Projekty domów z płaskim dachem

Projekty domów z płaskim dachem

Obecnie budynki z płaskim dachem są uosobieniem nowoczesnej architektury. Tego rodzaju rozwiązania są dość powszechne w krajach o bardziej łagodnym klimacie, jednak coraz częściej możemy je spotkać również w naszym kraju. Wynika to z faktu, że płaski dach nadaje bryle nowoczesny i nietuzinkowy wygląd. Właśnie z tego powodu rozwiązanie to zyskuje na popularności. Dzisiejsze budynki z płaskim dachem to bardzo często perełki architektury nowoczesnej. Na tego rodzaju realizacje chętnie decydują się inwestorzy z polotem i wyobraźnią, którzy nie boją się wychodzić na przeciw nowym trendom. Warto przy tym pamiętać, że oryginalność nie jest wyłączną zaletą płaskiego dachu.

Niewątpliwą zaletą domów z płaskim dachem jest fakt, że są one znacznie tańsze w budowie niż te bardziej rozbudowane. Wynika to z tego, że tradycyjne zadaszenie wymaga wydatku rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Użytkownicy domów z płaskim dachem nie muszą jednak wydawać takich sum i przy tym nie są narażeni na uszkodzenia dachówki w trakcie wichury. Z kolei wadą może okazać się konieczność odśnieżania podczas intensywnych opadów śniegu. Pamiętajmy jednak, że zanim podejmiemy decyzję o budowie konkretnego projektu, najpierw należy sprawdzić warunki zabudowy pod daną działkę. Otóż jest w nich określony kąt nachylenia połaci dachowych i może się okazać, że budynek z płaskim dachem nie będzie np. pasował do sąsiedniej zabudowy. W takiej sytuacji budowa takiego domu nie będzie możliwa.

Zalety rozwiązania

Wiemy już, że płaski dach jest głównym wyznacznikiem nowoczesnej architektury, nadający bryle kubicznych kształtów. Dzięki takim rozwiązaniom budynek wygląda oryginalnie i stylowo. Do głównych zalet płaskiego dachu należy to, że pozwalają na zagospodarowanie całej powierzchni piętra. Następnym plusem jest funkcjonalność. Otóż domy z płaskim dachem są zdecydowanie wygodniejsze od domów z dachem spadzistym, ponieważ pokoje na górze nie zawierają skosów a niestety te potrafią utrudniać aranżację wnętrza, jak i przeszkadzają w dotarciu do każdej części w pomieszczeniu. Zdarza się jednak, że nowoczesne dachy płaskie wcale nie muszą wyznaczać idealnego poziomu i mogą zostać wybudowane z niewielkim spadkiem właśnie po to, aby ułatwić odprowadzanie wody deszczowej i śniegu. To jednak nie wszystko! Płaski dach można z powodzeniem przekształcić w spektakularny taras bądź zielony ogród.

Różne domy z płaskim dachem

Warto podkreślić, że pod płaskim dachem łatwiej zaprojektować atrakcyjną, samodzielną przestrzeń, nieograniczoną skosami. W projektach kilkupiętrowych, na piętrze mogą powstać wygodne, samodzielne pomieszczenia. Zaletą rozwiązania jest również to, że schody na piętro, łazienkę i kuchnię można łatwo umieścić w niemal dowolnym miejscu planu. Z kolei projekty domów parterowych z płaskim dachem to przede wszystkim wygodny podział funkcji, gdzie najczęściej pokój dzienny, kuchnia, sypialnie domowników i pokoje do pracy są zlokalizowane na jednym poziomie. W tego rodzaju rozwiązaniu, wszystkie pomieszczenia mogą mieć bezpośrednie wyjście do ogrodu, wprost na taras lub trawnik. Pozwala to domownikom na bliski kontakt z naturą. Należy dodać, że projekty domów z płaskim dachem łatwo dopasować nie tylko do ukształtowania terenu i budżetu, ale też do gustu i potrzeb przyszłych domowników.

Rozświetlone wnętrza

Rozwiązanie to sprawi, że nie zabraknie nam naturalnego światła. Jest to ważne, ponieważ promienie słońca nie tylko dogrzewają pomieszczenia, ale również pozytywnie wpływają na codzienne samopoczucie mieszkańców. Co więcej, popularne obecnie duże przeszklenia, świetnie komponują się z nowoczesnymi projektami domów z płaskim dachem.

Joanna Magowska

Podobne artykuły

Projekty domów dużych

Projekty domów dużych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów kanadyjskich

Projekty domów kanadyjskich