Ozdoby na Wielkanoc z drewna

Ozdoby na Wielkanoc z drewna

Drewno to surowiec idealny, jeśli zależy nam na tym, by mieć dekoracje trwałe i estetyczne, a przy tym ekologiczne. W przeciwieństwie do plastiku, drewno (jeśli tylko jest pozyskiwane w etyczny sposób) nie narusza dobrostanu planety. Jest idealne do wykonania wielkanocnych ozdób. Oto kilka przykładów.

Dekoracje wielkanocne z drewna? Tak! Bogaty ich wybór znajdziemy w sklepach, zarówno w dużych sieciówkach jak i lokalnych manufakturach, warto też zainteresować się rękodziełem z tego surowca. Drewniane ozdoby na Wielkanoc możemy też wykonać sami, jeśli zaopatrzymy się w niezbędne akcesoria. W wielu sklepach z akcesoriami do rękodzieła znajdziemy też różnego typu półprodukty z drewna, które możemy samodzielnie ozdobić, by mieć unikalne ozdoby wielkanocne.

Drewniane pisanki

Absolutna klasyka! Drewniane pisanki znajdują się w wielu domach, jednak warto uzupełnić kolekcję o kilka nowych egzemplarzy. Możemy to zrobić na przykład podczas różnego typu świątecznych jarmarków czy lokalnych targów. Regionem, który słynie z przepięknych kraszanek są Kurpie i to właśnie tam znajdziemy wielu artystów ludowych, którzy sprzedają unikalnie ozdobione drewniane jajka. Drewniane pisanki możemy następnie zaaranżować w formie wielkanocnego stroiku.

Drewniane pisanki występują w różnych wielkościach – od tych, które przypominają prawdziwe jajka kurze po pokaźnych rozmiarów, które solo mogą stanowić ozdobę stołu wielkanocnego.

Drewniane pisanki: DIY

Moda na rękodzieło sprawiła, że bez trudu kupimy mnóstwo półproduktów z drewna, które mogą stać się bazą do stworzenia własnoręcznie ozdób wielkanocnych. Bardzo popularne i niedrogie są drewniane jaja. Jak je ozdobić? Możemy je oczywiście pomalować.

Podobnie jak w przypadku klasycznych pisanek mamy do wyboru różne techniki: zdobienie pisakami i farbkami przy użyciu pędzelka jest jedną z nich. Możemy też obwiązać każde jajko sznurkiem tworząc nieregularną siatkę lub okleić, zasłaniając część drewna, a następnie zanurzyć w barwniku do drewna – świetnie sprawdza się tutaj bejca, którą możemy kupić w formie proszku do rozpuszczania w wodzie. Po wysuszeniu usuwamy wszystkie elementy – w miejscach, które były zasłonięte widoczne będzie naturalne drewno, tworząc wzór na zabarwionym tle.

Bardzo ciekawe efekty osiągniemy też, jeśli okleimy drewniane jajka wzorami wyciętymi z filcu lub innego materiału.

Decoupage – sposób na ciekawe ozdoby wielkanocne z drewna

Decoupage to bardzo popularna technika rękodzielnicza, która polega na nakładaniu na drewnianą powierzchnię papierowych serwetek we wzory, a następnie ich pokrywaniu klejem tak, by stworzyły jedną całość. W sklepach dla miłośników rękodzieła znajdziemy wiele przedmiotów do ozdabiania tą techniką, między innymi kolekcje tematyczne, w tym wielkanocne, w których znajdziemy drewniane jajka przestrzenne i płaskie, a także inne elementy ze sklejki, na przykład w kształcie kurczaków czy zajączków.

Drewniane elementy do ozdoby

Drewniane elementy do decoupage’u czy scrapbookingu o tematyce wielkanocnej możemy wykorzystać na wiele sposobów, ozdabiając je, malując, wykonując z nich girlandy itp. Jedynym ograniczeniem jest nasza pomysłowość. Kształty ze sklejki śmiało możemy też podsunąć do malowania i ozdabiania dzieciom – na pewno będą się świetnie bawiły.

Drewniane ozdoby wielkanocne dla zaawansowanych

A może wykonać ozdoby wielkanocne z drewna od podstaw? Do takich działać potrzebujemy już profesjonalnego sprzętu, czyli wyrzynarki. To narzędzie, które pozwala na wycinanie kształtów z drewna. Możemy przy jego użyciu wykonać różnego typu drewniane figurki – wystarczy wcześniej narysować kształt ręcznie lub z szablonu na drewnie, a następnie poprowadzić ostrze po tych liniach. Ozdoby wykonane w ten sposób możemy oczywiście malować lub ozdabiać np. wełną, by uzyskać efektowne baranki.

Tego typu drewniane ozdoby świetnie wpisują się w styl skandynawski i rustykalny. Co ważne, będą nam służyły przez długie lata.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

Krzesła dobrze dobrane. Jakie aspekty pomogą Ci przy ich zakupie?

Krzesła dobrze dobrane. Jakie aspekty pomogą Ci przy ich zakupie?

Łóżko piętrowe, czyli pomysł na wypoczynek dla rodzeństwa

Łóżko piętrowe, czyli pomysł na wypoczynek dla rodzeństwa

Meble sosnowe jako idealne rozwiązanie do każdego wnętrza

Meble sosnowe jako idealne rozwiązanie do każdego wnętrza

Oświetlenie łazienkowe – aranżacja i dobór lamp

Oświetlenie łazienkowe – aranżacja i dobór lamp