Porady na oświetlenie w kuchni

Porady na oświetlenie w kuchni

Kuchnia: centralne pomieszczenie w każdym domu. Czy zależy ci na tym, by czuć się w nim komfortowo? Jak dobrze oświetlić kuchnię? Dzisiaj podpowiemy ci, w jaki sposób zainstalować oświetlenie kuchni, by była funkcjonalna i przyjemna. W końcu spędzamy w niej sporą część naszego dnia, czy to przygotowując posiłki, czy czytając gazetę do kawy.

Wiele źródeł światła

Tak jak już wspomnieliśmy, kuchnia powinna być miejscem funkcjonalny, dlatego też pomyślmy o wielu źródłach światła. Projektanci wnętrz do prawidłowego oświetlenia kuchni wyróżniają kilka grup: światła ogólne, czyli te, które umieszczone są w centralnej części kuchni (na suficie, tutaj istnieje kilka kombinacji dotyczących np. podwieszanego sufitu), doświetlanie blatów (w celu usprawnienia pracy) oraz światła dekoracyjne. Wiele zależy od typu kuchni. Obecnie w modzie jest projektowanie kuchni wyspy – tzn. meble i sprzęty kuchenne znajdują się na środku pomieszczenia albo kuchni otwartej na salon. Jeśli w naszym projekcie wyraźnie wydzielamy część jadalną lub barową, wymaga ona zainstalowania dodatkowego oświetlenia, ponieważ przy wielości sprzętu oświetlenie sufitowe z pewnością nam nie wystarczy.

Oświetlenie ogólne w kuchni

Z tego też powodu oświetlenie sufitowe w kuchni wcale nie musi być bardzo intensywne. Ważniejszym czynnikiem jest jego odpowiednie rozproszenie tak, by odbijało się od sufitu i padało na sprzęty nie powodując przy tym cieni. Zatem jakie lampy będą się nadawały? Propozycji mamy kilka, zaczynając od tradycyjnych lamp sufitowych, poprzez kombinacje z podłużnymi świetlówkami, które emitują światło o barwie zbliżonej do światła naturalnego, a kończąc na modnych ostatnio zawieszonych na linkach i szynach halogenach (albo podwieszanym suficie). Pamiętajmy także o tym, że osobne źródło światła należy zamontować nad stołem lub w wydzielonej części jadalnej. Weźmy pod uwagę, że światło, które pada na stół nie powinno razić osób, które będą przy nim siedzieć.

Oświetlanie blatów

Dzięki dobrze oświetlonym blatom przygotowywanie posiłków nie będzie sprawiało nam trudności w różnych porach dnia i nocy. Do tego typu oświetlenia obecnie najczęściej stosuje się oświetlenie ledowe, ponieważ na rynku mamy dostępne przeróżne modele diod. To, w jaki sposób podświetlimy blaty zależy od projektu – czy to będzie światło padające na blat z góry, czy z boku, najważniejsza jest jego skuteczność.

Światła dekoracyjne

Warto także przeglądać różne projekty oświetlania kuchni, ponieważ znajdziemy w nich wiele pomysłów na to, jak doświetlić kuchnię w taki sposób, by była przytulniejsza.

Joanna Magowska

Podobne artykuły

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Nowoczesne oświetlenie w kuchni vs. tradycyjne

Nowoczesne oświetlenie w kuchni vs. tradycyjne

Nowoczesne oświetlenie kuchni

Nowoczesne oświetlenie kuchni

Jak dobrze oświetlić kuchnię?

Jak dobrze oświetlić kuchnię?