Ozdoby na Wielkanoc DIY: inspirujące pomysły na święta

Ozdoby na Wielkanoc DIY: inspirujące pomysły na święta

Rękodzieło wciąż jest w modzie! A Wielkanoc to świetna okazja, by spróbować swoich sił we własnoręcznym wykonaniu dekoracyjnych drobiazgów. Przygotowaliśmy dla Was garść inspirujących pomysłów na wielkanocne ozdoby DIY. Część projektów bez trudu wykonają osoby początkujące. Świetnie nadają się one także do rodzinnego spędzania czasu z dziećmi.

Motywy na Wielkanoc to oczywiście jajka i pisanki, kurczaki oraz zajączki czy baranki, ale też wszystko co związane z wiosną i odradzającą się o tej porze przyroda: bazie, kwiatki, zielona rzeżucha czy owies. Wykorzystując te motywy możemy stworzyć samodzielnie wiele ciekawych ozdób do domu.

Czego potrzebujemy do projektów DIY?

Jeśli chcemy wykonywać w domu projekty DIY warto wyrobić sobie nawyk gromadzenia przydatnych drobiazgów: rolki po papierze toaletowym, kolorowe ścinki, guziki, kawałki materiałów – to wszystko schowane do pojemnika na pewno przyda się podczas pracy. Pracując nad wielkanocnymi ozdobami warto też zaopatrzyć się w papiery kolorowe i kartony, farby, kolorowe mazaki, arkusze filcu i oczywiście ostre nożyczki oraz dobrej jakości sklep.

Warto zajrzeć do sklepów dla rękodzielników

Ciekawą ofertę mają także sklepy dla miłośników rękodzieła. Znajdziemy tam wiele półproduktów ze styropianu, plastiku czy drewna, które następnie możemy samodzielnie ozdabiać.

Obecnie dostępne są kolekcje tematyczne na Wielkanoc. Drewniane jaja zarówno przestrzenne jak i płaskie, wycięte ze sklejki, wycięte ze sklejki figurki zajączków, baranków i kurczaków, koszyczki do zaaranżowania stroików, a także drobiazgi z motywami wielkanocnymi. Te ostatnie znajdziemy pod nazwą „scrapki” – są one wykorzystywane w scrapbookingu, czyli tworzeniu samodzielnie oryginalnych albumów ze zdjęciami czy kartek, ale można wykorzystać je na wiele sposobów.

Girlanda na Wielkanoc

Girlanda to jedna z najprostszych do wykonania ozdób. Najprostszą wykonamy z papieru kolorowego, wycinając z niego kształty wielkanocne: możemy postawić na same pisanki albo zmiksować je z króliczkami i kurczakami – bez trudu znajdziemy w internecie odpowiednie szablony. Wycięte kształty przyklejamy do sznurka lub tasiemki. Możemy też przypiąć je kolorowymi, drewnianymi spinaczami.

Nieco bardziej skomplikowanym projektem jest girlanda z elementów przestrzennych. Świetnym pomysłem są przestrzenne jajeczka z kolorowego papieru lub bibułki. Instrukcję wykonania trójwymiarowych pisanek znajdziemy tutaj. Kolorowe i trójwymiarowe jajeczka możemy powiesić na girlandzie lub ozdobić nimi na przykład gałązki wierzby wstawione na wazonu, uzyskując prosty i efektowny stroik.

Pisanki, kraszanki…

Trudno wyobrazić sobie święta wielkanocne bez pisanek. Tradycyjnie kraszankami nazywano jajka barwione na jednolity kolor. Pisankami zaś te ozdobione wzorami, obecnie nazw często używa się zamiennie. Jak ozdobić wielkanocne jajeczka? Tradycyjna technika polega na namalowaniu na skorupce wzoru roztopionym woskiem. Kolejny krok to zanurzenie jajka w barwniku. Po wyschnięciu w miejscach zasłoniętych woskiem widać będzie biały wzór.

Inna technika polega na zabarwieniu całego jajka, a następnie wydrapywaniu wzoru na skorupce przy użyciu ostrego narzędzia. Jajka możemy barwić w gotowych farbkach, które kupimy w sklepie, albo sięgnąć do metod tradycyjnych: gotowanych łupin cebuli, soku z buraków, płatków nagietka czy wywaru z kory dębu. Możemy też poeksperymentować z innymi wywarami – po to by sprawdzić, jakie efekty kolorystyczne uzyskamy.

Pisanki możemy układać w koszyczkach, tworząc wielkanocne stroiki, możemy też z nich zrobić girlandę lub ozdobić nimi gałązki wierzby w wazonie.

A tutaj znajdziecie mnóstwo pomysłów na mniej tradycyjne pisanki.

Ciekawe ozdoby z jajek

Poza klasycznymi pisankami możemy jajek i wydmuszek używać do stworzenia wielu innych dekoracji DIY na Wielkanoc. Stanowią one znakomitą bazę do wesołych kurek czy kogucików. Jak je zrobić? Zabarwioną w łupinach cebuli wydmuszkę wkładamy do drewnianej podstawki na jajko. Z tyłu przyklejamy ogon z pasków kolorowego papieru podkręconych nożyczkami. Z przodu przyklejamy wycięty z papieru dziubek, a na górze: papierowy grzebień. Oczy koguta możemy narysować czarnym flamastrem lub też wyciąć je z papieru.

Przy użyciu elementów wyciętych z filcu, możemy też jajko przeobrazić w wielkanocnego kurczaka – to psoty projekt, z którym poradzą sobie nawet dzieci.

Oryginalnym pomysłem jest też stworzenie z wydmuszek mini doniczek na rzeżuchę. Jak to zrobić? Ostrożnie ścinamy górną część skorupki. Na dnie układamy wilgotną watę i wysiewamy rzeżuchę. Po kilku dniach z jajka wyłoni się bujna, zielona czupryna. Wystarczy teraz dorysować buzię na skorupce i wesołe wielkanocne stworki są już gotowe!

Wielkanocne tutoriale

Kopalnią inspirujących pomysłów jest oczywiście YouTube. Zebraliśmy dla Was linki do najciekawszych wielkanocnych tutoriali DIY w tym serwisie.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

Krzesła dobrze dobrane. Jakie aspekty pomogą Ci przy ich zakupie?

Krzesła dobrze dobrane. Jakie aspekty pomogą Ci przy ich zakupie?

Łóżko piętrowe, czyli pomysł na wypoczynek dla rodzeństwa

Łóżko piętrowe, czyli pomysł na wypoczynek dla rodzeństwa

Meble sosnowe jako idealne rozwiązanie do każdego wnętrza

Meble sosnowe jako idealne rozwiązanie do każdego wnętrza

Oświetlenie łazienkowe – aranżacja i dobór lamp

Oświetlenie łazienkowe – aranżacja i dobór lamp