Karmy dla kotów sterylizowanych – na co warto zwrócić uwagę?

Karmy dla kotów sterylizowanych – na co warto zwrócić uwagę?

Sterylizowanie i kastracja kotów przynosi o wiele więcej korzyści, niż zagrożeń. W wielu wypadkach to obowiązkowy zabieg, którego nadrzędnym celem jest ograniczenie kociej populacji. Chociaż koty to zwierzęta, które potrafią sobie dobrze radzić bez obecności człowieka żyjąc na wolności, to tzw. dachowce stanowią zagrożenie dla udomowionych pupili. W sytuacji, gdy kot domowy ucieka, np. skacząc przez okno czy balkon, jest narażony nie tylko na agresję ze strony dzikich kotów, ale i nieplanowaną ciążę. Po zabiegu sterylizacji pojawia się jednak kolejny problem – jak takiego kota karmić? Przygotowaliśmy krótki poradnik dla właścicieli sterylizowanych kotów.

Po co sterylizuje się koty?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, koty sterylizuje się głównie w celu kontrolowania populacji. Sterylizacja niesie za sobą też szereg innych zalet – samce przebywające w domu przestają znakować teren moczem o nieprzyjemnej woni, a samice są dużo spokojniejsze i łagodniejsze. Rzadziej też dochodzi do ucieczek z domu, ponieważ koty nie czują potrzeby poszukiwania partnerów do rozrodu w czasie okresu godowego. Dzięki temu mogą uniknąć zagrożeń ze strony dzikich kotów, które często przenoszą różnego rodzaju bakterie i wirusy, np. kocią białaczkę. Ponadto, w przypadku samic, sterylizowanie usuwa ryzyko infekcji lub nowotworów macicy. U samców z kolei często występuje problem zatrzymania jąder w jamie brzusznej, co także znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu. Korzyści zdrowotnych dla kotów jest więcej, a według badań kot kastrowany czy sterylizowany będzie żył dłużej niż ten, którego nie podda się zabiegowi. A jakie są skutki uboczne? Komplikacje po sterylizacji się zdarzają, jak po każdej operacji na żywym organizmie. Zazwyczaj nie są one uciążliwe, np. w przypadku samic może wystąpić problem z nietrzymaniem moczu oraz u obu płci istnieje ryzyko zakażenia blizny. Jednak tym, czego najbardziej obawiają się właściciele kotów jest otyłość, która może prowadzić do kociej cukrzycy.

Otyłość u kotów a sterylizacja

Nad problemem otyłości kotów po sterylizacji nie raz pochylali się naukowcy i światowej klasy weterynarze. Według większości badań, po tym zabiegu, znacząco zmienia się wydatek energetyczny zwierząt przy niezmiennym zapotrzebowaniu na ilość kalorii. Innymi słowy, koty stają się nawet o 30-40% bardziej leniwe, a wciąż chcą jeść tak samo, a nawet i więcej. Warto wiedzieć, iż w kociej naturze leży potrzeba snu, zwierzaki potrafią spać nawet kilkanaście godzin dziennie i w międzyczasie jeść, bawić się i prowadzić swoje kocie życie. Po sterylizacji ilość snu wzrasta, a koty nie mają już tyle chęci do zabaw i utrzymywania kondycji. Stąd niezwykle często obserwuje się szybko przyrost masy ciała, co niesie ze sobą kolejne problemy, nie tylko cukrzycę, ale i niewydolność układu krążenia czy choroby nerek, na które koty są narażone już przez sam tryb życia, jaki prowadzą z natury. Rosnące w oczach koty spędzają sen z powiek właścicielom, którzy często zasięgają porad weterynarzy. W jaki sposób uniknąć kociej otyłości? Jak dbać o kota po zabiegu sterylizacji lub kastracji?

Jak karmić sterylizowane?

Podobnie jak w przypadku ludzi, głównym sposobem na utrzymanie kota w formie jest właściwa dieta. Co ciekawe, to właściciele często mają większy problem z odpowiednim porcjowaniem posiłków, niż same koty. Trzeba pamiętać, że kot nie obrazi się za pustą miskę! Zwierzęta nie mają w sobie takich mechanizmów. Może oczywiście uporczywie nalegać na dodatkową porcję, ale prędzej czy później przywyknie do nowych nawyków i rutyny dnia. O czym należy pamiętać w kociej diecie? Zacznijmy od wody. Koty nie przepadają za wodą i zwykle piją jej bardzo mało. To ma wpływ na ich nerki, które z czasem mogą stać się niewydolne. Jak każde ssaki, koty potrzebują odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia, aby oczyszczać się z toksyn i nawadniać organizm – niezależnie od tego, czy są poddane sterylizacji czy nie. Aby przekonać kota do wody, warto porozstawiać w domu w różnych miejscach miseczki ze świeżą wodą. Niestety, koty są wybredne, dlatego szybciej przekona się je do picia, gdy woda będzie wymieniana codziennie. Stąd też weterynarze polecają, aby koty jadły głównie mokrą karmę, w której jest więcej wody.
A co z dietą? Zwierzaki, które po zabiegu lubią spać jeszcze więcej niż zwykle, nie potrzebują już tyle tłuszczu. Należy zatem zwracać uwagę na zawartość tłuszczu w karmach, jakie podajemy kotom – niestety, w mokrych karmach jest go zwykle więcej. Stąd zaleca się kupować suche karmy specjalistyczne, np. Royal Canin Sterilised, która zawiera zbilansowane składniki odżywcze, to karma, którą można podawać kotom każdego dnia. Suche karmy bazują na suszonym białku, często drobiowym, dodaje się do nich także większe ilości błonnika (żeby kot szybciej czuł się nasycony i nie prosił o kolejną porcję), oraz witaminy, które dodadzą pupilom energii. Wiele z karm zawiera też substancje, które wspierają układ moczowy kotów. Royal Canin oferuje różnego rodzaju karmy dla kotów sterylizowanych oraz takich, które chorują na cukrzycę. Producent informuje, że zmiana żywienia kota może negatywnie wpłynąć na jego układ pokarmowy, ale sytuacja powinna ustabilizować się po 6-7 dniach od wprowadzenia nowej karmy. Po sterylizacji lub kastracji należy poświęcić zwierzakowi więcej uwagi niż zwykle i reagować na jego potrzeby.

Joanna Magowska

Podobne artykuły

Karma sucha czy mokra? Którą z nich podawać częściej

Karma sucha czy mokra? Którą z nich podawać częściej

Żywienie szczeniaka – zasady ogólne

Żywienie szczeniaka – zasady ogólne