Karma sucha czy mokra? Którą z nich podawać częściej

Karma sucha czy mokra? Którą z nich podawać częściej

W każdym sklepie zoologicznym znajdziemy dziś szeroki wybór karm dla naszych pupili. Dla psów i kotów oferowane są karmy suche i mokre w różnych postaciach. Która z nich jest lepszym wyborem? Jaką karmę powinniśmy podawać najczęściej?

Żywienie jest fundamentem zdrowia zwierzęcia, dlatego właściciele psów i kotów dokładają wielu starań, by znaleźć najlepszą karmę dla swojego ulubieńca. Oczywiście zwierzęta domowe możemy żywić tym, co samodzielnie przygotujemy, jednak większość właścicieli decyduje się na gotowe karmy. To dobra decyzja, bo samodzielnie bardzo trudno jest przygotować dobrze zbilansowane posiłki. Tymczasem, kupując dobrej jakości karmę, bez trudu dobierzemy pokarm perfekcyjnie dopasowany nie tylko do wielkości naszego zwierzaka, ale też do jego szczególnych potrzeb: w sklepach są karmy przeznaczone dla psów poszczególnych ras, karmy dla szczeniąt i kociąt, karmy dla psów i kotów starszych, po kastracji czy cierpiących na szczególne schorzenia, czyli tak zwane karmy weterynaryjne. Mają one różną postać.

Podstawowy podział obejmuje karmy suche oraz karmy mokre. Które z nich są lepsze?

Jaką karmę wybrać dla kota?

Koty są stworzeniami zdecydowanie mięsożernymi. W naturalnym środowisku nie jadają produktów zbożowych, dlatego węglowodany pochodzenia roślinnego są dla nich niestrawialne. Z tego względu dla kotów zdecydowanie lepszym wyborem będzie karma mokra. W przypadku karmy suchej może okazać się, że choć kot będzie dobrze wyglądał, jego organizm będzie niedożywiony, bo zabraknie mu ważnych składników odżywczych. Bardzo ważnym elementem jest też zawartość wody. Karmy suche stosowane w nadmiarze mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu kota. Czy to oznacza, że należy z nich całkowicie zrezygnować? Absolutnie nie! Karma sucha ma jedną bardzo duża zaletę – długo zachowuje świeżość. Jest więc idealny rozwiązaniem, jeśli kot pozostaje na wiele godzin sam w domu i chcemy, by miał dostęp do świeżego pożywienia. Zawsze w takiej sytuacji należy wybrać wysokiej jakości suchą karmę, która ma niewielki procent wypełniaczy, jakich organizm kota nie trawi, natomiast ma wysoką zawartość mięsa. Dodatkowo należy też dbać o obecności w diecie pupila mokrej karmy, która pokryje potrzeby jego organizmu na składniki odżywcze.

Jaką karmę wybrać dla psa?

Psy są zdecydowanie bardziej wszystkożerne niż koty, choć też w ich diecie dominuje mięso. Czy zatem powinny jeść głownie mokrą karmę? Wiele zależy od preferencji danego osobnika. Są psy, które lubią jedzenie w formie granulatu – inne niestety wolą się nim bawić, niż jeść. Warto też pamiętać, że karma mokra ma mniejszą gęstość kaloryczną niż karma sucha. Oznacza to, że przy tej samej objętości posiłku, karma sucha dostarczy więcej kalorii, niż mokra. Dlatego w przypadku psów ze skłonnościami do tycia i dużym apetytem warto zmienić proporcje w diecie na korzyść karmy mokrej. Jest ona też zalecana dla psów, które mają problemy z uzębieniem, bo może być im trudno gryźć twarde granulki.

Sucha karma ma jednak wiele zalet – tak jak w przypadku kotów, na długo zachowuje świeżość. Dobrze też sprawdza się jako element treningu psa. Możemy granulek używać jako nagrody, gdy kształtujemy różne zachowania. Ważne, by pamiętać o uwzględnieniu w dziennej porcji tego, co pies zjada w czasie treningu, by nie zwiększać niepotrzebnie podaży kalorii.

Z tego względu w przypadku psów najlepiej sprawdza się żywienie mieszane, w którym podajemy zarówno karmę suchą jak i karmę mokrą, przy czym proporcje należy dostosować do indywidualnych potrzeb naszego ulubieńca. Najważniejsze, by bez względu na rodzaj karmy wybierać produkt wysokiej jakości od renomowanego producenta.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

Ile w praktyce kosztuje kostka brukowa?

Ile w praktyce kosztuje kostka brukowa?

Producent szamb betonowych – jak wybrać właściwego?

Producent szamb betonowych – jak wybrać właściwego?

Piękne zasłony do stylowego salonu

Piękne zasłony do stylowego salonu

Domowe porządki – jak wygląda podział obowiązków?

Domowe porządki – jak wygląda podział obowiązków?