Jaki styl pasuje do Twojej kuchni

Jaki styl pasuje do Twojej kuchni

Kuchnia jest sercem każdego domu, dlatego jeśli planujesz jej remont, warto poświęcić wystrojowi więcej uwagi. Największym dylematem, przed którym stoją osoby remontujące kuchnię jest wybór mebli, ponieważ nie wybieramy ich tylko na jeden sezon, ale posłużą nam na wiele lat. W związku z tym musimy się zastanowić, w jakim stylu urządzić kuchnię, by spełniała nasze oczekiwania. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po stylach, jakie są najczęściej wybierane w polskich kuchniach.

Jaką masz kuchnię?

Problem z wyborem stylu jest taki, że powinniśmy kierować się zgodnie z naszym gustem, rozeznać z aktualną modą i najlepszymi rozwiązaniami, ale także dopasować go do naszej kuchni. Ciężkie dębowe meble nie sprawdzą się w miniaturowej kuchni, tak samo, jak minimalizm na dużej przestrzeni (wtedy kuchnia będzie wyglądała jak dekoracja do robienia zdjęć do katalogów). Styl wybierzmy więc na miarę swojej kuchni. Zastanówcie się także, czy planujecie w kuchni wydzielać część jadalną, czy potrzebujecie dodatkowego miejsca na np. duży zamrażalnik lub kredens, do którego schowacie przetwory (bo nie posiadamy piwnicy). A może potrzeba miejsca dla dziecka albo zwierzaka?

Komplet mebli ze sklepu, zamawiane na miarę czy drugie życie z komisów?

W tym punkcie potrzebna jest znajomość domowego budżetu. Zdania są podzielone i nie ma najlepszego uniwersalnego rozwiązania. Możemy wybrać najlepsze rozwiązanie do konkretnej kuchni. Jeśli nasza kuchnia ma niestandardowe wymiary, warto rozważyć zamówienie mebli na wymiar. Zwykle dostaje się na nie dożywotnią gwarancję od producenta, co jest niewątpliwym plusem. Minus – przy przeprowadzce nie będą już pasowały do nowego wnętrza. Co z kompletami mebli kuchennych ze sklepu? Plusy: możemy przebierać w różnych modelach i modyfikować je wg uznania oraz dostępności materiałów. Minusy: nie są już tak „wyjątkowe”, zwłaszcza te z najniższej i średniej półki cenowej są dość „oklepane” wśród konsumentów. Może zatem warto poszperać w komisach, na aukcjach internetowych, a nawet – śmietnikach? Nadawanie drugiego życia meblom stało się bardzo popularne, właśnie ze względu na ich wyjątkowość, ale też na ekologię czy mniejszą cenę (chociaż też wiele zależy od naszej wyobraźni i materiałów, z których są robione, np. drewno trzeba dobrze zakonserwować zanim je przemalujemy).

Kolorystyka

Nowoczesne wnętrza stawiają na biele i odcienie szarości. Chodzi o sprawienie wrażenia przestrzeni i jasności. Taki styl sprawdzi się świetnie w małych kuchniach. Natomiast klasyka oscyluje wokół brązu i beżu – zdecydowanie do większej kuchni.

Joanna Magowska

Podobne artykuły

5 powodów, dla których warto wybrać drewniane meble kuchenne

5 powodów, dla których warto wybrać drewniane meble kuchenne

Wybieramy meble do kuchni

Wybieramy meble do kuchni

Kuchnia: wybór mebli

Kuchnia: wybór mebli

Kuchenne inspiracje: Kuchnia klasyczna

Kuchenne inspiracje: Kuchnia klasyczna