Kolory we wnętrzu: sypialnia

Kolory we wnętrzu: sypialnia

Sypialnia to pomieszczenie wyjątkowe. Choć należy do prywatnej strefy naszego domu, warto urządzać je równie starannie jak reprezentacyjny salon. Sypialnia to nasza świątynia relaksu i wypoczynku, miejsce, w którym śpimy i… nie tylko. Od tego, jak urządzimy sypialnię w dużej mierze zależy jakość naszego życia.

Urządzanie sypialni wydaje się proste: wygodne łózko, szafka nocna, lampka. W praktyce często w sypialni lądują też komody i szafy. Wówczas łatwo o zagracenie sypialni, a pomieszczenie to powinno być uporządkowane i harmonijne, by sprzyjać wypoczynkowi. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by sypialnię połączyć z garderobą – szczególnie, gdy pokój, który przeznaczamy na sypialnie jest obszerny, a odrębnego pomieszczenia na garderobę brak. W sypialni poza łóżkiem mogą też znaleźć się takie elementy jak toaletka z lustrem – wówczas sypialnia zyskuje nieco buduarowy klimat i staje się prywatnym królestwem kobiety. Popularne rozwiązanie to umieszczanie interesujących półek na książki – lektura przed snem to wspaniały, wyciszający nawyk, a ulubione książki warto mieć pod ręką.

Zanim jednak wybierzemy meble, musimy zdecydować się na kolorystykę, w jakiej utrzymana będzie nasza sypialnia. Jak wybrać kolory? Eksperci radzą, by w sypialni stawiać na barwy wyciszające i kojące: wybrane z palety niebieskiego, zieleni, bieli i szarości. Odradzane są energetyzujące odcienie czerwieni żółci i pomarańczu. Jednak warto pamiętać, że w urządzani wnętrz zasady są po to, by je łamać… Poniżej znajdziecie dziesięć pomysłów na klasyczne i awangardowe zestawienia kolorystyczne do sypialni.

Sypialnia w bieli – sprawdzona klasyka

Malo która barwa tak silnie kojarzy się z sypialnią, jak biel. Biała sypialnia wygląda jasno i czysto, kolor ten świetnie sprawdza się zarówno w małych wnętrzach, które optycznie powiększa, jak i w większych, których atuty dzięki bieli są uwypuklone. Co ważne, urządzając sypialnię na biało możem osiągnąć bardzo różne efekty stylistyczne w zależności od tego, jakie meble i dodatki wybierzemy. Jak zaaranżować białą sypialnię?

Biel świetnie sprawdza się w stylu skandynawskim. Idealnie, by nasze wnętrze miało naturalną, drewnianą podłogę – jasne drewno sprawdza się w tej opcji najlepiej. Do tego proste łóżko na drewnianej ramie dobranej odcieniem do podłogi lub białe. Ściany oczywiście białe – warto jednak pamiętać, że biel może mieć różne odcienie – jeśli zmiksujemy w jednym pomieszczeniu tę o ciepłej, żółtawej tonacji z bielą o chłodnym, błękitnym połysku nie będzie to wyglądało dobrze. Styl skandynawski jest mocno minimalistyczny, dlatego w takiej aranżacji dodajemy jeszcze tylko niewielkie szafki nocne lub stoliki. Wariant najbardziej minimalistyczny to zastąpieni tych mebli niewielkimi półkami na ścianie – wystarczającymi, by odłożyć książkę lub gazetę czytaną przed snem czy okulary. Nie zapominajmy też o lampkach nocnych – dobrze sprawdzają się kinkiety nad wezgłowiem łóżka, choć niektórzy preferują niewielkie lampki stawiane na stolikach nocnych. Dekoracje? W sypialni największy walor dekoracyjny ma samo łóżko. Powinno być oczywiście starannie zaścielone. Wybierzmy biała pościel, ewentualnie w naturalne, stonowane nadruki. Do tego biała narzuta i kilka dekoracyjnych poduszek – oczywiście białych. Ascetycznie? Na podłogę możemy rzucić puchaty dywan, idealnie, jeśli jest z naturalnej wełny, niektórzy preferują na przykład skórę owczą. W stylu skandynawskim mile widziane są też rośliny – w sypialni nie tylko dodają koloru i ożywiają wnętrze, ale też oczyszczają powietrze. Wystarczy jeden efektowny okaz ustawiony na podłodze w jutowym koszyku. Na ścianie możemy zawiesić prostą grafikę lub fotografie w antyramie.

Biel w sypialni może mieć też oblicze romantyczne. Jak osiągnąć taki efekt? Świetnie sprawdzi się łózko metalowe, na dość wysokich nóżkach, z fantazyjnie wymodelowanym wezgłowiem. Łóżko może mieć też pikowany, wysoki zagłówek. Szafki nocne powinny być utrzymane w podobnym stylu – tutaj liczy się forma, która powinna być finezyjna. O całości decydują oczywiście dodatki. Pościel ozdobiona subtelnym haftem lub delikatnym, kwiatowym wzorem, do tego narzuta lekka, z falbankami. Na stoliku nocnym ustawione świeże kwiaty, puchaty dywanik. A może chcesz iść na całość i wybierzesz łóżko z baldachimem? Nigdy nie jest za późno, by spełnić marzenie o iście królewskiej sypialni.

Męska sypialnia dla singla

Kiedy sypialnię dzieli para, jej urządzanie to liczne kompromisy. Jeśli jesteś singlem, nie musisz nikogo pytać o zdanie. I nikt nie będzie Cię przekonywał, że czerń to nie jest kolor do sypialni… Oto kilka pomysłów na ultramęską sypialnię. Bez kompromisów.

To ten etap życia, że pojedyncze łózko w zupełności Ci wystarcza? Nie musisz kupować kingsize bed tylko dlatego, że są modne. Szczególnie, gdy Twoja przestrzeń życiowa jest niewielka. Łóżko wkomponowane w zabudowę z praktycznymi szufladami do schowania pościeli (i – nie ukrywajmy – innych przydatnych drobiazgów, które akurat nie mają stałego miejsca), obok biurko do pracy. W ten sposób powstaje prywatna przestrzeń sypialniano – gabinetowa. A gitara? Kto powiedział, że to nie jest miejsce na zagranie kilku hitów?

Wolisz duża przestrzeń o męskim charakterze? Szerokie i niskie łóżko z ciemnego drewna, umieszczone pod oknami dachowymi wygląda klimatycznie, dywan w geometryczny wzór komponuje się dobrze z galerią czarno – białych fotografii na ścianach. Fotel i wysoka, stojąca lampa tworzą w sypialni dodatkowy kącik czytelniczy idealny do popołudniowego czy wieczornego relaksu. Sprawdź, może ta aranżacje przypadnie Ci do gustu i zainspiruje Cię przy urządzaniu własnej sypialni.

Kobieca sypialnia dla singielki

Nie dzielisz sypialni z mężczyzną? W urządzaniu sypialni nie musisz bać się, że ekspansja Twojego kobiecego pierwiastka przytłoczy go i nie będzie czuł się dobrze w tym wnętrzu. Możesz zaszaleć. Sypialnia z toaletką? Kobiecy buduar? A może modna otwarta garderoba? Możesz przetestować każdy z tych pomysłów!

Róż i dorosła kobieta? A kto powiedział, że jest zarezerwowany tylko dla dziewczynek! To kolor, który pozwala na stworzenie ciekawej aranżacji. Uwaga: jeśli jednak chcesz uniknąć efektu sypialni przeniesionej z bajki Disneya, warto zrównoważyć słodki róż nieco poważniejszym brązem i rozjaśnić bielą. Te trzy kolory, choć nie są typowym zestawieniem, sprawdzają się zaskakująco dobrze. Oto aranżacja sypialni, która jest wyjątkowo kobieca, a jednocześnie z charakterem i stylowa. Mimo różu i złota nie ma mowy o kiczu. Wszystko dzięki stylowej, brązowej szafce i stonowanej pościeli oraz narzucie, które uspokajają całość.

Czym jest otwarta garderoba? To odejście od zasady, że ubrania należy ukrywać w szafie. W otwartej garderobie są one wyeksponowane na wieszaku i stają się jednym z elementów dekoracyjnych. Sypialnia połączona z tego rodzaju garderobą to prawdziwy hit ostatnich sezonów. Jak ją zorganizować? Przede wszystkim pamiętaj, że wyeksponowanie ubrań wymaga zastosowania neutralnej bazy. Dobrze sprawdzi się biel lub naturalne odcienie kremowe, waniliowe czy jasna szarość. Łóżko przykryte lnianą narzutą, proste deski na podłodze, okno, które zasłania jedynie jasna roleta. Do tego biały wieszak pełniący funkcję garderoby. Oto przykładowa aranżacja w tym stylu.

Sypialnia z toaletką to marzenie niejednej kobiety. Czemu by go nie zrealizować? Toaletka to mebel, który jest jednocześnie praktyczny i bardzo dekoracyjny. Ważne, by dobrać ją stylistycznie do całego wnętrza – może być nowoczesna, w stylu prowansalskim, prosta, w stylu skandynawskim czy retro – wybór należy do Ciebie. W roli toaletki może też wystąpić niewielki stolik, konsola czy blat z zawieszonym nad nim lustrem. Ważne, by miejsce to miało oświetlenie, które pozwoli Ci na wykonanie makijażu.

Biel i granat – zgrany duet

Wszelkie odcienie niebieskiego to absolutna klasyka, jeśli chodzi o kolorystykę w sypialni. Nic w tym dziwnego, są to barwy mające działanie wyciszające i uspokajające, kojarzą się z nocą, sprzyjają więc wypoczynkowi i zasypianiu. Idealnie w sypialni sprawdzają się ciemne, mocno nasycone odcienie granatu. Jak je zaaranżować, by całość nie była byt przytłaczająca? Granat tworzy świetny duet z bielą, która rozjaśnia go i dobrze z nim kontrastuje. To połączenie, które bardzo trudno zepsuć. Wariant najprostszy? Ciemnogranatowe ściany, biała lub drewniana podłoga w naturalnym kolorze, do tego proste, białe łózko i pasująca do niego szafka nocna. Do koloru ścian warto też dobrać narzutę na łóżku i rolety – to nie tylko efektowne, ale też praktyczne, bo ciemnogranatowe rolety gwarantują nam dobre zaciemnienie sypialni, a to bardzo ważne dla jakości snu. Oto przykład takiej klasycznej, stonowanej aranżacji.

Oczywiście proporcje bieli i grantu możemy dowolnie zmieniać – oto przykład aranżacji sypialni, w której bieli jest zdecydowanie więcej. Jednocześnie jest to na tyle neutralna baza kolorystyczna, że śmiało możemy zaszaleć z dodatkami. Jako element uzupełniający świetnie sprawdzają się złote elementy, które w tym zestawieniu z pewnością nie będą wyglądały kiczowato. Złoto możemy wprowadzić jako element dekoracji łózka czy w postaci ramy lustra zawieszonego nad nim lub elementów lampek nocnych. Metalizowane elementy to mogą być też na przykład ramki grafik i obrazów zawieszonych na ścianach czy okucia komody. Bardzo modne są też połyskujące na złoto osłonki doniczek oraz sama zieleń w sypialni.

Butelkowa zieleń – to teraz jest trendy!

Butelkowa zieleń to kolor trudny – jest mało typowy i niełatwo znaleźć dodatki o tym odcieniu. Obecnie jednak jest on coraz modniejszy. Z jakimi kolorami zestawiać ten odcień zieleni? Dobrze zgrywa się z bielą, odcieniami złotego, pudrowym różem oraz kolorem burgund, lubi towarzystwo klasycznych, brązowych mebli. Sypialnia z przewagą butelkowej zieleni będzie wyglądała oryginalnie i bardzo szlachetnie.

Obawiasz się, że kolor ten jest ciemny i przytłaczający? Możesz położyć butelkową zieleń tylko na jedną ścianę – pozostałe utrzymując w neutralnej, matowej bieli. Wówczas dla stworzenia spójnej aranżacji dobierz też narzutę i kilka dodatków w tym odcieniu zieleni. Zadbaj też o roślinność w sypialni. Oto przykład ciekawej aranżacji, w której butelkowa zieleń jest równoważona bielą – całość jest prosta, nawet nieco ascetyczna, a przy tym wysmakowana. Butelkową zieleń do sypialni możemy wprowadzić też pod postacią obicia łóżka czy foteli.

Bardzo ciekawy efekt uzyskamy, łącząc butelkową zieleń z przybrudzonym, dość ciemnym różem. Pamiętajmy, że to połączenie na tyle nadaje charakter wnętrzu, że pozostałe elementy powinny być neutralne i jak najmniej rzucające się w oczy.

Szary, szary i jeszcze trochę szarego

Szarości zagościły w naszych wnętrzach już dekadę temu, jednak nic nie wskazuje na to, by miały wyjść z mody. Nic dziwnego – szarość jest neutralna, wyciszająca, a w czasach wszechogarniającego chaosu takiego właśnie ukojenia szukamy w domu. Poza tym wnętrza z elementami szarości są uniwersalne i ponadczasowe, a przy tym bardzo łatwo i szybko możemy je odświeżyć wprowadzając kolory. Niemal każda barwa sprawdzi się w dodatkach. Także monochromatyczna, szara sypialnia może wyglądać bardzo stylowo. Wystarczy skontrastować w niej różne odcienie szarości i faktury, by wnętrze nabrało charakteru mimo pozornej prostoty a nawet monotonii. Warto jedynie pamiętać, że w tego rodzaju monochromatycznych wnętrzach bardzo dużą rolę odgrywa jakość użytych materiałów. Oto przykład bardzo udanej aranżacji sypialni utrzymanej w szarościach.

Sypialnia w kolorze wina

Choć czerwień nie jest polecana jako kolor do urządzania sypialni, bo jest zbyt energetyczna, nie dotyczy to jej szlachetnych, głęboko nasyconych odcieni takich jak burgund czy barwa czerwonego wina. Kolor ten nie musi występować na ścianach, choć na nich prezentuje się bardzo dobrze. Można uczynić z niego wiodącą barwę, ściany pozostawiając na przykład kremowe czy delikatnie złociste. Jeśli decydujemy się na ściany w kolorze wina w sypialni, zadbajmy o to, by łóżko i podłoga były jasne – dzięki temu wnętrze nie będzie zbyt ciemne i przytłaczające. Warto też pamiętać, że tego rodzaju odważne rozwiązania kolorystyczne dobrze zgrywają się z innymi awangardowymi pomysłami – na przykład z ekscentrycznymi obrazami, fotografiami i grafikami na ścianach, tak jak w tej aranżacji sypialni. Z jakimi kolorami łączyć barwę wina w sypialni? Najbardziej neutralne połączenie uzyskamy z kolorem kremowym i złotymi dodatkami. Bardzo oryginalne, oparte na kontrastach połączenie to burgund i głębokie odcienie niebieskiego oraz zieleni. Ciekawie wyglądają też dodatki w odcieniu musztardowym.

Biel i czerń, czyli sypialnia w kontrastach

Biel i czerń to klasyczny duet w urządzaniu wnętrz. Czy sprawdzi się także w sypialni? Jak najbardziej! Jeśli tylko lubisz mocne kontrasty, taka aranżacja może być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Duża zaletą wyboru tego prostego zestawienia kolorystycznego jest możliwość zaaranżowania go na wiele sposobów – duet ten może być w stylu skandynawskim, glamour czy boho, możesz stworzyć spokojne i stonowane wnętrze, lub wręcz przeciwnie – sypialnie z artystycznym rozmachem. Warto jedynie pamiętać o konsekwencji – te dwa kolory nie lubią innych barw jako dodatków. Walor dekoracyjny dają natomiast różnego rodzaju geometryczne wzory, które w tym kontrastowym z=połączeniu prezentują się wyjątkowo dobre.

Komponując czarno – białą sypialnię możesz postawić na geometryczną tapetę. Wystarczy jedna ściana w pasy czy innego rodzaju kształty, a całość nabierze wyrazu. Uwaga: przy tak mocnej ścianie, reszta powinna być już spokojniejsza. Efekt końcowy w dużej mierze zależy od tego, jak ustalisz proporcje między czernią i bielą.

Musztardowo, czyli nietypowo

Kolor musztardowy zaczął pojawiać się w trendach odzieżowych i dekoracji wnętrz już kilka sezonów temu, jednak bardzo nieśmiało i powoli podbijał nasze serca. Nic dziwnego, nie jest to barwa łatwa i wymaga sporego wyczucia przy kreowaniu połączeń kolorystycznych, ale warto po nią sięgnąć, bo pozwala na tworzenie nowoczesnych i świeżo wyglądających aranżacji wnętrz. Oczywiście w wariancie monochromatycznym żółć jest trudna do zniesienia. Z czym łączyć ten odcień. W serwisie Pinterest znajdziecie wiele palet kolorystycznych, które podpowiadają, w jakim towarzystwie musztardowy prezentuje się najlepiej. Na pewno bezpiecznym połączeniem będzie zestawienie z szarością – oto przykład takiej aranżacji kolorystycznej sypialni. Oczywiście musztardowa może być też ściana, a szare dodatki – tak jak w tym przypadku.

Sypialnia w kolorach ziemi

Obecnie w niemal każdej dziedzinie życia najsilniejszą tendencją są tak zwane „green trends, czyli trendy związane z ekologią. Co za tym idzie, zwracamy się ku stonowanej, naturalnej kolorystyce. Do łask wracają tak zwane barwy ziemi, dobrze znane z czasów hippisowskich, choć oczywiście ograć je można w bardzo różnych stylistykach. Jakie to kolory? Przede wszystkim beże (które z ulga pożegnaliśmy na pewien czas po okresie ich królowania w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku), kolor cegły, stonowane brązy, przydymione żółcie… Pozwalają wykreować spokojną, naturalną przestrzeń. Zwykle towarzyszą temu naturalne materiały: len, bawełna, drewno, kamień. Dominuje prostota lub nutka artystycznego szaleństwa i starannie zaplanowanej nonszalancji.

Oto przykład bardzo udanej aranżacji nowoczesnej sypialni w kolorach ziemi. Kolory mogą być też bardziej urozmaicone, tak jak w tej sypialni. Jako dodatki najlepiej sprawdzą się rośliny doniczkowe – ożywią przytłumione kolory i wpiszą się w proekologiczne trendy. Dobrze wpiszą się w tę stylistykę także fotografie czy grafiki – raczej prywatne, mówiące coś o właścicielu niż te z najmodniejszych sklepów z dodatkami.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

Dywany boho

Dywany boho

Kolory we wnętrzach 2020 – co jest teraz modne?

Kolory we wnętrzach 2020 – co jest teraz modne?

Jak kolory we wnętrzach wpływają na nastrój?

Jak kolory we wnętrzach wpływają na nastrój?

Warzywa bogate w żelazo. Które produkty warto jeść przy niedoborach żelaza?

Warzywa bogate w żelazo. Które produkty warto jeść przy niedoborach żelaza?