Jaką obroże wybrać dla psa? Praktyczny poradnik

Jaką obroże wybrać dla psa? Praktyczny poradnik

Obroża jest podstawowym akcesorium dla psa żyjącego w mieście. Według regulacji prawnych, psy przebywające w przestrzeni publicznej muszą być na smyczy, a często także w kagańcu. Wybór najlepszej obroży dla psa nie jest tak łatwy, jak się początkowo wydaje, zwłaszcza świeżym psim właścicielom. W końcu celem obroży nie jest wyłącznie spełnienie przepisów, ale kontrola nad pupilem, a dla psa – wygoda. Rynek zwierzęcych akcesoriów oferuje szeroki wybór obroży. Czym się kierować przy jej zakupie? Jak wybrać obrożę dla psa?

Jak wybrać obrożę dla psa?

Kupując obrożę dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów: rozmiar, regulację obwodu, rodzaj zapięcia i materiał, z jakiego jest wykonana. Istotnym elementem jest także wiek oraz wielkość psa. Szczeniaki mają zupełne inną budowę niż psy dorosłe, dlatego częściej poleca się dla nich szelki. Z drugiej strony, najlepiej przyzwyczajać pupila do obroży i chodzenia na smyczy od małego. Głównym kryterium wyboru obroży jest jej długość i szerokość. Aby dobrze dobrać długość obroży, należy zmierzyć obwód szyi psa. Przyjmuje się, że odpowiednia odległość pomiędzy szyją a paskiem obroży to szerokość na dwa palce osoby dorosłej. Dzięki temu pies nie zdoła ściągnąć obroży (w wypadku, kiedy będzie za długa), ale też nie zostanie podduszony. Trzeba pamiętać, że obroża przez cały czas spaceru musi utrzymywać się w górnej części psiej szyi, by nie naciskała na krtań – wówczas pies zacznie charkać i chrząkać. Jeśli zaś chodzi o szerokość obroży, tutaj istotne jest, by nie była zbyt cienka, bo wbija się w skórę, ani zbyt szeroka, bo przeszkadza w ruchach głowy i podrażnia skórę zwierzęcia. Przyjmuje się, że szerokość obroży dla małych i średnich psów to przedział 1,5 – 2 cm, a u dużych psów 2,5 – 4 cm. Kolejnym ważnym kryterium w doborze obroży jest materiał. Liczy się przede wszystkim wygoda, funkcjonalność i trwałość. Poleca się obroże wykonane ze skóry, ale i materiałowe, obroże parciane. Na pierwszą obrożę lepiej wybrać parcianą – kiedy pies dopiero uczy się chodzić na smyczy, bardzo często szarpie i próbuje oswobodzić się z obroży, zdarza się, że gryzie. Pod względem ekonomicznym parciana obroża sprawdzi się dużo lepiej. Przy wyborze warto zwrócić uwagę także na rodzaj zapięcia – do wyboru są najczęściej plastikowe zapięcia lub metalowe klamry (takie jak w paskach), dzięki którym można łatwiej uregulować obrożę. Dodatkowo można pomyśleć o gadżetach doczepianych do obroży – zawieszki z imieniem psa lub apaszce. Ciekawym rozwiązaniem na wieczorne i nocne spacery jest obroża świecąca, do której używa się światełek typu LED. Nie można jej traktować jako obrożę docelową, ale dodatkową – nie przyczepia się do niej smyczy. Świecąca obroża nie tylko pozwoli nie spuszczać zwierzaka z oczu, ale także zapewni mu dodatkowe bezpieczeństwo.

Jak przyzwyczaić psa do obroży?

Nie jest prawdą, że do obroży można przyzwyczaić wyłącznie szczenięta lub psy młode. Psy w każdym wieku potrafią nauczyć się funkcjonować z obrożą i chodzić na smyczy, chociaż wymaga to zwykle więcej czasu i zaangażowania. Zwierzęta muszą kojarzyć noszenie obroży i chodzenie na smyczy z czymś pozytywnym, np. ze spacerem czy nagrodą. W końcu widok psów, które same przynoszą właścicielowi smycz nie jest taki rzadki. Początkowo warto stosować metody nagradzania zwierzaka – za każdym razem, kiedy grzecznie założy obrożę dostanie smaczek. Pierwsze spacery nie mogą stresować zwierząt, dlatego lepiej dawać im więcej wolności i pozwalać chodzić tam, gdzie mają ochotę, stawiając przy tym lekkie granice. Warto też zakładać zwierzakom obrożę w czasie dnia, aby w domowych warunkach przyzwyczajały się do jej noszenia. Cały proces nauki chodzenia na smyczy i przyzwyczajania do obroży może potrwać kilka tygodni, wymaga też cierpliwości i uwagi ze strony właściciela.

Obroża – o czym trzeba pamiętać

Obroża dla psa to akcesorium do użytku codziennego, jednak nie całodobowego. Warto pamiętać o tym, że pies nie musi nosić obroży przez cały dzień. Na dobrą sprawę, poza spacerami wygodniejszą opcją dla zwierzaka jest swobodne chodzenie po domu czy podwórku. Obroża to także rzecz, która się zużywa i trzeba utrzymywać jej odpowiednią higienę. W obrożach parcianych pod wpływem wilgoci można wyhodować roztocza i bakterie, które mogą uczulić zwierzę. Natomiast skórzane obroże podczas długotrwałego stosowania w deszczu nasiąkają wodą i boleśnie ocierają psa. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, noszenie obroży na pewno nie będzie się kojarzyło psu pozytywnie. Należy obserwować zwierzę i jeśli zacznie ono reagować strachem na obrożę, trzeba będzie poszukać przyczyny w tej rzeczy i dokładnie zbadać sytuację. Na koniec, warto też pamiętać, że obroże to rzeczy, które się zużywają. Jeśli komuś zależy na jakości i długowieczności, trzeba zaopatrywać się w certyfikowanych sklepach.

Jakiej obroży dla psa NIE kupować?

Na rynku są dostępne różnego rodzaju obroże, także bardzo ozdobne lub szkoleniowe. Do obroży szkoleniowych należą m.in. zaciskowe, pół-zaciskowe i elektryczne. Zdecydowanie nie można ich stosować do użytku codziennego! Takiego typu obroże zostały stworzone do tresury zwierząt i wykorzystania w ściśle określonych sytuacjach, a nie podczas codziennego spaceru. Niektórzy producenci reklamują swoje obroże jako antidotum na złe zachowanie psa – jednak żadna obroża nie sprawi, że pies źle wychowany nagle zacznie grzecznie chodzić przy prawej nodze właściciela. Nie kupujcie także obroży ozdobnych, np. popularnych kolczatek, obroży łańcuchowych czy obroży o nietypowym designie. Noszenie obroży nie może sprawiać zwierzęciu bólu.

Michał Grochowicz

Podobne artykuły

ROYAL CANIN: Karma dla psa alergika – jakie produkty warto wybrać?

ROYAL CANIN: Karma dla psa alergika – jakie produkty warto wybrać?

Zabawki dla psa, który zostaje sam w domu – możesz je zrobić samodzielnie!

Zabawki dla psa, który zostaje sam w domu – możesz je zrobić samodzielnie!

Domki i drapaki dla kota – dlaczego warto?

Domki i drapaki dla kota – dlaczego warto?

Akcesoria do zabawy dla psów

Akcesoria do zabawy dla psów