Zabawki dla psa, który zostaje sam w domu – możesz je zrobić samodzielnie!

Zabawki dla psa, który zostaje sam w domu – możesz je zrobić samodzielnie!

Psy to zwierzęta stadne, które potrzebują akceptacji i kontaktu ze swoim właścicielem. Kiedy zapada decyzja o adoptowaniu lub kupnie psa, należy wcześniej przemyśleć wiele kwestii, m.in. na jak długo zwierzę będzie zostawało w domu i w jaki sposób możemy sprawić, by ten czas był komfortowy dla obu stron. Dobrze wychowany i zadbany pies bez większego problemu poradzi sobie w samotności 8-10 godzin dziennie. Przyda się trochę zabawek, by zabić psią nudę i zniwelować samotność. Inwestowanie w akcesoria dla zwierząt nie musi pochłonąć dużej kwoty pieniędzy – wiele ciekawych zabawek, które zajmą psa na wiele godzin można zrobić samodzielnie, z rzeczy, które znajdziesz we własnym domu. Poznajcie nasze pomysły na zabawki dla psa DIY!

Pies sam w domu – jak tego nauczyć?

Zdecydowaną większość psów z powodzeniem można nauczyć samodzielnego przebywania w domu po kilka godzin dziennie. Wymaga to systematyczności i cierpliwości oraz wiedzy ze strony właściciela. Psy to zwierzęta, które bardzo cenią rutynę i przewidywalność, a stresuje je lęk i niepewność wydarzeń. Konsekwencją nienauczenia psa zostawania samego w domu może być nie tylko niszczenie sprzętów domowych, ale też nieustanne szczekanie i wycie, które doprowadzi do szału nawet najbardziej wyrozumiałego sąsiada. Mogą pojawić się problemy natury zdrowotnej – takie jak lęk separacyjny czy agresywne zachowania. Dlatego szczególną uwagę należy poświęcić zwierzętom, które pojawiają się w naszym domu, niezależnie od ich wieku. Pies musi przyzwyczaić się do nieobecności właściciela i traktować ten fakt jako sytuację normalną. Istnieje wiele technik, które pozwolą wyzwolić w zwierzęciu taki mechanizm, wszystkie oparte są na budowaniu nawyków. Przykładowo, można wyprowadzać psa rano i wieczorem na dłuższy spacer, w którym pojawią się elementy zabawy i ćwiczeń fizycznych. Aportowanie, truchtanie i przykucie psiej uwagi do wielu przedmiotów skutecznie zmęczy zwierzę, które po takim spacerze spędzi większość czasu na drzemce. Takie spacery potrzebują rutyny zachowań, np. o poranku należy zaktywizować psa, poświęcić mu trochę czasu na czułości, a później ubrać się i przywołać do siebie zwierzę oraz wziąć smycz. Pies kojarzący spacer z czymś przyjemnym chętnie podda się zabawie. Oczywiście nie zawsze poranne długie spacery są możliwe, zależą także od charakteru psa i jego zapotrzebowania na aktywność. Kolejną ważną rzeczą, jaką należy zrobić to przyzwyczajanie pupila do spędzania czasu w samotności i unikanie emocjonalnych powitań i pożegnań. Pies musi się nauczyć zajmować sam sobą, wówczas jego potrzeba uwagi właściciela nie będzie niebezpieczne eskalować, a pozostawiony sam sobie z rozpaczy nie zdemoluje domu. Elementami, o które właściciel powinien zadbać jest psie legowisko, które zawsze powinno kojarzyć się zwierzęciu z relaksem i bezpieczeństwem.

Psie zabawki, które można szybko zrobić w domu

Czas, który spędza się ze zwierzakiem może być produktywny i wypełniony wspólną zabawą. Równie dobrze może być psu w samotności. Psy kochają być na zewnątrz i eksplorować podwórka, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeśli mieszkasz z psem w mieszkaniu bez dostępu nawet do balkonu, nie oznacza to, że skazujesz go na nieszczęście, które trzeba zrekompensować nierzadko drogimi zabawkami dla zwierząt. Jak wspomnieliśmy, wiele zabawek można zrobić samodzielnie, wystarczy znaleźć kilka przedmiotów w domu i użyć wyobraźni. Pierwszą kategorią zabawek są łamigłówki. Do łamigłówek najlepiej użyć suchej karmy – na czym to polega? Otóż cała filozofia polega na tym, by w jakimś przedmiocie skutecznie ukryć zwierzęcy smaczek. Pies czujący kuszący zapach z chęcią zajmie całą swoją uwagę na zdobyciu przysmaczku. Jedzenie można schować w pluszakach, gryzakach czy innych psich zabawkach, jakie posiadacie. Inną opcją jest podarowanie psu dużej kości, którą będzie mógł obgryzać przez kilka godzin. Kolejną kategorią zabawek, które można samodzielnie zrobić w domu są wszelkiego rodzaju plecionki. Plecionki robi się z praktycznie każdego zużytego materiału, jaki masz pod ręką, czy to stara koszulka, bluza, szmatka czy prześcieradło. Materiał należy wyprać w pralce w trybie dla niemowląt i pociąć np. na cztery paski o długości 40-50 cm. Z pasków robi się plecionkę w sposób podobny do robienia warkocza – pomocne filmiki można znaleźć w Internecie. Trzeba pamiętać o tym, by mocno związać początek i koniec plecionki, bo pies szybko poradzi sobie z luźnym supełkiem. Za psią zabawkę mogą służyć naprawdę proste przedmioty. Wiele zwierzaków ucieszy się ze zwykłej zakręconej plastikowej butelki (aby w środku była do połowy wypełniona powietrzem), która podczas gryzienia będzie wydawać dźwięki. Psy uwielbiają różnorodne dźwięki (byle nie za głośne) i zapachy! Ciekawe konstrukcje można zrobić także z rolek po zużytym papierze toaletowym czy kartonowych opakowaniach. Zwierzaki uwielbiają rozgryzać kartony i znajdować w nich małe prezenciki.

Znajdź odpowiednią opiekę

Psa, w przeciwieństwie do kotów, nie można zostawić w domu samodzielnie na dłużej niż kilka godzin. Psy źle znoszą długą samotność, więc jeśli planujesz wyjazd na weekend, poproś sąsiada lub przyjaciela o wyprowadzenie psa, nakarmienie go i krótką zabawę z nim. Najlepiej, jeśli zwierzak wcześniej poza tymczasowego opiekuna, unikając dzięki temu nieporzebnego stresu.

Zabawki dla kota – które z nich warto mieć w domu?
Udomowione koty to największe skarby uwielbiających ich właścicieli. Te zwierzaki zachwycają swoją osobowością, nieobliczalnością, a także przywiązaniem, jakie potrafią żywić do człowieka. Mówi się, że koty chodzą swoimi ścieżkami i trudno o większe zwierzęce indywiduum – wiele z udomowionych przedstawicieli tego gatunku to tzw. koty niewychodzące. Spędzając całe życie w czterech ścianach można popaść w nudę i frustrację. I chociaż koty przesypiają dużą część swojego życia, to mieszkając z nimi w domu powinniśmy zapewnić różnego rodzaju rozrywki. W jakie zabawki dla kotów zainwestować? Które z nich warto mieć w domu?

Dlaczego powinniśmy zachęcać kota do zabawy?

Zwykło się myśleć o kotach jako o zwierzętach, które potrzebują mnóstwo przestrzeni osobistej i samotności, że kot, który pragnie interakcji, sam będzie o nie zabiegał. Nie zawsze tak jest – często koty pozostawione same sobie popadają w depresję, więc permanentnie nie mają ochoty na jakikolwiek kontakt. Do takiej sytuacji właściciel nie powinien dopuścić. Jednym ze sposobów na utrwalanie więzi ze zwierzakiem jest wspólna zabawa, która niesie za sobą szereg innych korzyści. Przede wszystkim, koty są z natury łowcami, a instynkt łowiecki warto rozbudzać, dzięki czemu pupil stanie się aktywniejszy i bardzo ciekawski. Zatrzymując się przez chwilę przy naturze łowcy, dobrze, by każdy właściciel poznał cykl łowiecki swojego kota. Poszczególne etapy cyklu łowieckiego to: polowanie (słynne gonienie króliczka, pościg za ofiarą, skradanie się, czatowanie), złowienie (złapanie łupu), zabawa zdobyczą, skonsumowanie jej, toaleta i odpoczynek (zapewne sen lub drzemka). Znając ten cykl można przeprowadzić z kotem bardzo efektywne zabawy, które dostarczą kotu rozrywki i ekscytacji. Należy jednak pamiętać, że każda taka zabawa powinna się odbywać zgodnie z cyklem łowieckim – kot nie musi zdobyć zabawki od razu, może się do niej skradać po kilka razy, ale finalnie powinien ją dostać, by poczuć satysfakcję. Zabawa z kocim podopiecznym ma walory nie tylko edukacyjne (rozwijające naturalne umiejętności kota), ale też zdrowotne. Koty, w szczególności wykastrowane, mają tendencję do tycia, z kolei nadmierna otyłość prowadzi do cukrzycy i niewydolności nerek. Spędzając czas na zabawie zwierzęta są aktywne, ćwiczą i znacznie poprawiają swoją kondycję fizyczną.

Zabawki dla kotów

Koty są znane z tego, że potrafią się bawić dosłownie wszystkim. Zaskakujące są kocie wybory, szczególnie jeśli właściciel zainwestował w drogą zabawkę, a jego pupil zdecydowanie woli bawić się foliową reklamówką. Akcesoria dla zwierząt należy dobierać kierując się kryterium wiekowym kota. Kocięta i młode kotki są o wiele bardziej aktywne i ciekawskie świata niż dorosłe i starsze koty, przez co o wiele prościej mogą wpaść w tarapaty. Dla młodych przedstawicieli gatunku poleca się zwykle zabawki projektowane dla zwierząt, a nie przypadkowe domowe przedmioty – ma się gwarancję, że zwierzę nie zrobi sobie krzywdy. Dorosłe i starsze osobniki podchodzą do zabawek już zdecydowanie ostrożniej, często uprzednio badając dany obiekt.

Jakie rodzaje zabawek warto mieć w domu?

Na pierwszy ogień do sklepowego koszyka polecamy wrzucać zabawki stymulujące instynkt łowiecki kotów. Są to wszelkiego rodzaju myszki i gryzonie, za którymi zwierzak będzie mógł gonić. Oferta sklepów zoologicznych pod tym względem jest bogata – można kupić produkty ekologiczne (wykonane z materiałów przyjaznych środowisku, które później zostaną poddane całkowitemu recyklingowi), elektroniczne (im więcej pisków i dźwięków wyda z siebie sztuczny gryzoń, tym bardziej kot będzie zadowolony), zdalnie sterowane czy po prostu zwykłe gumowe zabawki z futerkiem. Dużą popularnością cieszą się zabawki nasycone kocimiętką, która wprowadza w stan ekstazy większość kotów (ale nie wszystkie). Kocimiętka to susz roślinno-ziołowy, na który koci węch składający się z milionów receptorów jest szczególnie wrażliwy. Kocimiętką może być nasycona sztuczna myszka lub inna dowolna zabawka. Popularne są np. maty zapachowe, które produkuje się z materiałów o różnorodnej fakturze, pomiędzy które ukrywa się kocie przysmaczki lub właśnie materiały nasycone kocimiętką. Zwierzaki szaleją na ich punkcie, zwłaszcza, że w takiej macie mogą się też chować i plątać w zwitki materiału. Świetnym prezentem są kolorowe i świecące piłeczki. Koty lubią się nimi bawić same, ale nie mają nic przeciwko, gdy dołączy do nich właściciel. Podstawowym akcesorium w kociej sferze rozrywki są oczywiście wędki, najlepiej zakończone piórkiem lub kawałkiem zwiewnego materiału. To świetna zabawa na rozwijanie instynktu łowieckiego – kot może polować na piórko nawet przez godziny! Podobną miłość wykazują zwierzaki w stosunku do laserowych świateł. Wystarczy długopis z laserem, którym wskażemy kotu punkt na ścianie czy innym przedmiocie, a zwierzak natychmiast rozpocznie polowanie. Nie można zapomnieć o kociej miłości do różnego rodzaju walizek, pudełek czy miejsc, w które może wejść i się schować. Jak już wspomnieliśmy, kota w pełni zadowoli plastikowa torba wydająca dużo dźwięków podczas zgniatania. Do zabawek własnoręcznie robionych z powodzeniem można wykorzystać pudełka i kartony po pocztowych przesyłkach. Wystarczy położyć taki przedmiot na podłodze lub ukryć w domowym zakamarku, a zapewne po kilku godzinach znajdziemy tam naszego kota.

Joanna Magowska

Podobne artykuły

rośliny do ogrodu

Ranking popularnych szafek podumywalkowych glamour

Ile w praktyce kosztuje kostka brukowa?

Ile w praktyce kosztuje kostka brukowa?

Producent szamb betonowych – jak wybrać właściwego?

Producent szamb betonowych – jak wybrać właściwego?

Piękne zasłony do stylowego salonu

Piękne zasłony do stylowego salonu