Niezbędne akcesoria do przedpokoju – poradnik

Niezbędne akcesoria do przedpokoju – poradnik

Zwykle urządzając mieszkanie skupiamy się na głównych pomieszczeniach: eleganckim salonie, funkcjonalnej kuchni czy zacisznej i sprzyjającej relaksowi sypialni. Tymczasem przedpokój jest równie istotny – to nie tylko wizytówka mieszkania, bo od niego zależy pierwsze wrażenie, jakie robi nasz dom na gościach, ale przede wszystkim miejsce, którego dobra organizacja ma duży wpływ na jakość naszego życia. Podpowiadamy, jakie akcesoria są niezbędne by dobrze urządzić przedpokój.

Dlaczego funkcjonalnie urządzony przedpokój jest tak ważny? To miejsce, w którym zaraz po wejściu zostawiamy obuwie, odzież wierzchnią i wiele drobiazgów. To tutaj codziennie szykujemy się do wyjścia. Wygoda i dobre rozplanowanie przestrzeni sprawiają, że wszystko będzie przebiegało bez zarzutów. W przeciwnym wypadku grozi nam nerwowe poszukiwanie ciągle zawieruszonych kluczy, potykanie się o stojące pod nogami buty czy zaciskanie zębów na widok kolejnej sterty ulotek rzuconych w kąt.

Miejsce na obuwie i okrycia wierzchnie

Niezależnie od tego, jakiej wielkości jest nasz przedpokój, nie może w nim zabraknąć miejsca do przechowania odzieży wierzchniej oraz obuwia. Jeśli mamy osobną garderobę lub zamykane szafy, wystarczy nam niewielki wieszak, na którym powiesimy rzeczy noszone aktualnie – szczególnie, że przecież jesienią nie schowamy wilgotnego płaszcza do szafy… Warto wybrać wieszak, który będzie ciekawym akcentem we wnętrzu. Jeśli lubimy zabawne gadżety i swobodę w aranżacji wnętrz, poszukajmy na przykład wieszaka na ścianę w ciekawym kształcie. Obecnie popularne są różnego typu napisy, na przykład: Rozbieraj się, czy Witaj w domu. Wykonane z cienkiej blachy świetnie wyglądają w nowoczesnej aranżacji. Nie brak też gadżetów związanych na przykład z miejscem zamieszkania. Warszawiacy polubili choćby wieszaki w kształcie Pałacu Kultury. Na ścianę można też wybrać modny wieszak metalowy z kolorowymi kulkami. Jeśli lubimy prace ręczne, możemy też upolować interesujący wieszak retro w serwisie aukcyjnym lub ogłoszeniowym i poddać go renowacji.

Warto pamiętać, że jeśli mamy dzieci, należy wziąć pod uwagę ich wzrost i zamontować kilka wieszaków na odpowiednio malej wysokości. Dzięki temu już dwuletnie maluchy mogą sobie wyrabiać nawyk odwieszania kurtki na miejsce po przyjściu do domu.

Wieszak stojący

W przedpokoju, w którym jest więcej miejsca, możemy też decydować się na klasyczny wieszak stojący z miejscem na parasole. Popularnym rozwiązaniem jest też zaaranżowanie mini garderoby: wnęka z siedziskiem, pod którym kryje się miejsce do przechowywania obuwia, a nad nim – haczyki do powieszenia odzieży. Należy jedynie pamiętać, że aby zachować porządek w przedpokoju, na wierzchu powinny znajdować się jedynie te ubrania, które aktualnie nosimy, czyli po jednej sztuce dla każdego z domowników. Planując system wieszaków należy też pamiętać o czworonożnych mieszkańcach – jeśli mamy psa, zaplanujemy miejsce, w którym odwiesimy smycz i kaganiec, by nie walały się one po podłodze. Jeśli miejsce będzie stałe, już nigdy w porze spaceru nie będziemy nerwowo szukać zagubionej smyczy.

Szafka na buty

W przedpokoju niezbędny jest też przemyślany system do przechowywania butów. Jeśli nie zainwestujemy w zamykane szafki, półki czy stojaki, buty będą w nieładzie leżały na podłodze. Oczywiście jeśli dysponujemy osobną garderoba, w przedpokoju wystarczy przewidzieć miejsce na aktualnie używane buty.

Bardzo dobrym pomysłem jest też ustawienie w przedpokoju kilku pojemników na drobiazgi – jeśli w przedpokoju stoi komoda, to na niej możemy postawić na przykład koszyczek na klucze czy pojemnik na ulotki i korespondencję. Dzięki temu łatwo wyrobimy sobie odruch odkładania ich na miejsce. Dzięki temu w przedpokoju będzie panował porządek, a my już nigdy nie będziemy rano w pospiechu przetrząsać kieszeni, żeby znaleźć klucze.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?