Nowoczesne oświetlenie kuchni

Nowoczesne oświetlenie kuchni

Kuchnia niejednokrotnie jest centralnym pomieszczeniem w całym domu. Prócz przygotowywania i spożywania posiłków, kuchnia często służy nam również za miejsce pracy czy relaksu – odrabiania lekcji, robienia notatek na nadchodzący dzień czy czytanie książki. Dlatego bardzo ważne jest dobre oświetlenie i wielofunkcyjność. Jakie rozwiązania oferuje nam współczesny rynek wnętrzarski?

Poza standardami

Do niedawna byliśmy przyzwyczajeni do widoku zwykłych żarówek w kuchni, zwykle oprawionych w plastikowe „kuchenne” żyrandole, najczęściej z motywami kwiatowymi. Na szczęście ten zwyczaj się zmienił i istnieje wiele alternatyw dla tradycyjnej żarówki. Pierwszą z nich jest zastępowanie ich żarówkami halogenowymi, które są dwukrotnie trwalsze i nawet o 10% efektywniejsze od standardowych. Drugim rozwiązaniem są świetlówki kompaktowe, które mogą świecić nawet do 15 000 godzin i są aż pięciokrotnie jaśniejsze. Trzecią opcją, która cieszy się w tej chwili największą popularnością, jest oświetlenie ledowe, uważane za energooszczędne – ale o nich powiemy później.

Jak dobrze oświetlić kuchnię?

Oświetlenie kuchni dzielimy na trzy kategorie: oświetlenie główne, czyli źródło światła, które jest umieszczone w centralnej części pomieszczenia, oświetlenie blatów oraz oświetlenie dekoracyjne. Pamiętajmy o tym, że każde źródło światło powinno zostać zamontowane w taki sposób, by było dobrze zabezpieczone przed wpływami zewnętrznymi. Biorąc pod uwagę, że o małe i większe awarie w kuchni wcale nie jest trudno, nie lekceważmy kwestii bezpieczeństwa.

Jakie elementy w kuchni trzeba koniecznie doświetlić?

Prócz najważniejszego, centralnego światła, w kuchni ogromną rolę odgrywają oświetlenia dodatkowe. Najczęściej doświetla się blaty, by ułatwić proces przygotowywania jedzenia oraz umieszcza się źródło światła nad stołem (jeśli w kuchni uwzględniona jest część jadalna), nad zlewozmywakiem i płytą kuchenną.

Dlaczego warto wybrać oświetlenie ledowe?

Pomimo tego, że diody są nawet kilka razy droższe od tradycyjnego oświetlenia, warto się na nie zdecydować. W perspektywie czasu będą o wiele bardziej korzystne dla naszego portfela, ponieważ mają żywotność nawet do 20 000 godzin! Poza tym są mniej awaryjne i odporne na wstrząsy lub inne usterki. Oświetlenie ledowe zaliczane jest jako wysoce energooszczędne, czyli także przyjazne środowisku. Badania nad diodami wykazują, że białe oświetlenie lepiej wpływa na nasze oczy niż tradycyjne żółte od żarówek. Warto wybrać oświetlenie ledowe też ze względu na to, że mamy ogromny wybór przeróżnych modeli.

Joanna Magowska

Podobne artykuły

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Nowoczesne oświetlenie w kuchni vs. tradycyjne

Nowoczesne oświetlenie w kuchni vs. tradycyjne

Porady na oświetlenie w kuchni

Porady na oświetlenie w kuchni

Jak dobrze oświetlić kuchnię?

Jak dobrze oświetlić kuchnię?