Projekty domów z garażem

Projekty domów z garażem

Projekty domów z garażem to jedne z najczęściej realizowanych inwestycji. Klienci chętnie decydują się na projekty domów, w których zaplanowano garaż, ponieważ pomieszczenie to zintegrowane jest z domem. Takie rozwiązanie jest mniej kosztowne niż garaż wolnostojący, zajmuje mniej miejsca na działce oraz pozwala na przejście do domu nie moknąc. Jest to szczególnie komfortowe jeśli wracamy do domu z zakupami lub dzieckiem, które zasnęło podczas jazdy. Jest to ważne, ponieważ w dzisiejszych czasach tylko nieliczni nie poruszają się na co dzień autem. Projekty domów z garażem to zatem dość powszechny wybór właścicieli pojazdów. Na rynku znajdziemy bogatą ofertę projektów domów tej kategorii.

Projekty domów z garażem to duża grupa budynków jednorodzinnych, które wyposażono w dodatkowe pomieszczenie z jednym lub wieloma miejscami parkingowymi. Garaż może być zlokalizowany w odrębnej bądź przylegającej do domu bryle, wysunięty przed albo cofnięty względem fasady. W sytuacji domów podpiwniczonych, garaż może być umieszczony pod ziemią. Ostatnio często wciąga się go w plan budynku, dzięki czemu bryła pozostaje spójna i nie zajmuje dużo miejsca na działce.

Zalety posiadania garażu

Garaż jest znacznym udogodnieniem, nieocenionym zwłaszcza zimą, kiedy zaparkowany w cieple i pod dachem samochód nie wymaga odśnieżania ani czasochłonnego usuwania lodu z szyb. Z kolei latem chroni pojazd przed ekspozycją na słońce oraz zanieczyszczeniami zewnętrznymi. W większości projektów domów garaż łączy się płynnie z częścią mieszkalną, co bardzo upraszcza codzienne czynności, uniezależniając je od warunków pogodowych. Zdarza się jednak, że nie jest on skomunikowany z wnętrzem, a jedynie przylega do jednej ze ścian domu, co z kolei zapobiega przedostawaniu się spalin do części mieszkalnych. Taki układ okazuje się całkiem optymalny w sezonie grzewczym. Całkowite oddzielenie pomieszczenia może więc zmniejszyć metraż, który trzeba będzie ogrzać, a także minimalizuje straty ciepła. Koszt budowy garażu zależeć będzie od wielkości, położenia, rodzaju zwieńczenia garażu oraz wielu innych elementów. Duży, oddzielny lub wymagający rampy garaż podziemny, będą zdecydowanie droższe niż pomieszczenie wydzielone w obrębie planu budynku. Pośród dostępnych na rynku domów z garażem znajdziemy niemal wszystkie rozwiązania i warianty. Niezależnie od wielkości i formy, projekt uwzględniający garaż zawsze będzie rozwiązaniem tańszym i bardziej funkcjonalnym niż osobne, wolnostojące pomieszczenie.

Dla kogo takie rozwiązanie?

Przydomowy garaż to udogodnienie, które docenią przede wszystkim właściciele co najmniej jednego samochodu. Oczywiście projekty nie wykluczają zaparkowania innego auta. Rozwiązanie jest też dla osób, którym zależy na łatwym dostępie do samochodu, dlatego w realizacjach z garażem odległość między domem a pojazdem jest niewielka. Również inwestorzy, którzy nie planują budowy piwnicy lub strychu docenią garaż, który stanowi wówczas dodatkową przestrzeń na przechowywanie rzeczy.

Ekonomiczne rozwiązania

Projekty domów z garażem to często zwykła konieczność. Szczególnie wtedy, gdy działka jest tak mała, że nie tylko nie da się w nią wrysować osobnego budynku, ale nawet nie byłoby gdzie zaparkować. Wówczas wyjściem jest wspomniane już zaplanowanie miejsca parkingowego pod budynkiem. Taki garaż sprawdza się na przykład w projektach domów z jednostanowiskowym garażem, przystosowanych do zabudowy szeregowej. Wybór projektu domu z garażem pod domem to pomysł znany od dawna, z popularnych dawniej domów w pełni podpiwniczonych, który został unowocześniony.

Marta Michalska

Podobne artykuły

Projekty domów dużych

Projekty domów dużych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów kanadyjskich

Projekty domów kanadyjskich