Oświetlenie ledowe w kuchni

Oświetlenie ledowe w kuchni

Bez wątpienia to kuchnia jest sercem każdego mieszkania. To w niej zazwyczaj spotykają się wszyscy domownicy, by w pośpiechu dojeść śniadanie przed pracą albo odprężyć się przy popołudniowej kawie. Dziś porozmawiamy o tym, jak korzystnie oświetlić kuchnię, by w każdej porze dnia i nocy była przyjemnym pomieszczeniem.

Oszczędzanie energii

Polacy mają manię na punkcie oszczędzania energii elektrycznej. Może się nawet zdawać, że kupią każdy produkt, który jest opatrzony napisem „energooszczędne”. Ale ile tak naprawdę wiemy o oszczędzaniu energii? Jak oszczędzać? W modzie jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii, jednak statystyki pokazują, że wciąż nie pokrywają one większości naszego zapotrzebowania. Warto więc znaleźć sposoby na to, by oszczędzać energię elektryczną w skali długoterminowej. Tutaj z pomocą przychodzi nam oświetlenie typu LED, z języka angielskiego: Light Emiting Diode. LEDy zużywają około pięciokrotnie mniej mocy, niż tradycyjne żarówki. Dla przykładu – dioda o mocy 12 W ma taką samą siłę światła, co tradycyjna żarówka o mocy 60 W. Dodatkową wartością oświetlenia ledowego jest jego długa żywotność. Szacuje się, że jedna dioda świeci do 20 tysięcy godzin, co oznacza, że wystarczy nam na lata. Wg statystyk, przeciętny Polak korzysta z jednego źródła światła w ciągu roku przez ok. tysiąca godzin. Trzeba dodać, że oświetlenie ledowe nie ulega tak często urazom, jak tradycyjne żarówki.

Co te wszystkie informacje mają do kuchni?

Powinniśmy mieć to na uwadze, niezależnie od tego, czy dopiero projektujemy kuchnię, czy mamy zamiar ją remontować. Oświetlenie diodowe będzie bowiem pasowało w różnych miejscach – np. jako oświetlenie meblowe czy światło wmontowane w konstrukcję na suficie. Obecnie na rynku znajdziemy tysiące przeróżnych modeli żarówek ledowych, więc na pewno każdy wybierze coś dla siebie.

Kuchnia z salonem

Przez ostatnie lata bardzo modne stało się łączenie kuchni z salonem. Tzw. otwarta kuchnia wymaga dodatkowego oświetlenia, ponieważ światło rozprasza się po większej przestrzeni. Świetnym pomysłem na zaaranżowanie takiego wnętrza jest zastosowanie oświetlenia, które zamontowane będzie w podwieszanym suficie. Dodatkowo można umieścić dekoracyjne lampy na granicy kuchni i salonu, którą zwykle wyznacza barowy blat. Takie projekty biją rekordy popularności w nowoczesnych domach. Wiąże się to także z modą na białą kuchnię i ogólnie jasne wnętrza, dzięki którym nawet niewielkie pomieszczenia sprawiają wrażenie bardziej przestrzennych. Warto się nad czymś takim zastanowić.

Joanna Magowska

Podobne artykuły

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Nowoczesne oświetlenie w kuchni vs. tradycyjne

Nowoczesne oświetlenie w kuchni vs. tradycyjne

Porady na oświetlenie w kuchni

Porady na oświetlenie w kuchni

Nowoczesne oświetlenie kuchni

Nowoczesne oświetlenie kuchni