Kuchnia na poddaszu – czy to w ogóle możliwe?

Kuchnia na poddaszu – czy to w ogóle możliwe?

Poddasza to przestrzenie mieszkalne, które albo się kocha, albo ich nienawidzi. Malo kto pozostaje wobec nich obojętny. Pewne jest też jedno: dobre zaaranżowanie poddasza to nie lada wyzwanie. Dziś podpowiadamy, jak urządzić kuchnię na poddaszu.

Za co kochamy poddasza? Za dużą i nietypową przestrzeń, klimatyczne skosy i okna w dachu, za słupy konstrukcyjne i belki, które nadają mieszkaniu charakter. A często tez za wysokość, która sprawia, że nawet niewielka powierzchnia okazuje się bardzo przestronnym lokum. Jednak urządzenie poddasza nie należy do najłatwiejszych. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniami adaptowanymi, które wcześniej pełniły inną funkcje, na przykład gospodarczą.

Z jakimi trudnościami należy się liczyć? Przede wszystkim z konicznością zamawiania wielu elementów na wymiar – nietypowe wysokości, załamania, skosy – to wszystko sprawia, że często bez pomocy stolarza trudno jest urządzić takie wnętrze. Poza optymalnym wykorzystaniem przestrzeni kłopotliwe może też być doświetlenie całego poddasza a także przeprowadzenie wszystkich instalacji.

Jak umiejscowić kuchnię na poddaszu?

Jeśli urządzamy poddasze od zera, dużą zaletą jest możliwość swobodnego wyznaczenia rozkładu pomieszczeń. Oczywiście jesteśmy nieco ograniczeni instalacjami, ale przy kompleksowej przebudowie nie powinno to stanowić problemu. Zwykle kuchnię umieszcza się przy oknie, by była dobrze doświetlona, ale to klasyczne rozwiązanie nie jest jedynym możliwym. Ciekawy pomysł to przesunięcie kuchni w centrum lokalu – wówczas staje się pomieszczeniem kluczowym, sercem całego domu, zwykle też płynnie przechodzi w jadalnię i część wypoczynkową. Przykład kuchni na poddaszu umieszczonej na otwartym planie można zobaczyć w tej galerii.

Kolejny pomysł to wykorzystanie na kuchnię przestrzeni, jaka mieści się pod antresolą, jeśli poddasze ma drugi poziom. To idealny pomysł szczególnie na poddaszach wysokich, ale z ograniczoną powierzchnią w metrach kwadratowych. Wówczas kuchnia mieszcząca się pod antresolą z częścią do spania pozwala wydzielić dwie główne strefy funkcjonalne i jeszcze wygospodarować miejsce na przestrzeń wypoczynkowo – dzienną.

Jakie meble do kuchnie na poddaszu?

Jeśli kuchnię aranżujemy w części poddasza, która nie ma wyraźnych skosów, możemy bez trudu kupić gotowy zestaw kuchenny choćby w sklepie takim jak Ikea. Klasyczne meble sprawdzają się w każdej sytuacji. Jeśli jednak kuchnia na poddaszu znajduje się pod antresolą lub pod skosami, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie zabudowa robiona na wymiar. Rozwiązanie to pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Z pomocą stolarza możemy na przykład wykorzystać miejsce pod niskimi skosami na przykład na nietypowej wielkości szafki do przechowywania. Wąska i wysoka przestrzeń jest natomiast wprost wymarzonym miejscem na podręczną spiżarkę.

Dobierając meble do kuchni na poddaszu trzeba też pamiętać, że główny blat roboczy i kuchenka muszą znajdować się w takim miejscu, by możliwe było swobodne poruszanie się na stojąco. Jeśli skosy schodzą zbyt nisko, dobrym pomysłem może być przeniesienie części roboczej i zorganizowanie kuchni z wyspą.

Wyspa w kuchni na poddaszu to sposób na to, by odsunąć blat roboczy czy zlew i kuchenkę od ścian – dzięki temu możemy swobodnie poruszać się w kuchni z mocnymi skosami. Często wyspę kuchenną umieszcza się bezpośrednio pod oknem dachowym – dzięki temu przestrzeń robocza jest dobrze doświetlona. Wyspa w kuchni na poddaszu może też z jednej strony przechodzi w stolik – barek będący częścią jadalnianą. Warto pamiętać, że w otwartych przestrzeniach, jakie często spotykamy w mieszkaniach na poddaszu tego rodzaju symboliczne wyznaczanie stref funkcjonalnych ułatwia uporządkowanie mieszkania.

Oświetlenie w kuchni na poddaszu

Dobre doświetlenie kuchni na poddaszu to nie lada wyzwanie. Nie ma problemu, jeśli aranżujemy ją w miejscu, gdzie są okna dachowe i połaciowe. Wówczas możemy mieć do czynienia z przestrzenią piękną naturalnego światła. To godna pozazdroszczenia sytuacja, niestety nie zawsze możliwa do osiągnięcia. Zdarza się, że kuchnię musimy zaaranżować w miejscu, gdzie naturalnego światła jest niewiele – na przykład pod antresolą. Jaki oświetlenie sprawdzi się wówczas najlepiej?

Przy braku naturalnego oświetlenia, pojedyncze źródła światła to za mało. Bardzo dobry efekt dadzą natomiast plafony, panele i taśmy led. Można je zamontować na przykład przy niskiej ścianie kolankowej, a więc tej, która biegnie wzdłuż połaci dachu, pod skosami. Nie tylko zyskamy dodatkowe oświetlenie, ale też całość będzie wyglądać bardzo klimatycznie – do zastosowania nie tylko w kuchni na poddaszu, ale też przy aranżacji innych pomieszczeń na strychu.

Bardzo ważnym elementem oświetlenia jest światło umieszczone nad blatem roboczym. Najlepiej, jeśli źródła światła będą znajdowały się na całej długości – można je poprowadzić na przykład pod szafkami wiszącymi. Dodajmy do tego jeszcze lampę sufitową, a zyskamy całkiem jasną przestrzeń kuchenną. Oto aranżacja, która pokazuje, jak mając niewiele światła naturalnego urządzić kuchnię na poddaszu tak, by była dobrze doświetlona. Bardzo dobre efekty w tym berlińskim lofcie dało zastosowanie licznych punktów światła na suficie. To bardzo dobre rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w kuchniach na poddaszu pod antresolami.

Jaki okap do kuchni na poddaszu?

Okap to obowiązkowe wyposażenie kuchni dla każdego, kto lubi gotować i planuje robić w niej nieco więcej, niż tylko okazjonalnie odgrzewać gotowe jedzenie. Z zamontowaniem okapu w kuchni na poddaszu nie ma żadnego problemu, jeśli tylko uda się zaaranżować przestrzeń tak, by kuchenka stanęła przy ścianie o pełnym wymiarze, bez nadmiernych skosów. Jeśli jednak nie jest to możliwe, montaż klasycznego okapu jest utrudniony – urządzenie to musi być w odpowiedniej odległości od płyty grzewczej. Co wówczas możemy zrobić? Dobrym rozwiązaniem jest okap blatowy – montowany w blacie nie wymaga miejsca na odpowiedniej wysokości. Okapy blatowe idealnie sprawdzają się w kuchniach z dużymi skosami. Także okap podszafkowy do zabudowy może okazać się dobrym pomysłem, jeśli standardowe modele nie sprawdzą się w naszej kuchni.

Trzy pomysły na kuchnię na poddaszu

Cegła w kuchni na poddaszu

Wnętrza na poddaszach często urządzane są w stylu loftowym. To naturalny wybór, który idealnie pasuje do nietypowych przestrzeni ze skosami, widocznymi belkami i slupami. Częstym elementem w mieszkaniach na poddaszu jest więc odsłonięta cegła, która podkreśla surowy charakter aranżacji. Cegła ciekawie wygląda też w kuchni. Może na przykład zastąpić kafelki, które zwykle kładzione są między blatem roboczym a ciągiem szafek wiszących. Oto przykład tego rodzaju aranżacji. Cegła w kuchni na poddaszu może mieć też postać ceglanego komina. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami takiego elementu w naszym mieszkaniu, szkoda go ukrywać. Wyeksponowany, stanie się akcentem nadającym charakter całości.

Dużo bieli

W ciemnych wnętrzach biel sprawdza się znakomicie, bo rozjaśnia pomieszczenia i optycznie je powiększa. Dlatego, urządzając kuchnię na poddaszu, warto rozważyć monochromatyczną aranżację w bieli. Lśniąca zabudowa i dobrane do niej sprzęty AGD stworzą spójną całość. Oto przykład niewielkiej białej kuchni z interesującym wykorzystaniem skosów.

Kolorowa i nowoczesna

Oto nietypowa kuchnia na poddaszu – idealna do niewielkiej przestrzeni zamieszkiwanej przez młoda, energiczną osobę. Wyraźnie widać, że pełne skosów powierzchnie poddasza wymagają niestandardowych rozwiązań. W tym przypadku projektant zdecydował się na przeniesienie lodówki poza zasadniczą część kuchni – gdy powierzchnia jest niewielka, nie stanowi to problemu. Natomiast w pobliżu okien, pod skosami zaaranżowano niewielki aneks kuchenny z miejscem do jedzenia posiłków. Dzięki zastosowaniu mocnych akcentów kolorystycznych całość wygląda bardzo świeżo a biel dodatkowo rozjaśnia pomieszczenie.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

5 stylowych szafek pod umywalkę glamour dla małych łazienek!

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?

Łóżko do sypialni z materacem – jak wybrać odpowiednie?