Żywienie szczeniaka – zasady ogólne

Żywienie szczeniaka – zasady ogólne

Jesteś tym, co jesz – ta zasada, podkreślająca, jak ważne jest to, co spożywamy, ma zastosowanie nie tylko u ludzi, ale też u zwierząt. Szczególnie ważna jest jakości ożywienia u osobników, które dopiero rosną i dojrzewają. Jak karmić szczenięta, by wyrosły na zdrowe i silne psy?

Psy, tak jak wszystkie inne ssaki, kiedy się rodzą, odżywiają się mlekiem matki. W przypadku psów laktacja utrzymuje się u suki do momentu, gdy u szczeniąt pojawiają się pierwsze zęby. Zwykle zaczynają one wtedy podgryzać matkę podczas ssania, dlatego odgania ona maluchy – dla młodych jest to sygnał, że czas zacząć się odżywiać w inny sposób, dla organizmu matki – że może zahamować produkcję mleka. Ile trwa okres odżywiania mlekiem matki? Jeśli człowiek nie będzie ingerował w ten proces, zwykle karmienie trwa około dwunastu tygodni. Po tym czasie dochodzi do odstawienia szczeniąt. Czas ten jest optymalny dla młodych, by nabrały siły i odporności – mleko matki zawiera idealnie dobrane przeciwciała, które stymulują układ immunologiczny szczeniąt. Niestety, często hodowcy decydują się na odstawienie szczeniąt szybciej. Dlatego za minimalny czas, gdy młode powinny być żywione mlekiem matki uważa się okres czterech tygodni po narodzinach.

Czy zawsze mleko matki wystarcza? Z pewnością mleko matki jest dla każdego ssaka najbardziej optymalnym pokarmem pod względem składników odżywczych. Zdarza się jednak, że laktacja u suki nie utrzymuje się na poziomie, który pozwoliłby na wykarmienie wszystkich szczeniąt w micie. W warunkach naturalnych w takiej sytuacji matka rezygnuje z karmienia najsłabszych dzieci, które nie mają szans na przeżycie. W hodowli stosuje się wówczas dokarmianie mlekiem sztucznym dla szczeniąt. Można stosować karmienie mieszane – wówczas dokarmiamy maluchy, ale nadal jedzą one mleko matki lub karmić wyłącznie mlekiem sztucznym. Mleko sztuczne dla szczeniąt jest też niezbędne, jeśli pod naszą opiekę trafią maluchy bez matki. Uwaga: absolutnie nie wolno podawać szczeniętom mleka krowiego! Nie jest ono przeznaczone dla osobników tego gatunku, może prowadzić do poważnych problemów z trawieniem oraz niedoboru składników odżywczych.

Kiedy wprowadzać stałe pokarmy do diety szczeniąt?

Kiedy szczenięta skończą miesiąc, można już powoli wprowadzać im stałe pokarmy. Optymalnie jest jednak, by nadal mogły odżywiać się mlekiem matki. Powinny jednak rozpocząć próbowanie innych produktów, by spokojnie przyzwyczaić się do tego, że można najeść się czymś innym niż mleko. Czym karminy szczenięta na etapie rozszerzania diety? Jedzenie podawane maluchom powinno być przede wszystkim dobrej jakości i świeże. Musi być możliwe do zjedzenia przez psy, które jeszcze nie mają wykształconych zębów, dlatego rekomendowane są posiłki miękkie i mocno rozdrobnione. Posiłki powinny być gęste energetycznie. Co to oznacza? Chodzi o to, by w niewielkiej porcji (żołądek szczenięcia nie jest duży i nie może on wiele zjeść) znajdowało się jak najwięcej kalorii i składników odżywczych. Dlatego karma dla szczeniąt powinna zawierać jak najmniej „zapychaczy” roślinnych. Szczeniętom możemy podawać przeznaczone do ich wieku saszetki czy gotowe dania mięsne w puszkach. Jeśli planujemy karmienie suchą karmą, na tym etapie należy dodawać do niej nieco wody, by ułatwić szczeniętom jedzenie i trawienie. Psy można też karmić mięsem. Należy pamiętać, że absolutnie nie wolno podawać szczeniętom (dorosłym psom także) resztek z naszego stołu. Jak najbardziej można im natomiast serować żółtko jaj i chudy twaróg. Warto też dodawać do karmy zdrowe tłuszcze, na przykład olej lniany. Tłuszcz jest niezbędny do dobrego przyswajania witamin, poza tym wpływa też korzystnie na układ ruchu oraz wygląd sierści.

Gdy szczenięta rosną, należy zmieniać serwowaną karmę – na opakowaniu zawsze jest napisane, dla jakiego wieku i zakresu wagowego przeznaczony jest dany produkt. Czy można przygotowywać posiłki samodzielnie? Oczywiście, choć wiele wysiłku wymaga, by były one prawidłowo zbilansowane, dlatego większość hodowców i opiekunów psów decyduje się na gotową karmę mokrą bądź suchą. Jeśli wybierzemy produkt renomowanej firmy i o dobrym składzie, mamy gwarancję, że karmimy naszego pupila właściwie, zapewniając mu zdrowie i prawidłowy wzrost.

Jak często karmić szczenięta?

Należy pamiętać, że szczenięta mają niewielkie żołądki, dlatego aby procesy trawienia przebiegały dobrze, należy podawać im niewielkie posiłki, ale często. W pierwszym półroczu życia za optymalne uważa się od trzech (u ras większych) do sześciu (u ras mniejszych) posiłków dziennie. Oczywiście aby zapewnić właściwą podaż kalorii oraz składników odżywczych, należy sprawdzić, ile karmy dziennie powinien dostawać nasz pupil, a następnie podzielić to na liczbę posiłków. Ważne jest, by nie przekarmiać maluchów.

Warto też pamiętać, że szczenięta nie powinny mieć stałego dostępu do pożywienia, nie jest to dobry nawyk. Kiedy przychodzi pora posiłku, stawiamy miskę z jedzeniem, po czym dajemy psu około kwadransa na posiłek. Jeśli przez ten czas nie zje wszystkiego, zabieramy miskę i podajemy dopiero kolejny zaplanowany posiłek. Zawsze natomiast szczenięta (dorosłe psy także) musza mieć dostęp do świeżej wody.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

Ile w praktyce kosztuje kostka brukowa?

Ile w praktyce kosztuje kostka brukowa?

Producent szamb betonowych – jak wybrać właściwego?

Producent szamb betonowych – jak wybrać właściwego?

Piękne zasłony do stylowego salonu

Piękne zasłony do stylowego salonu

Domowe porządki – jak wygląda podział obowiązków?

Domowe porządki – jak wygląda podział obowiązków?