Pokój dla dziecka: niezbędne akcesoria do pokoju 6-latka

Pokój dla dziecka: niezbędne akcesoria do pokoju 6-latka

Sześciolatek to dziecko w bardzo szczególnym momencie życia. Już nie malutki przedszkolak, zwykle jeszcze nie uczeń. Zerówka to okres przejściowy między tymi dwoma etapami życia dziecka. Charakterystyczne dla sześciolatków jest życie w dwóch światach: wciąż jeszcze zabawy i coraz bardziej nauki. Jak to pogodzić, projektując pokój dla sześciolatka?

Sześć lat to często moment, gdy dzieci proszą rodziców o zmiany w swoim pokoju. Nic dziwnego – czują, że powoli wyrastają z tego, co było odpowiednie dla przedszkolaka i służyło jego rozwojowi. Pragną podkreślić wejście w nowy etap zmianami w swoim najbliższym otoczeniu. Warto wsłuchać się w te prośby dziecka, bo wynikają one z jego głębokich potrzeb rozwojowych. Co więcej – podkreślenie nowego etapu „doroślejszym” łóżkiem, podobnie jak zakup plecaka i piórnika dla zerówkowicza pomaga dziecku oswoić się z wyzwaniami, jakie przed nim stoją. Nowe może budzić jednocześnie lęk i zaciekawienie, a zmiany mogą ekscytować, ale i sprawiać trudność. Dlatego warto zadbać o to, by dorastanie do kolejnych etapów kojarzyło się dziecku przyjemnie – raczej z nowymi możliwościami niż obciążeniami. Nowa aranżacja pokoju sześciolatka z pewnością w tym pomoże.

Łóżko do pokoju dziecka

Sześciolatki często zaczynają domagać się „dorosłego” łóżka. Nawet ukochane łózko w kształcie pałacu księżniczki czy wozu strażackiego może przestać się podobać i zostać skwitowane pogardliwym „to dla maluchów”. Jakie łóżka podobają się sześciolatkom?

Łóżko na antresoli.

Mało jest dzieci, które by na pewnym etapie swojego życia nie marzyły o tym, by spać wysoko. Te, które nie mają rodzeństwa i nie korzystają z łóżek piętrowych zakochują się zwykle w łóżkach na antresoli. Czy to dobry pomysł?

Wiele zależy od tego, jak wygląda pokój dziecka. Klasyczna antresola wymaga dość wysokiego pomieszczenia. Łóżko jest praktyczne, gdy dziecko może na nim wygodnie usiąść. Może się więc zdarzyć, że w mieszkaniu w budownictwie z lat PRL antresola będzie mało praktyczna. I odwrotnie – w wysokich pomieszczeniach, na przykład na poddaszu pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń. Może to być oczywiście gotowe łóżko na antresoli – znajdziemy takie modele w Ikei i wielu innych sklepach meblarskich, możemy też pokusić się o zbudowanie antresoli jako drugiego poziomu w pokoju. Taki wariant najczęściej wybierany jest, jeśli urządzamy przestrzeń dla dziecka lub dzieci na poddaszu. To rozwiązanie kosztowniejsze, ale rozwiązujące kwestie spania na wiele lat – jeśli pomieszczenie jest wysokie, a antresola do spania wystarczająco obszerna, z chęcią będzie z niej korzystał nawet nastolatek.

Łóżko podwyższane

Co zrobić, jeśli dziecko marzy o spaniu na podwyższeniu, a wysokość pomieszczenia na to nie pozwala? Rozwiązaniem są przeznaczone dla dzieci łóżka podwyższane o nietypowej wysokości. Trudno je nazwać antresolą, bo z założenia pod antresolą pozostaje przestrzeń umożliwiająca normalne korzystanie – zwykle jest to co najmniej 170 cm. W przypadku łóżek podwyższanych, materac znajduje się na wysokości 100 – 120 cm. To świetne rozwiązanie, gdy pokój dziecka jest niewielki – pod łóżkiem można wówczas zmieścić na przykład szafki do przechowywania rzeczy.

W sklepach znajdziemy też wersje z wysuwanymi biurkami i szafkami – możliwości jest bardzo wiele. Maluchy lubią też wykorzystywać miejsce pod łóżkiem jako strefę do zabawy i relaksu – wystarczy umieścić tam lampki, poduchy i koce i powstanie rewelacyjna baza czy kącik czytelniczy. Takie możliwości daje na przykład łóżko model Kura z Ikei – jest bardzo popularne jako łóżko dla sześciolatków – może być wykorzystywane jako łózko piętrowe lub łózko z przestrzenią do zabawy i przechowywania. W internecie znajdziemy też ciekawe propozycje, jak uatrakcyjnić jego wygląd, dołączając różnego rodzaju elementy dekoracyjne, baldachimy itp.

Materac zamiast łóżka

Zamiast klasycznego łóżka dla sześciolatka dobrym pomysłem może być też materac. Dzieci uwielbiają takie niestandardowe rozwiązania! Najlepiej sprawdzają się materace typu futon – to klasyczne materace japońskie, bo w tym kraju tradycja spania na podłodze jest dobrze ugruntowana. Futon możemy położyć bezpośrednio na podłodze lub na stelażu, który będzie sprzyjał cyrkulacji powietrza pod materacem. Jeśli organizujemy takie miejsce do spania w pokoju dziecka, warto obić ścianę wzdłuż materaca miękkimi panelami tapicerowanymi. Nie tylko wygląda to bardzo efektownie, ale też sprawia, że dziecko może usiąść i oprzeć się, na przykład, kiedy chce poczytać książkę w łóżku.

Jeśli szukamy jednak klasycznego łóżka dla sześciolatka, warto postawić na mebel z naturalnego drewna – będzie solidny i estetyczny. Drewniane meble w dobrych cenach znajdziemy w wielu lokalnych manufakturach. Często możemy w tej samej pracowni zamówić nie tylko łózko, ale też pozostałe meble dla dziecka.

Regał na książki do pokoju dziecka

Nie ma lepszego sposobu na wychowanie miłośnika literatury niż własna, dobrze wyposażona biblioteczka dostępna na wyciągnięcie ręki. Estetyczne i wygodne wyeksponowanie książek zachęca dziecko do sięgania po nie w wolnej chwili. Dlatego tak ważne jest, by urządzając pokój dla sześciolatka urządzić też kącik czytelniczy, którego centrum stanowi regał na książki.

Okładki wystąp

Jaki regał wybrać? Obecnie coraz popularniejsze są regały, półki i biblioteczki dla dzieci, w których książki ustawia się okładkami do przodu. To inspiracja zaczerpnięta z pedagogiki Montessori – widoczne okładki mają ułatwić dziecku znalezienie tego, czego szuka a także zachęcają, by zajrzeć do środka, podczas gdy rząd kolorowych grzbietów nie wygląda tak inspirująco.

Uwaga: biblioteczki do ustawiania książek frontem do pokoju mają mniejszą pojemność niż klasyczne regały na książki. Warto jednak pamiętać, że wielu pedagogów radzi, by wprowadzić regularną rotację rzeczy znajdujących się w pokoju dziecka – polega to na tym, że część zabawek i książek chowamy, natomiast tylko niektóre są wystawione w pokoju. To sprawia, że dziecko bardziej koncentruje się na tym, co jest dostępne i nie jest przytłoczone nadmiarem, łatwiej też utrzymać tak urządzony pokój w porządku.

Kolejnym atutem tego rozwiązania jest „efekt nowości” jaki uzyskujemy, gdy wyjmujemy zabawki i książki, które przez pewien czas były schowane. Jeśli chcemy zastosować rotację w dziecięcej biblioteczce, możemy układać książki na przykład tematycznie – wyjmować te związane z daną porą roku czy aktywnościami albo ulubioną serię malucha.

Szukaj regałów w popularnych sieciówkach

Regały na książki pozwalające na eksponowanie okładek są dziś bardzo popularne, dlatego znajdziemy je zarówno w sklepach meblarskich, jak i w popularnych sieciach handlowych, takich jak Netto czy Lidl – oczywiście dostępne są w ramach czasowych promocji, dlatego warto zaglądać do gazetek promocyjnych. Produkcję tego typu regałów na książki oferuje też wiele niewielkich pracowni stolarskich koncentrujących się na meblach dla dzieci. Zaletą zamówienia regału w takim miejscu (poza wspieraniem lokalnych biznesów) jest to, że możemy wybrać dowolne wymiary i perfekcyjnie dopasować mebel do przestrzeni, jaką urządzamy.

IKEA – zawsze dobry wybór

Regał na książki dla dzieci znajdziemy też oczywiście w sklepach Ikea. Zwykle do pokojów dziecięcych wybierane są klasyczne regały Kallax oraz Billy – dostępne w różnych wariantach kolorystycznych i wielkościach. Ciekawym rozwiązaniem jest też zakupienie w Ikei półek na zdjęcia lub przyprawy – przymocowane do ściany znakomicie sprawdzają się jako podręczna biblioteczka malucha. To dobre rozwiązanie szczególnie, gdy pokój jest niewielki i każdy fragment ściany jest na wagę złota.

Biurko do pokoju dziecka

Sześć lat to dobry wiek, by zastąpić klasyczny stolik dziecięcy biurkiem. To nie tylko praktyczne rozwiązanie dostosowane do wieku, ale też symboliczne podkreślenie, że nauka będzie w życiu dziecka odgrywała coraz większą rolę. Maluchy idące do zerówki pękają z dumy, gdy stają się posiadaczami „poważnych” biurek, podczas gdy młodsze rodzeństwo nadal maluje przy stoliczku.

Dopasowane do wzrostu dziecka

Jakie biurko jest najlepsze dla dziecka w tym wieku? Przede wszystkim musi być ono dopasowane do wzrostu dziecka – dlatego zwykle wybieramy wariant pośredni między pełnowymiarowym biurkiem a niewielkim stolikiem. Dobrym rozwiązaniem są biurka o regulowanej wysokości, które będą „rosły” razem z dzieckiem. Wielkość blatu rzecz jasna zależy w dużej mierze od przestrzeni, jaka dysponujemy. Warto jednak pamiętać, że sześciolatek przy biurku będzie nie tylko pisał pierwsze literki w zeszycie i rysował szlaczki, ale też malował, wyklejał czy budował z klocków. Dlatego im większa przestrzeń robocza, tym lepiej.

Szafki i półki do zestawu

W utrzymaniu porządku na biurku dziecka pomogą szafki i półki oraz szuflady. Jeśli chcemy ułatwić zapanowanie nad materiałami plastycznymi i piśmienniczymi, nad biurkiem możemy zawiesić tablicę narzędziową z przyczepionymi pojemnikami. Do proste, niedrogie, ale bardzo funkcjonalne rozwiązanie idealnie sprawdzające się w pokojach dziecięcych.

Oczywiście biurko dla dziecka może być zarówno prostym stolikiem, jak i nieco bardziej fantazyjną konstrukcją, na przykład w kształcie domku. Tego typu wzornictwo skandynawskie jest obecnie bardzo modne i często pojawia się w aranżacjach dziecięcych pokojów. Warto jednak pamiętać, by nie przytłoczyć malucha nadmiarem kształtów i kolorów. Proste, jasne meble z naturalnych materiałów to w przypadku pokoju dziecięcego najlepsze rozwiązanie.

Krzesło do pokoju dziecka

Zmieniając stolik na biurko, trzeba też zmienić krzesełko na solidne krzesło odpowiednie dla rosnącego dziecka. W tej roli najlepiej sprawdzają się dobrze regulowane fotele ergonomiczne. Pozwalają one zadbać o właściwą postawę dziecka siedzącego przy biurku. Regulacja umożliwia dopasowanie do wzrostu dziecka – dzięki temu dobrze dobrane krzesło posłuży przez kilka lat. Ważne, by krzesło dla sześciolatka było wyposażone w zagłówek oraz podłokietniki – to wspiera zachowanie prawidłowej postawy.

Oczywiście krzesło przysunięte do biurka to tylko jedno z miejsc do siedzenia w pokoju dziecięcym. W pokoju sześciolatka z pewnością przyda się też wygodne siedzisko do relaksu czy pogrążenia się w ulubionej lekturze.

Może to być klasyczny fotel, może być fotel dziecięcy, o nieco mniejszych rozmiarach. Dzieci uwielbiają też różnego rodzaju pufy, miękkie poduchy do siedzenia czy worki Sako – zwykle im większe, tym bardziej podobają się dzieciom. Takie siedzisko warto ułożyć w kąciku czytelniczym, choć z pewnością będzie też wykorzystywane do wielu zabaw – wielka poducha może być na przykład okrętem na morzu. Wyobraźnia dziecięca jest tu niemal nieograniczona

Lampka do pokoju dziecka

Dobre oświetlenie jest wyjątkowo ważne w pokoju dziecięcym. Należy tak zaplanować źródła światła, by ich rozmieszczenie dobrze doświetlało każdy fragment. Poza jasną lampą w centrum pokoju, potrzebujemy też kilku innych lampek.

Przy biurku

Bardzo ważna jest lampa przy biurku. Powinna ona znajdować się po lewej stronie biurka (chyba, że dziecko jest leworęczne – wówczas źródło światła przenosimy na prawą stronę) i dawać ciepłe, rozproszone światło obejmujące cały blat. Dobrym pomysłem na doświetlenie biurka jest umieszczenie listwy LED na przykład pod spodem półek wiszących nad biurkiem.

W kąciku czytelniczym

Dobra lampka musi też znaleźć się w kąciku czytelniczym. Powinna dawać kameralne, ciepłe i niezbyt ostre światło, które sprzyja wypoczynkowi. Dzieci w tym wieku już ostrożniej obchodzą się ze sprzętami, dlatego szukając lampki do pokoju sześciolatka możemy wybierać nie tylko sprzęty dedykowane dzieciom – często niestety ich estetyka jest krzykliwa i pozostawia wiele do życzenia.

Lampy dekoracyjne

Odrębną spraw jest oświetlenie dekoracyjne, którego rolą jest upiększenie pokoju dziecięcego i nadanie mu przyjemnego klimatu. Nadal bardzo popularne są różnego rodzaju girlandy świetlne typu cotton balls, można użyć również lampek takich jak na choinkę, czy drucików z diodami LED – dają delikatne i nieco tajemnicze światło, które dzieci uwielbiają. Piękną dekoracją są też lampki pokazujące zmieniające się fazy księżyca – nie tylko oświetlają i dekorują, ale mają też walor edukacyjny. Rzecz obowiązkowa dla każdego małego fana kosmosu! Podobnie jak drewniane lampki ze wzorami gwiazdozbiorów.

Co jeszcze powinno się znaleźć w pokoju sześciolatka?

Pamiętajmy, że sześciolatek to wciąż małe dziecko, którego główną aktywnością powinna być zabawa. Jeśli tylko przestrzeń na to pozwala, warto zaaranżować kącik sprzyjający aktywności fizycznej. Coraz popularniejsze są dziś ścianki wspinaczkowe w pokojach dziecięcych – jest wiele firm, które specjalizują się w robieniu tego rodzaju instalacji. Bez trudu znajdziemy też w sklepach internetowych wewnętrzne place zabaw – tak zwany małpi gaj składający się z drabinki, fragmentu ścianki do wspinaczki czy lin i uchwytów pozwoli dziecku na ruch i będzie zachęcał do aktywności.

Podobnie jak różnego rodzaju sprzęty do rozwoju motoryki dużej – na przykład bujaki i równoważnie czy domowe zjeżdżalnie. Jeśli tylko mamy na to miejsce, rewelacyjnie sprawdzą się w pokoju sześciolatka.

Urządzając pokój dla sześciolatka warto pamiętać o tym, że naczelną zasadą jest, by przestrzeń ta była jasna, spokojna i uporządkowana, bo takie właśnie otoczenie najlepiej sprzyja rozwojowi dziecka.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?