Meble dla lalek DIY – jak je zrobić, od czego zacząć?

Meble dla lalek DIY – jak je zrobić, od czego zacząć?

Domek dla lalek z pełnym wyposażeniem to marzenie większości małych dziewczynek i gwarancja, że na długie godziny pogrążą się w zabawie. I choć dziś w sklepach bez trudu znajdziemy ogromny wybór domków i mebelków dla lalek, warto pokusić się o wykonanie ich samodzielnie – na pewno będą piękne i unikalne w przeciwieństwie do masowej produkcji ze sklepu.

Meble dla lalek DIY to świetny pomysł dla każdego, kto chciałby rozpocząć swoją przygodę z rękodziełem. Zanim zabierzemy się za poważne projekty DIY takie jak pełnowymiarowe meble, śmiało możemy poćwiczyć właśnie na miniaturowych mebelkach dla lalek. Zasady konstrukcyjne są bardzo podobne, to też dobra okazja, by nauczyć się sprawnego posługiwania się narzędziami ręcznymi i elektronarzędziami. A jeśli spotka nas niepowodzenie, zmarnujemy zdecydowanie mniej materiału niż w przypadku próby skonstruowania prawdziwych mebli.

Zaprojektowanie i wykonanie mebli dla lalek DIY to też znakomita okazja, by wspólnie spędzić czas cała rodziną. Nawet małe dzieci możemy wciągnąć do pracy – maluchy mogą podawać potrzebne przedmioty, używać (oczywiście pod nadzorem dorosłych!) papieru ściernego, a nieco starsze dzieci – narzędzi ręcznych. Oczywiście dziecku możemy też powierzyć malowanie mebelków dla lalek. Wyjdzie niedoskonale? Nie chodzi tu o perfekcję! Samodzielna praca da dziecku ogromną satysfakcję, teto rodzaju zajęcia znakomicie rozwijają także kreatywności i wspierają tak zwaną mała motorykę, czyli drobne i precyzyjne ruchy, które w przyszłości odpowiadają na przykład za sprawne pisanie. Dziecko z pewnością będzie też bardzo dumne, bawiąc się mebelkami dla lalek, w których powstaniu miało swój udział.

Mebelki dla lalek DIY: od czego zacząć?

Na początek warto pomyśleć, jak chcemy umeblować nasz domek dla lalek i zrobić wstępne szkice. Na tym etapie trzeba też dostosować wielkość naszych mebli do wielkości mieszkanek domku – wiele pokazywanych w internacie projektów przeznaczonych jest na standardowe lalki Barbie, jeśli nasze dzieci bawią się innymi, trzeba zmodyfikować wymiary. Ważne, by zachowywać proporcje, bo dzieci są bardzo wrażliwe na realizm w zabawie. Dla nich jest ważne, żeby krzesło w pokoju dla lalek nie było wyższe od stołu…

Z czego wykonać meble dla lalek? Oczywiście najbardziej podstawowym surowcem jest sklejka, którą łatwo możemy ciąć, kleić i łączyć. Jednak przy wykonywaniu miniaturowych mebli przydadzą się też różnego rodzaju drewniane drobiazgi: patyczki do lodów, niewielkie deseczki, kawałki drewnianych mebli, drewniane podkładki, drobiazgi do decoupage itp. Oczywiście samo wykonanie mebli z drewna to dopiero początek – trzeba je jeszcze pomalować i ozdobić, przyda się też uszycie różnego rodzaju dekoracyjnych dodatków: pościeli, poduszek, dywaników. Dzięki temu nasz domek dla lalek będzie w pełni wyposażony i gotowy do zabawy.

Meble dla lalek możemy zrobić nie tylko z drewna. Bardzo ciekawe są projekty z bambusa, dobrze sprawdzają się też mebelki robione z grubego kartonu.

Jak zrobić łóżko dla lalek?

Łóżko dla lalek jest wbrew pozorom dość proste do wykonania. Wystarczy zaopatrzyć się w kantówki, deseczki i wałki drewniane. Tutaj znajdziecie dokładny opis projektu i instrukcję jego realizacji. Łatwo można zmodyfikować ten projekt – wystarczy dodać szczebelki także przy dłuższych bokach łóżka, by powstało łóżeczko idealne dla laki – bobasa. Tutaj znajduje się natomiast tutorial, który pokazuje, jak w prosty sposób wykonać efektowne łóżeczko dla laki z kartonu oklejonego białym papierem. W wariancie najprostszym łóżeczko dla lalki możemy zaaranżować, wykorzystując odpowiedniej wielkości pudełko, które oklejamy papierem lub dekoracyjną tkaniną i szyjemy do niego kolorową pościel. Tego typu projekty uczą dziecko, że ciekawe akcesoria do zabawy można wyczarować niemal „z niczego”, wykorzystując różnego rodzaju rzeczy, które mamy w domu.

Z plastrów drewna i grubej tektury możemy też wykonać oryginalną kołyskę dla lalek. Tutorial, który w przystępny sposób pokazuje, jak to zrobić, znajdziecie oczywiście na YouTube. Jeśli zależy nam na jeszcze łatwiejszym projekcie, elementy łóżeczka możecie narysować na sklejce, wyciąć je i skleić przy użyciu kleju na gorąco z pistoletu lub połączyć niewielkimi gwoździkami. Ta metoda sprawdza się szczególnie przy miniaturowych mebelkach do domku dla lalek – obecnie niewielkie figurki i domki dla nich są bardzo popularne, a dzieci uwielbiają się nimi bawić. Meble dla figurek mających 2-3 cm wysokości są oczywiście odpowiednio małe, nie muszą też wytrzymywać dużych obciążeń, dlatego możemy sobie pozwolić na klejone element.

Jak zrobić szafę dla lalek?

Każda lalka Barbie, LOL czy LPS potrzebuje szafy na swoją garderobę, dlatego trudno wyobrazić sobie domek dla lalek bez tego mebla. Na szczęście jego wykonanie jest bajecznie proste. Z tego tutorialu dowiecie się, jak wykonać prostą szafę na ubrania dla Barbie z kartonu. Oczywiście możecie zmienić proporcje mebla, dostosowując go do wielkości swojego domku i jego zabawkowych mieszkańców. Swoje akcesoria: buty, torebki, rzeczy do włosów lala może też przechowywać w komodzie. Komodę dla lalek wykonamy bez trudu z… pudełek po zapałkach. Oto film, który pokazuje, jak zrobić ten mebel

Jak zrobić stół i krzesła do domku dla lalek?

Trudno wyobrazić sobie domek dla lalek bez miejsca, gdzie lale będą mogły siadać do posiłków i popołudniowej herbatki. Stół i krzesła nie są trudne do wykonania. Tutaj znajdziecie tutorial, którego autorka pokazuje, jak stworzyć efektowny i modny stolik kawowy dla lalek Barbie. Do kompletu możemy wykonać krzesła z patyczków i tektury.

I jeszcze kilka ciekawych tutoriali zamieszczony na YouTube:

Jak zrobić kanapę dla lalek?

Fotele dla lalek z… puszek po chipsach:

Mebelki dla Barbie w morskim stylu:

20 pomysłów na projekty do domku dla lalek:

Jak zrobić mebelki dla lalek z patyczków po lodach:

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?