rośliny do ogrodu

Projekty małych domów parterowych

Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie mieszkania podzielonego różnicą poziomów, opracowano projekty domów parterowych. Są one bardziej komfortowe dla osób starszych lub mających trudności w poruszaniu się niż obiekty kilkupiętorwe. Dodatkowo, małe domy parterowe są przyjazne dla rodzin z małymi dziećmi. Małe domy nie wymagają też większej działki niż te piętrowe czy z użytkowym poddaszem.

Projekty małych domów zainteresują każdego, kto szuka ekonomicznego rozwiązania, niezajmującego zbyt wiele przestrzeni. Na rynku znajdziemy budynki o metrażu zawartym w przedziale od 50 do 100 metrów kwadratowych. Nieduże obiekty są dodatkowo tanie i proste w budowie, co w żaden sposób nie odbija się na ich funkcjonalności i uroku. Otóż układ pomieszczeń w ograniczonych powierzchniowo bryłach jest doskonale przemyślany i czytelny, co oznacza, że tworzy zoptymalizowane i wygodne wnętrze.

Zalety małego rozwiązania

Forma i bryła takich budynków są niemal zawsze proste i zwarte, co nadaje im nowoczesny wygląd. Małe domy jednorodzinne zadowolą również właścicieli niewielkich, czasem bardzo niekorzystnych i wąskich działek. Z racji na małe gabaryty i nieskomplikowaną formę, konstrukcja niedużych budynków jest zazwyczaj wyjątkowo prosta. Znajdziemy domy murowane, szkieletowe, a nawet z bali. Niektóre są utrzymane w bardziej tradycyjnym stylu lub zwieńczone więźbą. Z kolei inne są bardzo nowoczesne, jak projekt HEMARIA (https://www.kbprojekt.pl/1806/hemaria).

Dlaczego warto?

Popularności małych domów wiąże się również z niską ceną. Decydując się na projekt KATLEJA (https://www.kbprojekt.pl/1805/katleja) otrzymujemy dom tańszy i większy niż kawalerka. Na taką opcję może pozwolić sobie każdy, kto dysponuje niewielką działką budowlaną. Projekt Katleja umożliwia budowę małego, ale bardzo funkcjonalnego domku parterowego o powierzchni 44 m2. Co więcej, projekt posiada nowoczesną, minimalistyczną bryłę, dzięki czemu jest bardzo tani w realizacji. Z kolei HEMARIA (https://www.kbprojekt.pl/1806/hemaria) to jeden z ciekawszych projektów małych domków jakie są w ofercie KB Projekt. Pozwala on na wybudowanie domu na bardzo wąskiej działce. Ten parterowy dom jednorodzinny może służyć jako domek rekreacyjny lub całoroczny. Wewnątrz zaprojektowano przyjazny domownikom układ pomieszczeń, który do maksimum pozwala wykorzystać dostępną przestrzeń. Małe domki parterowe są coraz popularniejsze, ponieważ zmienił się nasz sposób myślenia o domu. Otóż chcemy mieć własną, niezależną przestrzeń z kawałkiem ogrodu a do inwestycji związanej z budową domu podchodzimy o wiele rozsądniej niż kiedyś. Zastanawiamy się nie tylko nad kosztami związanymi z budową domu, ale również z jego późniejszym utrzymaniem. Nasze oczekiwania dokładnie konfrontujemy z rzeczywistością oraz planami na najbliższą przyszłość. Z tych powodów coraz większa grupa inwestorów decyduje się na projekty domów małych poniżej 100 m². Segment małych domów cieszył się również popularnością z powodu rządowego programu dopłat „Mieszkanie dla młodych”, który funkcjonował w latach 2014-2018.

Na swoim

Popularność projektów domów małych i tanich w budowie wciąż rośnie. Wynika to z tego, że własny dom przestał być już produktem ekskluzywnym. Świadczy o tym fakt, że coraz więcej osób planujących zakup nieruchomości staje przed dylematem „kupić dom czy mieszkanie?”. Jest to uzasadnione, kiedy rozważamy zakup 2/3-pokojowego mieszkania, którego cena jest obecnie porównywalna do kosztów budowy niewielkiego domu. A kto nie wolałby zamienić mieszkania na niewielki dom?

Joanna Magowska

Podobne artykuły

Projekty domów dużych

Projekty domów dużych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów kanadyjskich

Projekty domów kanadyjskich