Ozdoby na Wielkanoc z papieru

Ozdoby na Wielkanoc z papieru

Radosny nastrój świąt wielkanocnych znajduje swoje odzwierciedlenia w dekoracjach na tę okazję. Dominują kolory żywe lub radosne pastele, a wśród motywów przewodnich oczywiście zajączki, pisanki, baranki i żółte kurczaczki. Wiele z tych dekoracji możemy wykonać samodzielnie, wykorzystując do tego papier. Oto kilka inspirujących pomysłów na papierowe ozdoby wielkanocne.

Papier to uniwersalny surowiec, który pozwala na wykonanie niezliczonej liczby dekoracji świątecznych. Niektóre projekty są bardziej skomplikowane, jednak wiele z nich nie wymaga szczególnych umiejętności i śmiało możemy do wspólnej pracy zaprosić dzieci, dzięki czemu nie tylko udekorujemy dom na święta, ale też wspólnie spędzimy czas.

Czego potrzebujemy, żeby wykonać wielkanocne ozdoby z papieru?

Na pewno przydadzą nam się arkusze kolorowego papieru: zarówno cienkiego, jak i grubszego. Poza klasycznymi blokami, jakie znajdziemy w każdym sklepie papierniczym, warto też zaopatrzyć się na przykład w specjalny papier do origami – to kwadratowe arkusze cienkiego papieru, który idealnie nadaje się wykonywania składanych ozdób. Przydadzą się też kolorowe bibułki oraz krepina. W sklepach z materiałami plastycznymi lub do wykonywania rękodzieła znajdziemy też dedykowane zestawy na tę okazję, a także np. ozdobne dziurkacze z motywami wielkanocnymi, czy nożyczki pozwalające na cięcie ząbków lub fal.

Nie zawsze potrzebujemy dużych zakupów – możemy postawić na dekoracje wielkanocne w duchu zero waste, wykorzystując np. rolki po papierze toaletowym czy różnego typu ścinki. Przyda się też dobrej jakości klej do papieru oraz podkładka, na której będziemy pracować.

Girlanda z papieru – modna dekoracja na Wielkanoc

Papierowe girlandy są obecnie bardzo modne. Dekorujemy nimi nie tylko dziecięcy pokój, choć tam są spotykane najczęściej. Zalety? Banalnie proste wykonanie i świetny efekt. Potrzebujemy kolorowego papieru, z którego wycinamy świąteczne motywy – jajka lub zajączki. Szablony bez trudu znajdziemy w internecie – ich wydrukowanie ułatwi sprawę. Najprostszy wariant to płaskie, kolorowe motywy przyklejone do tasiemki lub sznurka, ale możemy pokusić się o wykonanie girlandy z przestrzennych pisanek. Jak to zrobić pokazuje krok po kroku Iwona z Archistacji.

Jeśli chcemy do pracy wciągnąć dzieci, zaproponujmy im zrobienie uroczych kurczaczków – maluchom wycinamy wszystkie elementy i pomagamy kleić, starsze dzieci poradzą sobie z większością prac samodzielnie. Całość możemy przypiąć drewnianymi klamerkami do sznurka tak na tym zdjęciu.

Przestrzenne dekoracje z papieru na Wielkanoc

Tego typu ozdoby możemy oczywiście kupić, ale dużo radości da ich samodzielne wykonanie. Tutaj znajdziemy tutorial pokazujący krok po kroku, jak zrobić przestrzenną pisankę z kolorowego papieru. Nie jest to trudne, choć wymaga sporo precyzji. Sekretem powodzenia jest użycie jak najcieńszego papieru – idealnie sprawdzą się kartki do robienia origami.

Z kartonu, rolki po papierze oraz wacików do uszu możemy natomiast wykonać uroczego baranka. Uwaga: potrzebujemy dobrego kleju, który skutecznie przyklei watę do kartonu.

Rolki po papierze toaletowym przydadzą się też do wykonania wesołych wielkanocnych zajączków. Wystarczy tylko okleić je kolorowym papierem i doczepić wycięte z papieru oczy, uszy oraz wąsy. Jeśli pod spodem przykleimy kawałek kartonu, by zamknąć rolkę od dołu, zyskamy pojemnik na drobne słodycze – możemy postawić takiego zajączka na wielkanocnym stole przy nakryciach dla dzieci, na pewno będą zachwycone.

Wielkanocne kurczaki na kilka sposobów

Żółte lub kolorowe kurczaczki, koguciki z nastroszonymi ogonami, radosne kurki – to wielkanocne dekoracje, bez których trudno sobie wyobrazić te święta. Wyglądają niezwykle dekoracyjnie, a są bardzo proste. Tutaj znajdziemy instrukcję, jak wykonać kurzą rodzinkę bazując na kartonowych stożkach. Wystarczy wyciąć z kartonu koło, naciąć je i uformować stożek. Na tej bazie naklejamy elementy z kolorowego papieru – im więcej, tym bardziej nastroszone będą nasze kurki. Na koniec doklejamy oczy i dziubek i kurza rodzina gotowa.

Bardzo prosto zrobimy też kurczaki z bibułki – to świetny projekt nawet dla małych dzieci. Z grubszego kartonu wycinamy kontury kurczaka. Następnie bierzemy żółtą bibułkę i rwiemy ją na kawałeczki, z których ugniatamy kuleczki. Kolejny krok to posmarowanie kartonu klejem i naklejenie bibułkowych kulek. Na koniec doklejamy oczka i kurczak gotowy.

Wielkanocne kwiatki z papieru

Wiele dekoracji wielkanocnych wykorzystuje też motywy roślinne – to czas, gdy wszystko rozkwita a przyroda budzi się do życia po zimie. Kolorowe kwiatki z papieru idealnie sprawdzą się więc w roli wielkanocnych dekoracji. Jednym z najłatwiejszych do wykonania projektów jest tulipan origami. Tutaj znajdziemy instrukcję, jak go wykonać. Bardzo urokliwe są też papierowe irysy.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

Krzesła dobrze dobrane. Jakie aspekty pomogą Ci przy ich zakupie?

Krzesła dobrze dobrane. Jakie aspekty pomogą Ci przy ich zakupie?

Łóżko piętrowe, czyli pomysł na wypoczynek dla rodzeństwa

Łóżko piętrowe, czyli pomysł na wypoczynek dla rodzeństwa

Meble sosnowe jako idealne rozwiązanie do każdego wnętrza

Meble sosnowe jako idealne rozwiązanie do każdego wnętrza

Oświetlenie łazienkowe – aranżacja i dobór lamp

Oświetlenie łazienkowe – aranżacja i dobór lamp