykazywać elementy ludowe charakterystyczne dla miejsca, w jakim znajduje się dom. Oznacza to, że rezygnujemy z wątków góralskich w domu stojącym na mazowieckiej wsi…

Modern rustic to wnętrza nowocześniejsze, które oszczędniej korzystają z ludowych inspiracji. Drewniane meble i piec kaflowy? Tak. Nagromadzenie folkowych dodatków? Już raczej nie.

Styl prowansalski to też wnętrza inspirowane wsią, ale jest to wieś z południa Francji. Tutaj także znajdziemy drewniane meble, dużo bieli i naturalnych dodatków, jednak w przeciwieństwie do klasycznego stylu rustykalnego, wnętrza prowansalskie są bardziej eleganckie. Charakterystycznym elementem są motywy kwiatowe, szczególnie motyw lawendy.

Scandi rustic czyli rustykalna odsłona stylu skandynawskiego. Charakterystyczne elementy to poprzecierane malowania mebli, podłoga z bielonych desek, dodatki skórzane, wełniane, lniane. Dominuje biel i rozbielone pastele.

Dzięki tak dużej liczbie możliwości, niemal każdy może w stylu rustykalnym odnaleźć coś interesującego dla siebie. Tylko od Ciebie zależy, którą odmianę uznasz za najciekawszą i zechcesz wykorzystać z urządzaniu swojej kuchni.

Dlaczego warto urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Az trudno uwierzyć, że jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym uważano kuchnie za pomieszczenie „brudne”, które chowało się przed oczyma gości. To była domena służby. Do dziś zresztą w określeniu „pokazać coś od kuchni” pobrzmiewa nuta zdradzania sekretów. Dziś kuchni nie tylko się nie ukrywa, ale wręcz eksponuje – modne są obszerne pomieszczenia, w których strefa kuchenna płynnie przechodzi w jadalnianą i wypoczynkową. Zresztą nawet odrębna kuchnia to miejsce, które łatwo staje się sercem domu – w kuchni najmilej rozmawia się z bliskimi, to tu gorąca herbata w zimny dzień smakuje najlepiej, tu zagląda się, by w chwili smutku wyszukać w lodówce coś smacznego…

Z tego względu styl rustykalny pasuje do kuchni jak ulał. Pomoże wykreować wnętrze, w którym będzie się przyjemnie gotowało, jadło i przebywało w gronie domowników i przyjaciół. Utrzymana w takim stylu kuchnia jest idealna dla osób kochający przytulne wnętrza.

Nie zapominajmy też o jeszcze jednym ważnym powodzie – kuchnia w stylu rustykalnym sprawdzi się też, jeśli mamy niewielki budżet. To styl, który pozwala na korzystanie z rzeczy używanych, nieidealnych i posiłkowanie się rękodziełem zamiast dizajnerskich dodatków od projektantów. Często też zdarza się, że właściciele starych domów decydują się na rustykalną kuchnię, bo pozwala ona wykorzystać to, co we wnętrzu już jest – na przykład stary kredens, oryginalny piec czy kafle na ścianach.

Kilka pomysłów na kuchnię rustykalną

Biel to kolor, który świetnie sprawdza się w kuchni. Rozjaśnia wnętrze, rozświetla, optycznie powiększa i sprawia, że pomieszczenie wygląda czysto i schludnie. Poza tym neutralne barwy to dobra baza, którą łatwo możemy zmieniać różnymi dodatkami. W przypadku kuchni to istotne, bo zwykle jej umeblowanie nie jest często zmieniane. Jeszcze do niedawna kuchnie w bieli były charakterystyczne dla chłodnego minimalizmu – z gładkimi i lśniącymi powierzchniami i brakiem ozdób. Jeśli jednak lubisz przytulne wnętrza, kuchnia w bieli i w stylu rustykalnym będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.

Monochromatycznie – tym hasłem można opisać aranżacje w tym stylu. Najciekawszy efekt osiągniesz, jeśli połączysz podłogę z bielonych desek z białymi meblami i ścianami – mogą być malowane lub pokryte prostymi, klasycznymi kaflami. Obawiasz się, że będzie nudno? W stylu rustykalnym o charakterze wnętrza decydują dodatki. Od czego zacząć? Od gry w otwarte – zamknięte. To nieprawda, że w kuchni najlepiej sprawdzają się szuflady i zamykane szafki. Kuchenne utensylia mogą zostać wyeksponowane. Zamiast chować kubki w szafce, postaw je na półce zrobionej z deski. Zastawę stołową możesz też trzymać w otwartym regale – kolorowe talerze ożywią białą kuchnię. Ciekawym pomysłem jest też szyna, na której wieszamy garnki, rondle i patelnie – to czytelne nawiązanie do stylu ludowego.

To, co ożywi kuchenne wnętrze to rośliny. Do kuchni w stylu rustykalnym idealnie pasują gliniane, kamionkowe lub cynowe osłonki doniczek, a w nich – ogródek ziołowy. Prosty, bezpretensjonalny i dekoracyjny, a przy tym bardzo praktyczny, bo świeże zioła przydadzą się podczas gotowania. Stylistyka rustykalna to też pęki suszonych ziół i warkocze czosnku, czy suszonych grzybów, papryki lub owoców wiszące na ścianach. Dzięki temu osiągniemy ciekawy efekt bez dużych nakładów finansowych. Jakie jeszcze dekoracje warto wprowadzić? Mile widziane są motywy ludowe – mogą to być zdobienia na zastawie stołowej, może to być lniany, haftowany obrus położony na stole i nawiązujące do niego zasłonki. Te detale sprawiają, że biała kuchnia w stylu rustykalnym stanie się wnętrzem pełnym życia i barw.

Kuchnia rustykalna z mebli vintage

Kuchnia rustykalna świetnie sprawdzi się w starym budownictwie, gdy mamy już gotową bazę do wykorzystania. Często znajdują się w niej drewniane szafki tworzące zabudowę pod oknem – w czasach, gdy nie było lodówek to właśnie w nich przechowywano żywność, by się nie psuła. Zdarza się, że zachowany jest jeszcze piec kaflowy – nawet, jeśli już nie działa, można wykorzystać jego walory dekoracyjne. Do takiego wnętrza nie pasują nowoczesne meble i typowa zabudowa od podłogi do sufitu. Jak zatem urządzić taką kuchnię?

Najlepiej sprawdzą się stare meble – często możemy piękne meble kupić za niewielkie pieniądze w serwisach ogłoszeniowych. Drewniany stół wystarczy tylko odświeżyć, by odzyskał blask. W kuchni w stylu rustykalnym przyda się też kredens – solidny mebel, jaki rzadko jest spotykany w nowoczesnych wnętrzach. Do tego serwantka – prosta witryna bez zbędnych ozdób, w której możemy ustawić na przykład naczynia, czy zamienić ją w podręczną spiżarkę. Warto uruchomić wyobraźnię – kuchnia nie musi być wcale urządzona meblami kuchennymi – wiele innych drewnianych mebli dobrze sprawdzi się w tej roli. Ważne, żeby odnawiając meble nadać im spójny charakter. Idealnie nadaje się do tego farba kredowa, która dobrze pokrywa drewniane powierzchnie i nie wymaga dużej wprawy w pracach malarskich. Ciekawym pomysłem jest ozdobienie wszystkich mebli wzorami o charakterze ludowym – można tu użyć szablonów. W bardzo prosty sposób można stworzyć krzesła pasujące do takiej aranżacji – wystarczy kilka drewnianych krzeseł pomalować farbą kredową, a ich tapicerkę obić na nowo tkaniną pasująca kolorystycznie do naszej kuchni. Taka kuchnia będzie nie tylko niedroga w wykonaniu, ale przede wszystkim będzie się różnić od wnętrz z katalogów, a taki indywidualizm sprawia, że wnętrza żyją i mają charakter.

Jak pogodzić zamiłowanie do stylu rustykalnego z nowoczesnymi rozwiązaniami? Pomysłem może być kuchnia rustykalna z wyspą – zwykle tego typu aranżacje określane są mianem modern rustic. Jak stworzyć taką kuchnię? Przede wszystkim sama wyspa także może być zaaranżowana w prosty i naturalny sposób. Aby osiągnąć ten efekt, wybierz matową biel w połączeniu z naturalnym, drewnianym blatem. Jeśli na wyspie ma być umieszczona płyta grzewcza, powinna być ona jak najmniej rzucająca się w oczy.

Reszta kuchni także powinna opierać się na połączeniu bieli i drewnianego blatu. Rustykalny charakter podkreślą oczywiście dodatki – drewniane półki z doniczkami pełnymi pachnących ziół i ciekawych przedmiotów (wciąż hitem są stare żelazka, moździerze i miedziane tygielki!). Na stole warto ustawić gliniany dzbanek z kwiatami, a na ławę rzucić kolorowe, lniane poduszki. Dzięki temu uzyskamy ciekawy miks ludowości i nowoczesności.

Kuchnia w stylu rustykalnym – skąd wziąć meble?

Styl rustykalny wciąż jeszcze nie jest w Polsce bardzo popularny. A to oznacza, że dostępność tego typu mebli jest ograniczona. Jakie mamy zatem możliwości? Po pierwsze – zaaranżowanie w sposób rustykalny prostych mebli skandynawskich, których nie brakuje. Drugi sposób to skorzystanie z mebli vintage i ich odnowienie – tutaj pole do popisu jest naprawdę duże, a osoby mające cierpliwość i szczęście mogą wyłowić w serwisach ogłoszeniowych i na pchlich targach prawdziwe perły. Ostatni sposób to skorzystanie z usług stolarza i meble rustykalne na wymiar. Ile to kosztuje? Wszystko zależy oczywiście od tego, jak planujemy urządzić kuchnię? Nie jest to jednak tania usługa. Dlaczego?

Meble rustykalne to prostota, ale w najlepszym wykonaniu. Oznacza to, że dobrze wyglądają, gdy są wykonane z drewna, a to materiał zdecydowanie droższy niż popularne płyty MDF często wykorzystywane przy zabudowie kuchennej. Poza tym projekt robiony na wymiar to dodatkowa praca projektanta. Dlatego w przypadku niewielkiej kuchni należy się liczyć z kosztami co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. Cena będzie wyższa, jeśli chcemy zamówić meble o bardziej skomplikowanej konstrukcji i detalach lub z drogich gatunków drewna. Zamawiając jednak meble rustykalne na wymiar mamy pewność, że nasza kuchnia będzie absolutnie unikalna.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?