Remont mieszkania krok po kroku
Remont mieszkania to poważne wyzwanie. Nieprzypadkowo uważa się to za jedno z bardziej wyczerpujących i stresujących doświadczeń w życiu. Jak go przeprowadzić, żeby wszystko poszło sprawnie, szybko i w dobrej cenie? Oto kilka podpowiedzi.
Nawet najbardziej zadbany dom czy mieszkanie co pewien czas wymagają remontu. Gdy odświeżanie już nie wystarcza, czas na poważniejsze prace. Bardzo często mieszkania są remontowane przez nowych właścicieli, którzy kupują lokal na rynku wtórnym i chcą poprawić jego stan przed wprowadzeniem się. O czym trzeba pamiętać? Jak rozplanować remont, by wszystko przebiegło bez problemów i zbędnych kosztów?
Remont mieszkania: o jakie formalności należy zadbać
Mało kto zdaje sobie sprawę, że remont własnego lokalu może wymagać dodatkowych formalności. Tymczasem zgodnie z przepisami prawa budowlanego, prace remontowe powinny być zgłoszone. Należy przy tym doprecyzować, czym jest remont w rozumieniu przepisów, bo znaczenie tego słowa w kodeksie jest nieco inne niż w języku potocznym. Otóż w myśl prawa budowlanego remontem nazywa się te prace, których celem jest przywrócenie w danym lokalu stanu pierwotnego, przy czym nie ma obowiązku używania identycznych materiałów, jak pierwotnie. Tym samym nie każda praca wykonywana w lokalu jest remontem. Nie dotyczy to oczywiście też drobnych prac takich jak na przykład malowanie ścian. Jeśli mamy wątpliwości, warto poradzić się w Starostwie Powiatowym, bo do tego właśnie organu należy złożyć zawiadomienie o planowanych pracach remontowych Musi ono zawierać ich zakres, potwierdzenie prawa do lokalu, termin planowanego rozpoczęcia i zakończenia remontu, niekiedy też dodatkowe opinie. Następnie starosta ma trzydzieści dni na zgłoszenie sprzeciwu – jeśli tego nie zrobi, możemy rozpoczynać prace. Zdarza się jednak, że zdaniem starosty prace mają tak zakres, że niezbędne jest postaranie się o pozwolenie na budowę. Warto więc pamiętać o uwzględnieniu tych terminów, bo mają one wpływ na to, kiedy rozpoczniemy remont.
Więcej formalności trzeba dopełnić, jeśli remontujemy mieszkanie w budynku wpisanym do rejestru zabytków.
W przypadku mieszkań zarządzanych przez wspólnotę lub spółdzielnie warto też zapoznać się z odpowiednimi regulaminami, z których dowiemy się, o czym należy informować administratora budynku. Regulaminy precyzują też kwestię godzin i dni, w jakich można prowadzić głośne prace.
Remont mieszkania: jak znaleźć dobrą ekipę?
Remont mieszkania może być dla nas bardzo frustrującym doświadczeniem, jeśli nie uda nam się znaleźć odpowiedniej ekipy remontowej. A niestety nie jest to łatwe, Właściciele firm z sektora budowlanego narzekają na problemy z pracownikami i ich niedobór, przez co zmuszeni są obniżać wymagania wobec zatrudnianych. Ze względu na duże zapotrzebowanie ze strony klientów, na rynku utrzymują się nawet firmy niesolidne. Jak zatem szukać odpowiedniej? Najlepszą drogą jest skorzystanie z rekomendacji znajomych. Dzięki temu dowiemy się, jakie naprawdę były słabe i mocne punkty współpracy. Warto więc na długo przed planowanym remontem zacząć pytać o polecane firmy.
Bardzo ważne jest też wrażenie, jakie wywrze na nas właściciel podczas pierwszego spotkania. Na co zwracać uwagę? Czerwona lampka powinna nam się zapalić, jeśli rozmówca unika odpowiedzi na pytania o cenę, zakres prac, czy zbywa nas, gdy dopytujemy o różnego rodzaju pozwolenia i uprawnienia. Także propozycja rozliczania się bez faktury sygnalizuje, że nie jest to uczciwa firma. Choć oczywiście płacenie „na czarno” wydaje się wielu osobom kuszące, bo oznacza niższą cenę, przy takiej formie współpracy nie mamy żadnej możliwości wyegzekwowania realizacji ustaleń. W praktyce może się to więc okazać zdecydowanie droższe niż współpraca na umowę. Warto też poprosić o pokazanie portfolio, które zawiera realizacje – możemy wówczas sprawdzić, jakie doświadczenie ma dana ekipa.
Bardzo ważne jest też podpisanie dobrze skonstruowanej umowy. Warto skonsultować to z prawnikiem – cena takiej konsultacji nie jest bardzo wygórowana, a pomoże nam uniknąć różnych pułapek. Dobrze skonstruowana umowa powinna zabezpieczać nas na przykład przed odpowiedzialnością za zniszczenia spowodowane przez pracowników firmy remontowej, a także przed bezzasadnym wydłużaniem czasu realizacji zlecenia. Warto do umowy dołączy c też szczegółową dokumentację fotograficzną mieszkania.
Remont mieszkania: jak rozplanować prace
Prace w mieszkaniu należy rozplanować tak, by przechodzić od „najgłębszych” do powierzchniowych i od najbardziej brudzących do tych czystych. Dobre rozplanowanie prac jest bardzo ważne – jeśli na przykład zdecydujemy się na cyklinowanie podłogi po pomalowaniu ścina, to pył osiądzie na świeżo pomalowanych ścianach, niszcząc efekt.
Od czego zatem zacząć? Na samym początku usuwa się z mieszkania to, co powinno być usunięte, bo podlega wymianie – oznacza to zerwanie podłóg, skuwanie kafelków, usunięcie zabudowy kuchennej. Należy też oczywiście opróżnić mieszkanie z mebli i sprzętów. Warto pamiętać, że to obowiązków właściciela remontowanego lokalu należy zamówienie pojemnika lub worków na gruz – odpadów tych nie wolno wrzucać do pojemników na odpady komunalne zmieszane. Meble i inne sprzęty należy natomiast ustawić w miejscu na tak zwane odpady gabarytowe – nie dotyczy to tzw. elektrośmieci, są one odbierane bezpłatnie, jednak należy taki odbiór zamówić.
Kolejny etap to wymiana instalacji i wszystkie prace, które wymagają kucia ścian. Następnie ściany należy załatać i ewentualnie otynkować, jeśli jest to konieczne, lub pokryć warstwą gruntu. Następnym etapem jest położenie podłogi – zakres prac zależy tu od tego, jaka podłogę wybieramy. Obecnie bardzo popularne jest używanie wylewki samopoziomującej, która stanowi świetny podkład pod różnego typu podłogi.
Kolejny punkt to zwykle łazienka i toaleta, czyli kładzenie kafelków na ścianach, biały montaż, malowanie ścian, ewentualnie wstawienie nowych drzwi. W ten sam sposób remontuje się kuchnię, o ile planowany jest jej kompleksowy remont – do tak przygotowanego pomieszczenia może następnie wejść ekipa montująca meble lub robiąca zabudowę kuchenna i podłączająca sprzęty. W pozostałych pomieszczeniach zwykle ostatnim etapem jest malowanie ścian i inny elementów, a także montaż mebli w zabudowie, jeśli są przewidziane.
Bardzo ważne jest, żeby na każdym etapie remontu dbać o właściwe zabezpieczanie wszystkich elementów przed zabrudzeniem i zniszczeniem.