Narzuty na łóżko: jaki materiał będzie najlepszy?

Narzuty na łóżko: jaki materiał będzie najlepszy?

Trudno sobie wyobrazić sypialnię, w której nie ma narzuty na łóżko. Przede wszystkim pełni ona funkcję praktyczną – chroni pościel przed kurzem i zabrudzeniami. Poza tym sprawia, że łóżko wygląda porządnie, a sypialnia zyskuje schludny i uporządkowany wygląd. Dobrze dobrana narzuta na łóżko może też zdobić sypialnię, stanowiąc akcent, który nadaje jej charakteru.

Jaki materiał na narzutę jest najlepszy? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo wiele zależy od naszych upodobań oraz od tego, jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć. Każdy materiał ma też swoje wady i zalety.

Musimy też zdecydować się, czy zależy nam na pledzie czy na narzucie pikowanej. Czym się różnią te dwa rodzaje tekstyliów sypialnianych? Pled jest to jedna warstwa materiału. Natomiast w przypadku pikowania mamy dwie warstwy a w środku znajduje się włóknina. Tak wykonana narzuta jest grubsza i cięższa, ale wygląda bardzo efektownie.

Modne narzuty

Narzuta z wełny ma wiele atutów. Wełna jest piękna, szlachetna i bardzo korzystna dla zdrowia. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym idealnie sprawdza się także przy dzieciach – oczywiście z wyjątkiem osób, które mają na dany rodzaj wełny alergię. Poza tym jest wiele rodzajów wełny, co pozwala na uzyskanie różnego rodzaju efektów. Obecnie najmodniejsze są wełniane narzuty we wzór warkoczowy lub gładkie, robione wzorem typu ryż, o nieco retro wyglądzie. Najdelikatniejsza będzie narzuta z wełny merino a także z wełny z domieszką jedwabiu. Merino używa się przede wszystkim jako narzutę na dziecięce łóżeczka, bo jest to drogi surowiec więc w przypadku narzuty na pełnowymiarowe łózko koszty byłyby znaczne.

A jakie wady ma wełna? Przede wszystkim jest wymagająca w pielęgnacji. Wełnianą narzutę trudno uprać w pralce – nie tylko dlatego, że wymaga delikatnego traktowania, ale mięsista, gruba dzianina nie mieści się zwykle do bębna typowej pralki. Dlatego trzeba się liczyć z koniecznością oddawania wełnianej narzuty do pralni. Wełna może też filcować się i mechacić, wymaga delikatnego traktowania.

Narzuta z wełny czesankowej jest prawdziwym hitem już od kilku sezonów. Jeśli śledzicie media społecznościowe, na pewno widzieliście na Instagramie zdjęcia charakterystycznych grubych splotów – narzuty z wełny czesankowej wyglądają, jakby były uplecione z lin. Rzeczywiście, wełna czesankowa jest bardzo gruba – narzuty z tego surowca wyplata się ręcznie, nie używając do ich wyrobu drutów. Oczywiście można pokusić się o samodzielne wykonanie takiej ozdoby. Nie jest to trudne, choć wymaga sporo cierpliwości, szczególnie gdy chcemy wykonać narzutę na duże łózko w sypialni.

Narzuta pleciona najczęściej jest obecnie wykonywana z wełny czesankowej, ale jest też wiele innych możliwości. Ciekawym pomysłem na kolorową, lekką narzutę jest wykonanie jej z bawełnianej dzianiny typu spaghetti – może być kupiona lub wykonana metodą recyclingu na przykład starych tiszertów. Tego typu recyclingowe projekty DIY są obecnie bardzo modne.

Narzuta futrzana to klasyk, który nigdy nie wychodzi z mody. Rzecz jasna mówimy o sztucznym futrze. Puszyste i miękkie narzuty wyglądają niezwykle atrakcyjnie i sprawiają, że sypialnia nabiera wyjątkowo przytulnego charakteru. Futrzane narzuty dostępne są w różnych kolorach, choć najpopularniejsze są „włochacze” białe oraz czarne.

Narzuta patchworkowa wraca do łask. Jeszcze niedawno kojarzyła się z latami osiemdziesiątymi i dziewięćdziesiątymi i czasami łatania braków ciekawej oferty w sklepach własnymi rękoma. Po czasie zachwytu masową produkcją, na fali mody na DIY wraca też patchwork. Patchworkowe narzuty możemy znaleźć w ofercie największych sklepów z produktami wyposażenia wnętrz. Oczywiście nic też nie stoi na przeszkodzie by wykonać taki projekt samodzielnie. Nie jest to trudne – w internecie znajdziemy tutoriale, które pokazują krok po kroku, jak to wykonać. Dzięki nim z patchworkiem poradzi sobie nawet osoba dopiero zaczynająca swoją przygodę z szyciem.

Narzuta pikowana, gładka, z delikatnymi przeszyciami to rozwiązanie eleganckie i bardzo uniwersalne. Nieprzypadkowo tego rodzaju narzuty znajdziemy w niemal wszystkich wysokiej klasy hotelach. Ich ponadczasowy urok idealnie współgra z luksusowymi wnętrzami i nie dominuje przestrzeni. Pikowana narzuta może też być dwustronna – zwykle strony różnią się wykończeniem, na przykład jedna ma satynowy połysk, a druga jest połyskliwa. Zdarzają się też modele z dwoma odcieniami tego samego koloru lub z jedną stroną wzorzystą a drugą gładką, co umożliwia prostą i szybką zmianę wyglądu sypialni.

Jakiej wielkości powinna być narzuta na łóżko?

Wybierając narzutę na łóżko możemy zdecydować się na taką, która zakrywa tylko samą powierzchnie łóżka, odkrywając jego ramę oraz nogi, albo zdecydowanie większa, która miękko spływa do podłogi. Wszystko zależy od tego, jaki efekt wizualny chcemy uzyskać. Mniejsza narzuta wygląda nowocześniej, natomiast spływająca na podłogę bardziej przytulnie.

Anna Pawłowska

Z wykształcenia - kulturoznawczyni, z zawodu – kobieta pisząca. Prywatnie - wielbicielka nowych miejsc, nowych smaków i nowych wyzwań. Miłośniczka literatury non-fiction, rosyjskich kryminałów i militariów.

Podobne artykuły

Krzesła dobrze dobrane. Jakie aspekty pomogą Ci przy ich zakupie?

Krzesła dobrze dobrane. Jakie aspekty pomogą Ci przy ich zakupie?

Łóżko piętrowe, czyli pomysł na wypoczynek dla rodzeństwa

Łóżko piętrowe, czyli pomysł na wypoczynek dla rodzeństwa

Meble sosnowe jako idealne rozwiązanie do każdego wnętrza

Meble sosnowe jako idealne rozwiązanie do każdego wnętrza

Oświetlenie łazienkowe – aranżacja i dobór lamp

Oświetlenie łazienkowe – aranżacja i dobór lamp