Salon to pomieszczenie, którego aranżacja nadaje ton całemu mieszkaniu. Zwykle jest największe, co daje spore pole do popisu. Jak urządzić modny salon? Jakie są najmocniejsze trendy wnętrzarskie w 2020 roku?
Trendy kiedyś
Funkcje salonu zmieniają się. Niegdyś było to pomieszczenie przede wszystkim reprezentacyjne. To tutaj zapraszało się gości, tu organizowano spotkania towarzyskie, a w większych domach – nawet bale. W salonie kultywowano sztukę konwersacji, tutaj omawiano modne nowinki. Nieprzypadkowo metaforycznie mówi się o „salonie” jako o grupie ludzi, którzy nadają ton w danym środowisku.
W okresie PRL salony skurczyły si, stając się tak zwanymi „dużymi pokojami” czy „pokojami dziennymi”. Nazwa salon nie przystawała, bowiem do skromnych pod względem powierzchni pokojów w blokach. Bali też już nie urządzano. Za to często w pokojach tych stawała rozkładana kanapa, pełniły one wiec też funkcję sypialni.
Trendy dziś
Jak jest dziś? Coraz częściej sypialnie mamy osobne, salony połączyły się za to w otwartą lub półotwartą przestrzeń z kuchniami, które z osobnych pomieszczeń przekształciły się w aneksy kuchenne. A funkcja? Dziś salon to przede wszystkim przestrzeń dla domowników. Urządzamy ją tak, by relaksować się, wypoczywać, wspólnie spędzać czas. Ma być raczej na luzie i z charakterem – choć oczywiście goście też są tu mile widziani. Salony zyskały na wielkości, dużą wagę przykładamy też do ich urządzania. Ma być funkcjonalnie i modnie. Jakie trendy będą obowiązywały w tym roku?
Oto kilka pomysłów na modny salon w 2020 roku i najsilniejsze trendy wnętrzarskie nadchodzących sezonów.
Urban jungle, czyli królestwo zieleni
Przez lata kojarzyły się z mieszkaniami starszych pań, teraz triumfalnie wprowadziły się do mieszkań młodych i ani myślą si wyprowadzać. O kim mowa? O roślinach doniczkowych. Kwiaty doniczkowe to dziś najmodniejszy dodatek wnętrz w pokoleniu millenialsów, czyli dwudziestopięcio – trzydziestolatków. Miejska dżungla we wnętrzu oznacza, że nie ograniczamy się do kilku skromnych doniczek na parapecie.
Modny salon dosłownie tonie w zieleni. Hitem są zielone ściany, czyli parawany, na których umieszczane są doniczki. W efekcie całość sprawia wrażenie żywej, zielonej ściany. Modne jest miksowanie roślin różnej wielkości – w salonie na podłodze może stanąć okazała monstera lub fikusy, na parapecie zielistki, filodendrony, w kwietnikach zawieszonych na ścianie – zwisające bluszcze. Im więcej, tym lepiej. Do łask wracają gatunki modne w PRL, ale nie brak też egzotycznych hitów.
Roślinne wzory na topie
Rośliny stały się też modnym elementem dekoracyjnym. Jeśli lubisz odważne rozwiązania, postaw na tapetę w bujne, roślinne wzory. Absolutnym hitem jest motyw liści monstery. Uwaga: tak barwne ściany wymagają naturalnych i stonowanych mebli, idealnie zgrywają się z jasnym drewnem i prostymi formami. Zieleń inspiruje też pod względem kolorystycznym. Jeśli chcesz osiągnąć urban jungle, poza kwiatami możesz postawić na przykład na zieleń w obiciu mebli czy w dodatkach dekoracyjnych.
Maksymalizm vs minimalizm
Ostatnie lata to zdecydowanie triumf minimalizmu. Setki książek i blogów na ten temat, wnętrza ascetyczne, niemal puste, z dominacją bieli i prostych form. Czy minimalizm nadal jest modny? Jak najbardziej. Jasne, rozświetlone i harmonijne wnętrza są uniwersalne, wiele osób dobrze się w nich czuje i są świetną odtrutką na czasy chaosu. Tymczasem jednak powoli na salony (dosłownie i w przenośni!) wkracza maksymalizm, czyli zupełne odwrócenie wcześniejszego trendu. Maksymalizm na razie pojawia się we wnętrzach aranżowanych przez trendsetterów, można jednak przypuszczać, że w ciągu kilku sezonów podbije nasze serca, wypierając ascetyczną biel.
Kolor na 1 miejscu
Jak zaaranżować wnętrze w stylu maksymalizmu? Numer jeden to kolor. Teraz jednak w wydaniu full – już nie jedna ściana o mocnej barwie i pozostałe neutralne, a monochromatyczne wnętrza w odważnych kolorach. Na ściany trafiają przede wszystkim odcienie kamieni szlachetnych: szafirowe, rubinowe, amarantowe ściany nie każdemu przypadną do gustu, ale z pewnością są modne. Wolisz mniej awangardowe rozwiązanie/ Postaw na mocny kolor na meblach, ściany zostawiając bardziej stonowane. Bardzo efektownie będzie wyglądał salon z welurową kanapą i fotelami o barwie ametystu w duecie ze ścianami pokrytymi przydymionym fioletem.
Styl glamour to triumf maksymalizmu
Maksymalizm to też triumf formy. Meble mają być nie tylko funkcjonalne, jak w dominującym przez długie lata stylu skandynawskim, ale spektakularne i przyciągające uwagę. Jeśli boisz się nadmiaru wrażeń, kup jeden wyjątkowy mebel, pozostałe niech tworzą tło, na którym meblarski klejnot będzie lśnił. To może być na przykład designerska sofa w jaskrawym kolorze labo wielobarwna komoda. Maksymalizm świetni wygląda też w stylu glamour – nie bój się wszystkiego, co błyszczy. Uwaga: pewna doza kiczu jest dozwolona. Salon urządzony w stylu maksymalistycznym nie musi być poważny.
Etniczne wzory
Etniczne wzory to jeden z najsilniejszych trendów na rok 2020. Na fali zainteresowania wszystkim co lokalne, autentyczne, nieprzetworzone wraca zainteresowanie rdzennymi kulturami i folkiem. Trend ten to jednak nie tylko warstwa wizualna, chodzi również o zrównoważoną, odpowiedzialną i etyczna konsumpcję. Szalenie modne są na przykład tkaniny produkowane przez niewielkie manufaktury afrykańskie. przedsiębiorstwa te pozwalają mieszkańcom zarabiać na swoje utrzymanie w krajach, gdzie panuje skrajna bieda. To całkowita odwrotność rabunkowej gospodarki opartej na fast fashion z jej zasadą: szybko i jak najtaniej.
Nawiązanie do kultury i sztuki afrykańskiej
Etniczne wzory, które modne są w 2020 roku to przede wszystkim nawiązania do kultury i sztuki afrykańskiej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by pełnymi garściami czerpać z innych kultur. Jeśli zależy Ci, by łapać trendy, które są ledwie zauważalne, zwróć swoje oczy na wschód. Nie ten daleki, choć japońskie wzory są bardzo modne, ale ten zdecydowanie nam bliższy. Z badan trendów na najbliższą dekadę wynika, że coraz modniejsze będą elementy kultury rosyjskiej. Jednak nie tej z Moskwy, a sięgającej dalej, aż na Kaukaz i Syberię. Warto w nie inwestować, zanim po pokazaniu na światowych targach designu osiągną zawrotne ceny.
Duża zaleta mody na etniczne wzory jest to, że trend ten pozwala łatwo odświeżyć nas salon, bez całkowitej zmian jego aranżacji. Jeśli mamy dość neutralne wnętrze, kilka etnicznych akcentów sprawi, że salon będzie prezentował się modnie i efektownie.
Mocne kolory
Jeśli chodzi o kolorystykę wnętrz, ścierają się w 2020 roku dwie sprzeczne tendencje. Z jednej strony modne są neutralne barwy ziemi, z drugiej – mocne i wyraziste kolory. Warto pamiętać, że kolorem roku 2020 jest mocny niebieski. Jak urządzić salon w mocnych kolorach? Kilka wskazówek pojawiło się wyżej, kiedy omawialiśmy trend maksymalistyczny. Nie musisz jednak iść aż tak daleko. Mocne kolory można wprowadzić na początek w dodatkach. Zasłony o barwie intensywnie niebieskiej, butelkowej zieleni czy słonecznego żółtego sprawią, że salon będzie wyglądał świeżo i interesująco. Dodajmy do tego kilka innych akcentów – dywan czy poduszki na kanapie. To wariant najprostszy. Możemy też iść dalej i postawić na barwne obicia mebli. Kolorowa kanapa w salonie to prawdziwy hit 2020 roku. Szczególnie jeśli ma nietypowy, zaokrąglony lub owalny kształt. Mocne meble są nieco futurystyczne w formie. W połączeniu z mocną barwą stają się pierwszoplanowym elementem salonu. Oto przykład bardzo udanej aranżacji z mocnym kolorem na ścianach i kolorową sofą.
Vintage? Nadal trzyma się mocno
Choć nie jest to trend nowy, w 2020 roku vintage nadal trzyma się mocno. Salon pełen perełek z minionych dekad to nadal modne wnętrze. Jak urządzić taki salon, żeby wyglądał stylowo? Przede wszystkim postaw na autentyki, zamiast współcześnie produkowanych replik retro ikon wystroju wnętrz. Polska może się tu poszczycić naprawdę wspaniałym wzornictwem, które wciąż jeszcze można upolować w dobrych cenach. Stolik typu jamnik czy ława na wysoki połysk na cienkich nóżkach nadadzą salonowi urok retro. Warto też szukać foteli z lat pięćdziesiątych czy sześćdziesiątych.
Styl PRL nadal w modzie
Bardzo modne są także meble projektowane przez Rajmunda Hałasa – można je wylicytować w serwisach aukcyjnych, ale też kupić na pchlich targach a nawet… zaleźć przy śmietnikach. Urządzając salon w stylu retro nie musimy oczywiście kompletować całego zestawu z PRL. Wystarczy kilka ikonicznych przedmiotów oraz dobrze dobrane dodatki. Figurki porcelanowe, kwietnik czy lampa vintage sprawią, że wnętrze będzie stylowe i wysmakowane.
Recycling, czyli (prze) rób to sam
Bardzo zauważalnym trendem w urządzaniu salonów i całych mieszkań jest teraz upcyclingu oraz recycling. Ta moda także ma głębsze znaczenie. Dziś dominują trendy proekologiczne, znudziliśmy się już konsumpcją, staramy się szukać odpowiedzialnych rozwiązań, które są przyjazne dla środowiska. Tęsknimy za rzeczami innymi niż wytwarzane masowo i sprzedane w sieciach sklepów. Stad tak duża popularność majsterkowania i różnego rodzaju przeróbek. Dziś salon, z którego można być dumnym to nie ten urządzony drogimi meblami od znanych projektantów, ale salon, w którym dumnie stoi wyszperany gdzieś fotel z obiciem zrobionym na nowo przez właściciela.
Indywidualny charakter wnętrz
Różnego rodzaju przeróbki i renowacja starych mebli pozwalają na wykreowanie indywidualnego wnętrza, które oddaje charakter właścicieli. Każdy taki salon jest niepowtarzalny. A autentyzm i niepowtarzalność się z 2020 roku słowami kluczowymi dla zrozumienia dominujących trendów w urządzaniu wnętrz, ale nie tylko.