Kuchnia: wybór mebli
Wybór mebli do kuchni to niełatwe zadanie, niezależnie od tego, czy remontujesz czy projektujesz to pomieszczenie od nowa. Liczy się tu wiele kwestii – od budżetu, przez styl, w jakim chcemy urządzić kuchnię, aż po warunki mieszkaniowe, jakie posiadamy. Co więcej, meble zwykle wybieramy myśląc o dłuższej perspektywie czasowej, więc ważne jest, by nam się za szybko nie znudziły. Jakie meble do kuchni wybrać?
Na jaki materiał się zdecydować?
MDF, szkło czy drewno? Obecnie dużą popularnością cieszą się fronty szafek kuchennych wykonane z płyty MDF, którą powleka się farbą lub oklejanych w wysokiej temperaturze. Daje to duże pole do popisu, nieskończoność wzorów i kombinacji. Jakie są wady płyt MDF? Jeśli uszkodzimy okleinę, bardzo szybko porobią się pod nią pęcherzyki, które trudno usunąć. Plusy: prócz, jak wspomnieliśmy, dużego wyboru, to dość tanie rozwiązanie, dobre dla budżetowej kuchni – która wcale nie musi być nudna. Jeśli chodzi o szkło, stosuje się je głównie do ozdoby frontów w szafkach kuchennych. Tutaj także czeka nas niemały wybór, szkło kolorowe czy transparentne? Matowe czy błyszczące? Minusy, prócz oczywistego, czyli mniejszej odporności na wypadki (drobne pęknięcia, rysy itd.), to cena. Czy drewno jest najlepszym materiałem? Do produkcji stosuje się przede wszystkim dąb, buk, brzozę, sosnę, bambus – lub coraz bardziej egzotyczne gatunki. Minus jest taki, że dąb jest dość opornym materiałem, jeśli chodzi o obróbkę, jeśli zdecydujemy się na sklejki bądź wersje budżetowe, musimy mieć świadomość, że mają one określony ciężar, który mogą utrzymać – łatwo je obciążyć. A obciążone drewno wcale nie jest elastyczne i nie wróci do swojej pierwotnej postaci, prędzej się złamie. Do drewna trzeba wybrać także trwałe blaty, najlepiej z jakiejś płyty, bo sam drewniany blat łatwo jest zniszczyć.
Kolorystyka
Mówi się, że kuchnia klasyczna to dobry wybór ze względu na jej uniwersalność i ponadczasowość. Królują w niej wszelkie brązy i beże, ciepłe tonacje, harmonijne projekty, które charakteryzuje prostota i bogactwo detali. Klasycznie urządza się w stylu angielskim, rustykalnym lub dworkowym. Bardzo łatwo jednak unowocześnić klasyczne wnętrze, decydując się np. na minimalistyczne meble, ale właśnie w odcieniach jasnego brązu czy beżu. Nowoczesne wnętrza stawiają na biele, srebro i szarości z wyrazistymi detalami. Pamiętaj, żeby dopasować odpowieni kolor nie tylko wg obecnej mody, ale przede wszystkim wg własnego gustu i typu kuchni. Np. w małych kuchniach dobrze sprawdzają się białe meble z połyskującymi blatami.