Projekty domów skandynawskich

Projekty domów skandynawskich

Dla zdecydowanej większości z nas styl skandynawski oznacza głównie typowe wykończenie i wyposażenie wnętrz, które stawia na drewno i inne naturalne materiału. To jednak nie wszystko, ponieważ styl ten wyróżnia także wyjątkowy sposób łączenia ponadczasowej elegancji z tak obecnie pożądanymi funkcjonalnością i komfortem. Projekt domu w stylu skandynawskim będzie zatem odznaczał się wyjątkową przestronnością i niezwykłą wygodą. To, co go odznacza to proste kształty, bez żadnych zbędnych ornamentów. Styl skandynawski jest więc idealnym połączeniem minimalizmu, prostoty i funkcjonalności.

Skandynawski dom to świetna propozycja dla tych osób, które cenią sobie oszczędny styl detalu architektonicznego i funkcjonalne rozwiązania, a przy tym są świadome konieczności uwzględnienia w planach inwestorskich szeroko pojętego problemu energooszczędnego. Styl skandynawski charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest spokojny, przestronny, a przy tym przytulny. Domy skandynawskie posiadają bardzo prostą konstrukcją, dużymi oknami oraz charakterystycznym wykończeniem. Projektanci tego rodzaju domów kładą duży nacisk na to, aby były one energooszczędne i ekologiczne, co następnie przekłada się na niższe rachunki.

Cechy budownictwa skandynawskiego

Poza użyciem drewna, a więc najpopularniejszym dla tego stylu materiałem, domy na północy Europy odznaczają się przede wszystkim wspomnianą już prostą formą, nastawieniem na ekologię, dachami o dużym kącie nachylenia oraz okazałymi przeszkleniami. Domy w typie skandynawskim chronią przed chłodem, dlatego konieczna jest inwestycja w wysokiej jakości materiały izolacyjne. Następna ważna kwestia to konstrukcja dachu, ponieważ w tamtych rejonach bardzo często pojawiają się opady śniegu, dlatego potrzebny jest właściwy kąt nachylenia konstrukcji. Wprowadzające wiele światła przeszklenia odpowiadają z kolei głównie na potrzeby estetyczne. W końcu Skandynawowie stawiają na nowoczesny design oraz wyjątkowe wykończenie naturalnymi materiałami tak, aby całość miała prosty, jednocześnie niezwykle stylowy charakter.

Ciekawe projekty

Różnego rodzaju projekty domów w stylu skandynawskim odznaczają się gustownym połączeniem tradycji z nowoczesnością. Bryła budynku oparta jest zatem na bardzo prostych kształtach i spokojnej kolorystyce, jak np. w projekcie TENIUM, który – wraz z innymi – znajdziemy na stronie https://www.kbprojekt.pl. Ten parterowy dom świetnie sprawdzi się na działkach z dobrym widokiem na otaczającą naturę, która jest jedną z głównych inspiracji jeśli chodzi o styl skandynawski. Nic dziwnego w tym, że podstawowym materiałem elewacyjnym jest naturalne drewno, spójnie połączone z jasnym tynkiem oraz dużymi przeszkleniami, jak w projekcie BEGONIÓW, który posiada ciekawą, prosto narysowaną bryłę.

Forma ta doskonale pasuje do działek z dużym ogrodem a duże przeszklenia od strony elewacji ogrodowej sprawią, że wnętrza będą doskonale doświetlone oferując wyjątkowy widok na otaczający dom krajobraz. Należy podkreślić, że projekty domów skandynawskich opierają się również na funkcjonalności oraz nowoczesnych rozwiązaniach projektowych. Na stronie znajdziemy projekty z czytelnym podziałem funkcji i wydzieleniem strefy gospodarczej oraz mieszkalnej. Dobrze przemyślane zaprojektowanie wnętrz, po których możemy płynnie i łatwo się poruszać to cechy definiujące styl skandynawski. Kolejną zaletą jest również prosta konstrukcja i rozwiązania technologiczne, które pozwalają na realizację domu w bardzo rozsądnej cenie, a rekomendowane systemy zapewniają komfort użytkowania i niskie koszty eksploatacji.

Joanna Magowska

Podobne artykuły

Projekty domów dużych

Projekty domów dużych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów dwurodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów kanadyjskich

Projekty domów kanadyjskich