Szafka na buty z siedziskiem

Szafka na buty z siedziskiem

hoć to salon uważa się za wizytówkę mieszkania, od przedpokoju zależy, jakie jest pierwsze wrażenie z nim związane. Przedpokój powinien więc zachęcać do tego, by wejść głębiej. A jednocześnie musi to być przestrzeń funkcjonalna, by wyjścia z domu i powrotu przebiegały sprawnie.

Zwykle umeblowanie przedpokoju traktowane jest nieco po macoszemu. To błąd. Funkcjonalnie i estetycznie urządzony przedpokój sprawia, że rano unikniemy nerwowej bieganiny – wszystko, co potrzebne do wyjścia będzie znajdowało się na dwóch miejscach, a my wygodnie ubierzemy się. Także podczas powrotu nie będziemy zaprzątać sobie głowy szukaniem miejsca na niezbędne drobiazgi. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że przedpokój często ma kształt i wielkość trudne do urządzenia – może być bardzo mały, niekiedy ma postać ciemnego i wąskiego korytarza. Dlatego szczególnie cenne są pomysłowe aranżacje wykorzystujące wielofunkcyjne meble.

Wygoda i użyteczność

Przykładem takiego mebla jest szafka na buty z siedziskiem. Dzięki temu mamy jednocześnie miejsce do przechowywania obuwia i wygodną przestrzeń, by usiąść i włożyć buty. Najprostszy wariant to dwie otwarte półki od góry wykończone ławką, zwykle nie jest ona nawet tapicerowana.

Zdecydowanie wygodniej jest jednak, jeśli siedzisko jest miękkie, dlatego wersja z tapicerką jest zdecydowanie lepsza. Zamiast otartej niewielkiej półki na buty można też wybrać zamykaną szafką. Zwykle ma ona wysuwane szuflady lub ukośnie otwierane drzwiczki. Wadą tego rodzaju szafek jest to, że mieści się w nich tylko kilka par butów, dlatego raczej nie sprawdzą się w roli jedynego miejsca do przechowywania obuwia, szczególnie w mieszkaniu, w którym jest więcej domowników. Jest to jednak sprytne wykorzystanie przestrzeni, dlatego warto zdecydować się na taki mebel.

Zdecydowanie więcej miejsca do przechowywania zyskamy, jeśli wkomponujemy siedzisko i miejsce na buty w robioną na zamówienie zabudowę przedpokoju. Wówczas buty możemy przechowywać nie tylko pod miejscem do siedzenia, ale też w szafkach bocznych. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie systemu otwartych półek – to propozycja dla tych, którzy uważają swoje obuwie za kolekcję zasługującą na wyeksponowanie.

Gdzie znaleźć szafkę na buty z siedziskiem?

Jest to mebel bardzo popularny, dlatego bez trudu znajdziemy go w niemal każdym większym sklepie meblowym. Bez trudu możemy też wykonać go samodzielnie – wystarczy dorobić siedzisko do klasycznej szafki na buty, choć zaadaptować do tej funkcji można też różnego rodzaju skrzynie. Nie zawsze szukając mebla do przechowywania obuwia trzeba wybierać to, co producent opisuje jako szafkę na buty – dobrze sprawdzają się też na przykład regały z wkładami w formie wysuwanych koszy – tutaj także wystarczy tylko dorobienie tapicerowanego siedziska, by powstała funkcjonalna i oryginalna szafka na buty.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?