Meble z palet DIY

Meble z palet DIY

Meble z palet nie wychodzą z mody! Przed ponad dekadą były nowinką budzącą zdumienie, z którą mogliśmy spotkać się tylko w tzw. hipsterskich lokalach, niekiedy na zdjęciach wnętrz zamieszkiwanych przez artystyczną bohemę. Dziś są szalenie popularne – na tyle, że można je kupić w wielu sklepach. Jednak prawdziwa fajda to wykonać je samemu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Początkowo meble z palet miały by sposobem na to, by jak najtaniej urządzić wnętrze. Palety, drewniane skrzynki, szpule po kablach – to wszystko stało się idealnym materiałem, by niemal bezkosztowo stworzyć stolik, łózko czy półki. W takim stylu aranżowali swoje wnętrza młodzi artyści i studenci, tak urządzano lokale mające przyciągać miłośników alternatywnego stylu życia. Bardzo szybko stały się też modne – tworzenie mebli z palety to był naprawdę gorący trend. Wówczas jeszcze palety i skrzynki rzeczywiście można było zdobyć za darmo, ewentualnie kupić za niewielkie pieniądze. Gdy jednak meble z palet stały się modne, w popularnych sklepach trzeba za nie zapłacić naprawdę dużo.

Zdarza się też, że nie są robione z prawdziwych palet towarowych, a z palet… specjalnie wykonanych jako elementy mebli, co zupełnie wypacza ideę upcyclingu, jak towarzyszyła temu zjawisku na samym początku. Dlatego proponujemy, by wrócić do korzeni i meble z palety wykonać samodzielnie. Szczególnie, że rękodzieło i majsterkowanie to nie tylko znakomite efekty, tutaj lizy się sam proces. To wspaniałe hobby, a satysfakcja towarzysząca korzystaniu z mebli wykonanych samodzielnie jest nieporównywalna z tą, jaką da nam zakupienie nawet najpiękniejszych mebli w sklepie.

Warto też podkreślić, że wykonanie mebli z palet jest dość proste, więc to idealna propozycja dla kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z DIY. Oczywiście są też projekty bardziej skomplikowane, jednak na początek możemy wybrać coś naprawdę prostego – wystarczy oszlifować i pomalować paletę, na której położymy materac, by powstało oryginalne i modne łóżko czy kanapa do siedzenia. Poza tym samodzielnie wykonane meble z palet idealnie wpisują się modne dziś tendencje: upcyclingu, rękodzieła, odejścia od masowości. Są ekologiczne i wyglądają znakomicie!

Meble z palet DIY: od czego zacząć

Na początek musimy wykonać projekt naszego mebla, żeby wiedzieć ilu palet jakiej wielkości potrzebujemy. Projekt nie musi być dokładny – ważne, żeby określić wielkość mebla, co pozwoli obliczyć nam liczbę potrzebnych palet.

Czym są palety? To nic innego jak podesty służące do tego, żeby wygodnie przechowywać i transportować towary przy użyciu wózków widłowych – charakterystyczne ażurowe elementy służą właśnie do tego, żeby wsunąć uchwyty wózka w paletę i podnieść ją.

Standardowe europejskie palety z oznaczeniem EU mają ściśle określone wymiary i parametry. Najpopularniejszy model ma wymiary: 1200x800x144mm. Taka paleta jest ciężka, waży aż dwadzieścia pięć kilogramów, jednak ma też bardzo dużą wytrzymałość – można na niej przechowywać aż 1000 kg towarów! Jej górna część składa się z pięciu desek – warto o tym wiedzieć, gdy planujemy nasz mebel.

Na rynku dostępne są też tak zwane połówki, czyli palety o wymiarach 800 x 600 x 144 mm, a także palety europejskie powiększone mające wymiary 1200 x 1200 x 144 mm. Takie kwadratowe palety świetnie sprawdzają się w roli stolików kawowych czy wygodnych siedzisk. Są ciężkie, ważą ponad trzydzieści kilogramów, a ich blat składa się z dziewięciu desek.

Poza paletami służącymi do przewożenia towaru na rynku są też dostępne palety o innych funkcjach, służące do przechowywania towaru w kontenerach. Część z nich to tak zwane nadstawki, czyli aplety, które chronią boki i górę przewożonego towaru. Palety do kontenerów mają większe zróżnicowanie rozmiarowe niż standardowe palety europejskie, wykonane są z drewna gorszej jakości i cieńszego, jednak to nie oznacza, że nie można ich wykorzystać w swoich projektach DIY. Do ponownego wykorzystania nadają się nawet palety określane mianem jednorazowych – sprawdzą się na przykład jako niewielkie półki. Należy jednak pamiętać, że mają one mniejszą wytrzymałość i nie można na nich przechowywać ciężkich rzeczy.

Ciekawe z perspektywy projektanta mebli z palet DIY są palety, które nie mają przerw pomiędzy deskami. Dzięki remu powstaje jednolity blat – idealny na przykład jako stolik – nie trzeba kłaść już dodatkowej warstwy ani szkła, by używać blatu.

Jakie palety wybierać do swoich projektów? Na początek najlepiej decydować się na palety z oznaczeniem EUR. Europalety muszą spełniać rygorystyczne normy ISO. Oznacza to, że są na przykład poddawane obróbce cieplnej oraz impregnowane chemicznie, dzięki czemu są odporne na działanie bakterii, grzybów i owadów, które mogłyby zagnieździć się drewnie. Co ważne, używane do impregnacji preparaty nie są groźne dla człowieka. Minusem stosowania obróbki jest utwardzenie drewna, co oznacza, że do obróbki europalet przydają się dobre narzędzia elektryczne, na przykład wyrzynarka i elektryczna szlifierka.

Skąd wziąć palety do produkcji mebli DIY?

Osoby z największym zacięciem upcyclingowym i ekologicznym za punkt honoru stawiają sobie bezkosztowe zdobycie palet. Rzeczywiście, palety często można zaleźć porzucone w okolicy sklepów i magazynów, albo przy placach budowy. Nieraz są na terenie, który nie ma żadnego właściciela – w przeciwnym wypadku należy zapytać, czy możemy je zabrać. Także w sklepach, szczególnie tych mniejszych możemy po prostu zapytać, czy nie mają do oddania palet lub skrzynek – należy jednak liczyć się tym, że dostaniemy egzemplarze, których stan nie jest idealny – mogą być mocno zabrudzone lub lekko uszkodzone, jednak nie jest to przeszkodą, by wykorzystać je jako surowic do produkcji mebli z palet. Warto też przeszukać lokalne serwisy ogłoszeniowe – zdarza się, że są palety do wzięcia, których właścicielowi zależy na tym, żeby jak najszybciej się ich pozbyć i nie musieć martwić się ich transportem i przechowywaniem.

Jeśli wolimy tradycyjną drogę, możemy skorzystać z punktów skupu i sprzedaży palet. Koszt palet nie jest wysoki. Za europalety w dobrym stanie zapłacimy około dwudziestu – trzydziestu złotych, nieco tańsze są palety bez znaczka EUR, możemy je kupić już za dziesięć złotych. Jeśli zmawiamy więcej palet możemy też liczyć na transport ze sklepu.

Obróbka palet przed wykonaniem mebli

Nawet palety będące w świetnym stanie należy starannie przygotować, zanim zrobimy z nich meble. Powód? To są przedmioty służące do przechowywania i transportu towarów, dlatego nie muszą być ani ładne, ani gładkie, zadry w niczym nie przeszkadzają. Dlatego też naszą pracę z europaletami trzeba rozpocząć od dokładnego wyszlifowania powierzchni. To nie tylko usunie z niej ewentualne zabrudzenia, ale też wystające i szorstkie elementy, które mogą być nieprzyjemne w użytkowaniu. Dodatkowo szlifowanie przygotowuje powierzchnię do dalszych zabiegów. Uwaga: trzeba się liczyć z tym, że zajmie to sporo czasu, bo drewno jest twarde. Najlepiej pracuje się z użyciem szlifierki elektrycznej. Na koniec możemy jeszcze przetrzeć palety drobnym papierem ściernym.

Tak przygotowane palety możemy poddać dalszym zabiegom. Zależą one zarówno od efektu estetycznego, jaki chcemy uzyskać, jak i od tego, gdzie będą użytkowane nasze meble z palet. Jeśli planujemy wykonać z nich meble do ogrodu lub na balkon, konieczne jest zabezpieczenie powierzchni odpowiednim lakierem przeznaczonym do mebli zewnętrznych. Dzięki temu będą odporne na wilgoć i warunki atmosferyczne. Jeśli meble z palet mają ozdobić wnętrze, lakier nie jest konieczny. Wyszlifowane palety możemy zostawić w stanie naturalnym, bardzo ciekawe efekty uzyskamy też, jeśli użyjemy preparatów wybielających. Duże pole do popisu daje też bejca – zabejcowane drewno może mieć odcień naturalny lub być zabarwione na wybrany przez nas kolor. W przeciwieństwie do wielu farb bejca wnika głęboko, jednak nie przykrywa struktury drewna, co daje bardzo ciekawe efekty. Palety możemy także malować farbami dedykowanymi do drewna lub klasycznymi farbami kredowymi. Do zabezpieczenia palet możemy użyć wosku lub lakieru.

Skąd wziąć pomysły na meble z palet DIY?

Meble z palet są bardzo popularne, więc bez trudu znajdziemy w internecie liczne inspiracje i projekty, które możemy wykonać samodzielnie – wiele z nich jest dokładnie opisanych. Oczywiście możemy je wykonać krok po kroku według opisu, ale też modyfikować i potraktować jako punkt wyjścia do własnych działań.

Dla osób początkujących bardzo dobrym pomysłem jest YouTube, gdzie znajdziemy wiele interesujących tutoriali pokazujących, jak zrobić meble z palet. DIY dzięki tym tutorialem jest dziecinnie proste nawet dla osób zupełnie początkujących.

Oto kilka tutoriali, które pozwolą Wam na stworzenie wielu interesujących projektów.

Jak zrobić kanapę z palet i taboret?

Jak zrobić meble ogrodowe z palet?

Jak zrobić łóżko z palet?

Prosty sposób na stolik z palety

Majsterki pokazują, jak zrobić zielnik z palety:

I jeszcze pomysł na wykonanie półki na wino z palety:

Oryginalny projekt – jak zrobić krzesło z palety

Wiele inspirujących pomysłów na meble z palet DIY znajdziecie też w serwisie Pinterest oraz na blogach poświęconych stolarce i rękodziełu.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

Dywany boho

Dywany boho

Kolory we wnętrzach 2020 – co jest teraz modne?

Kolory we wnętrzach 2020 – co jest teraz modne?

Jak kolory we wnętrzach wpływają na nastrój?

Jak kolory we wnętrzach wpływają na nastrój?

Warzywa bogate w żelazo. Które produkty warto jeść przy niedoborach żelaza?

Warzywa bogate w żelazo. Które produkty warto jeść przy niedoborach żelaza?