ROYAL CANIN: Karma dla psa alergika – jakie produkty warto wybrać?

ROYAL CANIN: Karma dla psa alergika – jakie produkty warto wybrać?

Na świecie nie istnieje dieta idealna, czy to dla ludzi, czy dla zwierząt. Sposobem żywienia można sobie pomóc, ale i bardzo zaszkodzić. Nie inaczej sprawa przedstawia się w przypadku psów, których właściciele coraz częściej zgłaszają się do weterynarzy z problemem alergii. Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto zaprzątałby sobie głowę bilansowaniem psiej diety, na szczęście dzisiaj, kiedy psy stały się nieodłącznymi członkami rodzin, chętniej dbamy o ich zdrowie i samopoczucie. Jak rozpoznać, że pies jest alergikiem? W jaki sposób karmić psa alergika?

Jak rozpoznać, że pies ma alergię?

Alergia to jeden z najczęściej zgłaszanych weterynarzom problemów zdrowotnych zwierząt. Właściciele zauważają, że z ich psami dzieje się coś niepokojącego, gdy zmienia się rytm i rodzaj wypróżnień lub gdy zwierzęta wymiotują, czasem uporczywie się drapią i wyglądają na osowiałe. Objawów alergii, ale także innych chorób, jest więcej, a należą do nich m.in. przewlekłe infekcje uszu, problemy dermatologicznie takie jak np. czerwona skóra, wysypka, obrzęki pyska, powiek, nauszników i warg, ciągłe lizanie lub zaropiałe oczy. W tym punkcie należy wymienić typy alergii, jakie mogą nękać zwierzaki: alergia na ślinę pcheł, pokarmowa lub środowiskowa. O ile alergię na ślinę pcheł dość łatwo jest zdiagnozować i wyleczyć (przez zabicie pcheł, zastosowanie repelentów i odizolowanie psa), to alergie pokarmowe i środowiskowe bywają trudne do rozróżnienia.

Co więcej, alergie pokarmowe nie występują tak często, jak można by sądzić. Należy rozróżnić alergię pokarmową od nietolerancji pokarmowej. Przy nietolerancji organizm zwierzęcia reaguje na konkretny czynnik, najczęściej objawami żołądkowymi. Natomiast przy alergiach następuje odpowiedź immunologiczna na alergen, która ma o wiele szersze spektrum objawów, w tym nawet zaburzenia neurologiczne lub wstrząs anafilaktyczny. Stąd trudno jest szybko i jednoznacznie zdiagnozować problem po samych objawach, oprócz kosztownych testów alergicznych, najczęściej korzysta się z tzw. diet eliminacyjnych, by skutecznie pomóc psom.

Hipoalergiczna dieta dla psa – co najczęściej uczula nasze psy?

Według badań, pokarmy, które przyczyniają się do reakcji alergicznych są nabiał, wołowina, kurczak, zboża (pszenica, soja, ryż), jajka i kukurydza. Czyli właściwie najpowszechniej stosowane wypełniacze do psich karm. Szacuje się także, że ponad jedna trzecia psów z jedną alergią pokarmową jest uczulona na co najmniej jeszcze jeden pokarm – a zwykle alergenami są białka. Na co więc trzeba zwracać uwagę, przy kupowaniu karmy dla pupila? Spożywanie których produktów zwiększa ryzyko wystąpienia alergii? Skrobie są bezpieczniejsze niż mięso. To czyste węglowodany, które są dość ubogie w białko (lub jego pozbawione), co oznacza, że psy zwykle nie są na nie uczulone. Istnieją wyjątki: chociaż skrobia ziemniaczana jest prawdopodobnie bezpieczna, całe ziemniaki mogą powodować alergię, ponieważ zawierają białka. To samo dotyczy ziaren o wyższej zawartości białka, takich jak kukurydza i pszenica. Ale ogólnie alergie na zboża występują znacznie rzadziej niż alergie na mięso. Pozostając przy mięsie – to, że pies jest uczulony na kurczaka nie oznacza, że będzie źle reagował na indyka czy kaczkę. Stąd popularne przy diagnozowaniu psich alergii są diety eliminacyjne. Zanim jednoznacznie znajdzie się przyczynę alergii bądź nietolerancji, stosuje się przez 8-12 tygodni (tyle czasu musi upłynąć, by organizm zwierzęcia pozbył się alergenów) dietę monobiałkową, czyli opartą wyłącznie na jednym rodzaju białka, zwykle pozbawionego zboża (często pełniącego rolę wypełniacza). Posiłki dla psa można także komponować samodzielnie, w domu, w oparciu o dokładną konsultację z weterynarzem. Nie ma się co łudzić, taki stan rzeczy zajmuje o wiele więcej czasu niż gotowa karma. Przy wybieraniu karmy dla psa należy zwracać szczególną uwagę także na wszelkie chemikalia, konserwanty, barwniki i aromaty, które prawdopodobnie nie powodują alergii, ale mogą wywoływać objawy reakcji niepożądanych lub nietolerancji. Jeśli alergia pokarmowa nie zostanie odpowiednio leczona, mogą pojawić się poważniejsze problemy zdrowotne. Należą do nich m.in. wtórne infekcje skóry, rozwój większej liczby alergii, pogorszenie dotychczasowych objawów, zmiany w zachowaniu (np. niepokój lub agresja) i zła jakość życia.

Czy dieta dla psa alergika jest droższa?

Dieta hypoalergiczna dla psa nie jest znacznie droższa, niż ta „zwykła”. Wiele zależy od przyzwyczajeń właściciela – bazują na najtańszych marketowych karmach na pewno odczuje się różnicę w portfelu, natomiast kupując karmy weterynaryjne, niekoniecznie. Karmy dla zwierząt alergików są coraz bardziej powszechne, dzięki czemu tanieją. U producentów można spotkać ogromny wybór karm hypoalergicznych, np. na bazie ryby, dziczyzny, sarniny, baraniny czy mięsa królika. Karmy weterynaryjne mają znacznie lepszy skład, są pozbawione wypełniaczy i zbędnej chemii. Na rynku można znaleźć także karmy dla psów o szczególnych alergiach pokarmowych, czyli pozbawione glutenu i laktozy. Warto też pamiętać o tym, że karmy danych producentów mogą się znacznie różnić między sobą, a ich spożywanie może wywoływać różne reakcje w organizmie zwierzaka. Dlatego w czasie diagnostyki alergii pokarmowej najważniejsza jest obserwacja pupila i bieżące reagowanie na występujące objawy.

Joanna Magowska

Podobne artykuły

Jaką obroże wybrać dla psa? Praktyczny poradnik

Jaką obroże wybrać dla psa? Praktyczny poradnik

Zabawki dla psa, który zostaje sam w domu – możesz je zrobić samodzielnie!

Zabawki dla psa, który zostaje sam w domu – możesz je zrobić samodzielnie!

Domki i drapaki dla kota – dlaczego warto?

Domki i drapaki dla kota – dlaczego warto?

Akcesoria do zabawy dla psów

Akcesoria do zabawy dla psów