Nowoczesne oświetlenie w kuchni vs. tradycyjne
Wszyscy pamiętamy, jak wyglądały kuchnie w naszych rodzinnych domach – żyrandole z motywami kwiatowymi, meble z okleiny drewnianej i kolorowe ceraty. Taki wystrój miał swój niesamowity klimat, a o zimowych porankach w żółtym świetle żarówek myśli się z sentymentem. Współcześnie projektujemy kuchnie w zupełnie innym stylu, ciepłe kolory zastępując zimnymi, by osiągnąć klimat jasnej i czystej przestrzeni. Jeśli będziesz wkrótce remontował lub projektował kuchnię od podstaw, zastanów się najpierw, o jakim pomieszczeniu myślisz.
Kuchnia to serce domu
Nie ważne, czy miesza się z przypadkowymi lokatorami, rodziną, przyjaciółmi czy partnerem – kuchnia zawsze będzie centrum każdego domu. To w niej spotykamy się o poranku by wspólnie zjeść śniadanie, przyrządzamy posiłki, a wieczorem pijemy herbatę. Dlatego oświetlenie kuchni to bardzo ważna kwestia, ponieważ to światło w dużej mierze wpływa zarówno na atmosferę oraz funkcjonalność tego pomieszczenia.
Tradycyjne oświetlenie
Tak jak już wspomnieliśmy, do tradycyjnego oświetlenia kuchni używało się żarówek lub podłużne światła jarzeniowe (o białym świetle). Zwykle w takim układzie montowano jedynie światło centralne, czyli to, które znajduje się na suficie, ewentualnie podświetlano (także żarówkami) blat. W takiej kuchni gotowanie w nocy na pewno nie było zbyt komfortowe ani zdrowe dla oczu.
Nowoczesne oświetlenie
Natomiast obecnie rekordy popularności zdobywają diody, inaczej mówiąc – oświetlenie ledowe. Mówi się o samych plusach ledów: energooszczędne, odporne na urazy, długowieczne, ekonomiczne (biorąc pod uwagę dłuższy okres czasu). Warto zdecydować się na taki rodzaj oświetlenia. Ale jeśli nie chcemy rezygnować do końca z tradycyjnego światła, na rynku znajdziemy modele np. kinkietów stylizowanych na modłę poprzednich epok. Dzięki temu w nowoczesnej kuchni zostanie zawarty element tradycyjny.
Barwy światła
Jaka barwa światła jest najlepsza do kuchni? Zdania są podzielone, ale przeważają na korzyść ciepłych tonacji. Po pierwsze, potrawy wyglądają apetyczniej, a po drugie – ciepłe światło wprowadza nastrój relaksu i odpoczynku. Natomiast zimna barwa światła automatycznie kojarzy nam się ze szpitalem, wzbudza niepokój i wyostrza wszystkie kanty. Jak zatem mierzyć temperaturę światła? Odcienie bieli określa się temperaturą barwową (TC), którą mierzy się w stopniach Kelvina. Światło ciepłe ma temperaturę barwową poniżej 3300K, a zimne powyżej 5000K. Tę informację znajdziemy na każdym opakowaniu żarówek – warto o tym wiedzieć.