Jak dobrze oświetlić kuchnię?

Jak dobrze oświetlić kuchnię?

Ktokolwiek twierdzi, że oświetlenie kuchni nie jest skomplikowaną sprawą, nigdy nie podejmował się takiego wyzwania. W końcu to najczęściej kuchnia jest miejscem, w którym spotykają się wszyscy domownicy o różnych porach dnia i nocy, by swobodnie przyrządzać posiłki, spędzać czas i rozmawiać przy wieczornej herbacie. Dlatego oświetlenie kuchni jest bardzo ważną kwestią – jak sprawić, by to pomieszczenie zawsze było funkcjonalne, a zarazem przyjazne? Dziś podpowiemy wam, w jaki sposób dobrze oświetlić kuchnię.

Aranżacja kuchni

Według projektantów, oświetlenie w kuchni można podzielić na trzy grupy: pierwsza z nich to oświetlenie ogólne (czyli centralne sufitowe), druga to oświetlenie blatów, na których przyrządzane są posiłki, a trzecia grupa to oświetlenie dekoracyjne – ważne, zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy kuchnię łączoną z salonem. Warto pamiętać o tym podziale podczas aranżowania naszej kuchni, dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu na zastanawianie się, co tak naprawdę jest nam potrzebne.

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie ogólne to takie, które wypełnia całe wnętrze. Dlatego ważne jest, by miało odpowiednie natężenie. W zdecydowanej większości przypadków oświetlenie ogólne zamontowane jest na suficie w centralnej części pomieszczenia – aby osiągnąć najlepszy efekt. Obecnie panuje moda na nowoczesne lampy wiszące, bądź podwieszane sufity, w których umieszczono diody ledowe. Rzadko stosuje się plafony lub podłużne lampy jarzeniowe, te zostawiliśmy w poprzedniej epoce. O czym warto pamiętać? W przypadku, kiedy mamy kuchnię połączoną z salonem, warto zamontować dodatkowe światło tuż nad stołem w części jadalnej. Ta sama rada dotyczy kuchni, w której wydzieliliśmy jadalnię od części, w której przygotowujemy jedzenie. Światło powinno być skierowane bezpośrednio na blat.

Światła oświetlające blaty

Każdy z nas wie, że czasem po długim dniu, kiedy chcemy przygotować posiłek, wcale nie potrzebujemy całej rozświetlonej kuchni do tej czynności. Czasem wystarczy niewielkie źródło światła – tutaj z pomocą przychodzą podświetlane blaty, które nadadzą kuchni przyjemną, ciepłą atmosferę. Najczęściej do podświetlania blatów używa się obecnie oświetlenia ledowego, ponieważ pozwala nam to na dowolne kompozycje. Oświetlenie blatów przydaje się także, jeśli nasze ogólne światło nie wystarcza nam do tego, by przygotować posiłek.

Oświetlenie dekoracyjne

Tutaj otwiera się przed nami wręcz nieograniczone pole do popisu. Warto przeglądać katalogi z wyposażeniem kuchennym by się zainspirować.

Joanna Magowska

Podobne artykuły

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Jak urozmaicić ścianę w kuchni?

Nowoczesne oświetlenie w kuchni vs. tradycyjne

Nowoczesne oświetlenie w kuchni vs. tradycyjne

Porady na oświetlenie w kuchni

Porady na oświetlenie w kuchni

Nowoczesne oświetlenie kuchni

Nowoczesne oświetlenie kuchni